Reklama

Nie brak wiary, choć i trosk nie brakuje

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ręcznie leży na obrzeżach naszej archidiecezji, w dekanacie gorzkowickim, dlatego każda wizyta Pasterza archidiecezji jest tu wyjątkowym wydarzeniem

Tak właśnie było 6 sierpnia br., w święto Przemienienia Pańskiego (taki tytuł nosi ręczyński kościół). Sumę odpustową odprawił abp Stanisław Nowak. Przybyli na nią przedstawiciele władz Gminy Ręczno, w tym wójt Marek Sroka i Radni Gminy, starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, naczelnik w Wydziale Wdrażania Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Maria Kaczorowska. Wszyscy, którym parafia zawdzięcza pomoc przy remoncie kościoła.
Dokładnie dzień przed uroczystościami zdjęto ostatnie rusztowania z kościoła po pracach elewacyjnych, które trwały 10 miesięcy.
2 lata posługi proboszcza ks. kan. Jerzego Grąbkowskiego w tej parafii pozwoliły, by pilne prace zmieniły tę świątynię i stały się dla parafian dumą i zachętą do dalszej pracy. Prace te nie posuwałyby się w takim tempie, gdyby nie pomoc ww. władz i otwarte, hojne serca parafian. Sama jestem świadkiem jak po niedzielnej Eucharystii do zakrystii wchodzi młoda kobieta: - to na kościół, ksiądz odnotowuje ofiarę, ale kobieta zastrzega sobie anonimowość. Ludzie pomagają jak mogą, bez rozgłosu, ktoś inny do koszyczka podczas ofiary kładzie kopertę z pieniędzmi. Miejscowy stolarz funduje klęczniki. Ludzie ofiarowują swój czas i pieniądze.

Przemieniać się to nasza powinność

Reklama

Tymi słowami zwraca się Ksiądz Arcybiskup do wiernych i wspomina swoją wizytę w tym miejscu sprzed wielu lat. - Wtedy wasz kościół był biedny, dziś przechodzi prawdziwą przemianę - zauważa. Ale abp Nowak wzywa wiernych głównie do przemiany duchowej. To ona jest istotą naszego życia. Przemiana naszego wnętrza, dążenie do świętości. I o tym ma nam przypominać wydarzenie z Góry Tabor. Postawa Jezusa modlącego się ma być dla nas podpowiedzią. Tylko na kolanach, czyli dzięki modlitwie możliwa jest przemiana. Ksiądz Arcybiskup wskazuje jeszcze na sakrament spowiedzi, Słowo Boże i Eucharystię, kładąc szczególny nacisk na ten ostatni element, centrum życia każdego katolika, jakim powinna być Msza św.
Uroczystości odpustowe kończy Litania do Matki Bożej i procesja eucharystyczna. Biorą w niej udział dzieci, przedstawicielki kół różańcowych, ministranci, reprezentanci poszczególnych wsi należących do ręczeńskiej parafii. To prawdziwa parada, jak się zwykło mawiać na wsiach. Przed Eucharystycznym Panem Jezusem kroczą feretrony i chorągwie w asyście parafianek w pięknych strojach, jest i ludowo, i współcześnie, tu nie ma przypadkowości, zadbano o każdy szczegół stroju.

Coś dla ciała i ducha

Podczas odpustu na tzw. Górce obok plebanii trwa parafiada. Rozradowane dzieci tańczą przed sceną, na której występują zaproszone zespoły. Przy straganach z jedzeniem ustawiają się kolejki, każdy chce spróbować regionalnego kugla, który w swej ofercie kulinarnej mają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Majkowic. Kto nie zdąży na kugiel, delektuje się pierogami, które serwują panie z KGW z Ręczna. Na pewno nikt głodny nie będzie, są pyszne ciasta, chleb ze smalcem, kiełbaski z grilla. Na stoisku z dewocjonaliami można zaopatrzyć się w obrazy miejscowego artysty. (Jerzy Misztela jest także autorem niektórych fresków w świątyni). Na dzieci czeka trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Są fanty, biżuteria ręcznie robiona. Jest okazja, by dołączyć do członków Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Klub, który powstał przy pełnej aprobacie Księdza Proboszcza to inicjatywa młodzieży, zainspirowanej ogólnopolską akcją „Krewniacy”.

Plany na przyszłość

Pieniądze zebrane podczas parafiady zostaną przeznaczone na cele parafii. Ks. Grąbkowski ma już plany, ale nie bardzo chce mówić o tym, co jeszcze nie powstało. Na pewno przydałaby się świetlica dla młodzieży. Miejsce jest... Za plebanią, na wspomnianej górce, stoją dawne salki katechetyczne, opuszczone, zaniedbane.
Wyremontowane, na pewno byłyby dobrym miejscem na spotkania. Tym bardziej, że młodzież, angażująca się w życie parafii chciałaby oficjalnie zaistnieć jako Stowarzyszenie.
Ks. Jerzy Grąbkowski objął funkcję proboszcza w Ręcznie w czerwcu 2008 r. To opatrznościowy czas dla parafii. Krótko po tym, po rozmowach z sołtysami wiosek należących do parafii i konsultacji z konserwatorem zabytku przyszedł czas na pierwsze poważne decyzje i działania. Napisano projekt i tak ze środków unijnych Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał pieniądze na remont kościoła, resztę koniecznych środków otrzymała parafia od Gminy. Dzięki temu odremontowano świątynię na zewnątrz, przywracając jej zabytkowy charakter. Dobudowano natomiast kruchtę, odnowiono dzwonnicę, zadbano o plac wokół kościoła. Wciąż trwają prace porządkowe na cmentarzu. Efekty już są, choć to nie koniec, dla przykładu trzeba oczyścić stare dęby i wyciąć zagrażające pomnikom akacje, koszt wycięcia jednego drzewa to tysiąc zł, akacji jest 13... Konieczne są także prace remontowe wewnątrz świątyni, dość skomplikowane, kosztowne i czasochłonne. Ksiądz Proboszcz nie traci wiary, choć trosk nie brakuje. Od września parafia zostaje bez organisty, ale jest ufność, że znajdzie się ktoś, kto godnie zastąpi dotychczasowego organistę. Jest też nadzieja, że świątynia odzyska piękny blask wewnątrz, choć to, co już zrobiono cieszy parafian i miejmy nadzieję, samego Boga Ojca w niebie.

Parafia pw. św. Stanisława BM w Ręcznie istnieje od 1399 r.
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Stobnicy
Miejscowości należące do parafii: Kolonia Ręczno, Łęg Ręczyński, Łęki Królewskie, Majkowice, Nowiny, Paskrzyn, Placówki, Ręczno, Stobnica, Wielkopole

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: objęcie urzędu przez nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

2021-08-02 11:17

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik.

Emerytowany biskup Daejeon przybył do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję