Reklama

Przeczno

Czekaliśmy 250 lat

Niedziela toruńska 35/2010

W połowie XVIII wieku w diecezji chełmińskiej w wielu parafiach powstawały Bractwa Przemienienia Pańskiego. Wśród nich znalazło się bractwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie. Statuty zatwierdził w 1750 r. Benedykt XIV. Statut dla naszego Bractwa rozpoczyna się słowami: „Dla Bractwa do Przemienienia Pańskiego przy kościele rzymskokatolickim w Przecznie od czasów dawnych, na mocy Bulli Ojca Świętego de dato Romae 1750 Die 21 Octobris, pod Warunkiem Wysokiego Biskupiego potwierdzenia przygotowany został.
Celem tego Bractwa jest w ogólności: pomnożenie żywej, tj. miłością Boga i bliźniego udowodniającej się, wiary św. rzymskokatolickiej, jako też sprawowanie własnego i innych zbawienia duszy; w szczególności zaś usiłowanie względem dopięcia tegoż celu przez uwielbianie i uczczenie tej tajemnicy Przemienienia Pańskiego”.
Wkrótce dla parafii w Przecznie przyszły trudne czasy. Najpierw epidemia cholery pochłonęła prawie wszystkich mieszkańców wsi. Przeżył tylko jeden, który swe cudowne uzdrowienie przypisywał opiece św. Rozalii. Później, w 1776 r., parafia utraciła samodzielność i przez prawie 200 lat obsługiwał ją proboszcz z sąsiedniej parafii w Biskupicach. W tym okresie członkowie Bractwa Przemienienia Pańskiego, którzy wywodzili się spośród mieszkańców wsi Wymysłowo należącej do parafii w Przecznie, zdali swój egzamin dojrzałości chrześcijańskiej. W sposób szczególny rozwinęli kult Przemienienia Pańskiego: ufundowali ołtarz bracki oraz z pietyzmem rozwijali odpust bracki 6 sierpnia.
Pomimo trudnych czasów podczas zaborów, okupacji hitlerowskiej oraz prześladowań komunistycznych, tradycje brackie były przekazywane z ojca na syna. Co prawda, w XVII wieku powstała również żeńska gałąź Bractwa, jednak w XIX wieku przestała ona funkcjonować. Być może członkinie znalazły wówczas swoje miejsce w rozwijającym się Żywym Różańcu. Natomiast rolnicy tworzący Bractwo nieprzerwanie do dzisiejszego dnia troszczą się o obchody odpustu brackiego ku czci Przemienienia Pańskiego. Troszczą się również o obchód Bożego Ciała i wykazują duże zaangażowanie w prace gospodarcze w parafii. Obecnie urząd starszego bractwa pełni Benedykt Kran, wicestarszego - Bogumił Maciejewski oraz podskarbiego - Tomasz Mięsikowski.
I oto po 250 latach swojej działalności uroczystościom odpustowym ku czci Przemienienia Pańskiego przewodniczył bp Edward Zielski. Na taką oprawę liturgiczną odpustu Przemienienia Pańskiego członkowie Bractwa czekali 250 lat… Obecność biskupa pracującego w Brazylii wynikała również z kilkuletniej tradycji misyjnej odpustu brackiego w Przecznie. W latach 2004 i 2007 liturgii przewodniczył jezuita o. Józef Matyjek pracujący w Zambii, w 2008 r. klaretyn ks. Piotr Boroń z Wybrzeża Kości Słoniowej, w 2009 r. pallotyn ks. Zbigniew Dobek z Brazylii. Posługę misyjną bp. Edwarda Zielskiego wspiera również swoimi codziennymi modlitwami najmłodsza w parafii róża misyjna Żywego Różańca z Przeczna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: zapaśnik Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal

2021-08-03 13:38

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Wierni temu, co sprawdzone

2021-08-04 12:53

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję