Reklama

Modlitwa za naród

W ostatnim czasie wiele wydarzeń, które obserwujemy w naszym kraju, prowadzi nas ku refleksji nad naszym patriotyzmem, ale przede wszystkim nad naszym życiem chrześcijańskim. W poczuciu obowiązku modlitwy za naród i Ojczyznę pamiętamy w modlitwie szczególnie o wszystkich, którzy starają się o dobro społeczne. Również abp Andrzej Dzięga 10 sierpnia br. odprawił uroczystą Eucharystię w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym. Modlił się w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, a także w intencji obrony Krzyża Smoleńskiego w Warszawie oraz umocnienia ducha narodu polskiego. Arcybiskup homilię rozpoczął od wyjaśnienia, dlaczego najważniejszym zadaniem chrześcijanina jest modlitwa. Usłyszeliśmy, jakie znaczenie ma dla każdego człowieka modlitwa wstawiennicza. Arcybiskup porównał Ojczyznę do rodziny, która powinna być jednością. Następnie mówił o jedności narodowej, która wzrastała przez wiele lat przy krzyżu. Arcybiskup odniósł się również do krzyża, który stoi przed Pałacem Prezydenckim. Mówił, że ten krzyż ma prawo tam stać, tak jak każdy krzyż, który stoi przy różnych miejscach, gdzie wydarzyła się jakaś tragedia. Przykładem są krzyże stawiane przy drogach, kiedy ktoś ginie w wypadku. Następnie powracając do wydarzeń z 10 kwietnia br., mówił: „To wydarzenie pozostanie już na zawsze doświadczeniem naszego narodu. Pozostanie już na zawsze doświadczeniem polskiej ziemi. Krzyż przed Pałacem Prezydenckim, te modlitwy, te łzy, to milczenie i te jęki wielu już też na zawsze pozostaną doświadczeniem narodu. Nie da się o tym zapomnieć, można przestać mówić, można przestać pisać, ale nie da się o tym zapomnieć ani usunąć z naszej duszy. A krzyż, ponieważ doświadczenie to było przeżywane z Chrystusem, właśnie z tego wyrósł”.
Na zakończenie homilii Ksiądz Arcybiskup prosił o modlitwę w intencji tych, którzy tam bluźnią, by Bóg im przebaczył.
Na koniec tego modlitewnego spotkania odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski wraz z rozważaniem, które poprowadził ks. kan. Henryk Silko, kustosz sanktuarium.
Niech ta zachęta do modlitwy w intencji Ojczyzny będzie nam towarzyszyła każdego dnia, a krzyż niech będzie dla nas znakiem dumy i jedności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję