Reklama

Szlak Jana Pawła II na Dolnym Śląsku

Chociaż to już koniec wakacji, warto jeszcze wykorzystać te ostatnie ciepłe dni, by wśród piękna przyrody poszukać Pana Boga. Dolnoślązacy nie muszą daleko podróżować, by znaleźć takie wyjątkowe miejsce - na ziemi kłodzkiej znajduje się Szlak Papieski śladami ks. Karola Wojtyły

Niedziela wrocławska 35/2010

Szlak Papieski został otwarty przez bp. Ignacego Deca 29 kwietnia 2005 r. w Kudowie Zdroju - Czermnej, z okazji 50. rocznicy turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły wraz ze studentami, pasmami górskimi otaczającymi Kotlinę Kłodzką. Ten wyjątkowy szlak wytyczono na podstawie pisemnego świadectwa Jana Babeckiego, uczestnika wyprawy z 1955 r. Rozpoczyna się on w Kudowie Zdroju - Czermnej przy Kościele św. Bartłomieja Ap. i biegnie przez Czermną, Bukowinę, Park Narodowy Gór Stołowych: Błędne Skały, Szczeliniec, Radków, Wambierzyce, Karłów, Duszniki Zdrój - schronisko Muflon, Spaloną, Gniewoszów, Międzylesie, Śnieżnik, Schronisko pod Śnieżnikiem, Górę Igliczną - sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, Międzygórze i Długopole Zdrój. Liczy ponad 110 km. Szlak jest oznakowany symbolem krzyża stojącego na górze w kolorze żółtym, a także licznymi tablicami pamiątkowymi, umieszczonymi głównie przy kościołach znajdujących się na Szlaku Papieskim.

Ślady obecności

Reklama

Szlak jest próbą i propozycją odkrywania oraz zapisywania poprzez turystyczne wędrówki śladów obecności ks. Karola Wojtyły - Jana Pawła II na terenie Dolnego Śląska, sięgania do nauczania, szczególnie tego, które Ojciec Święty pozostawił dla kościoła na Dolnym Śląsku. Jan Paweł II turystykę postrzegał jako jedną z podstawowych form wolnego czasu, ale również jako skuteczny środek formowania chrześcijańskich postaw. Mówił: „Turystyka jest skutecznym środkiem autentycznej formacji chrześcijańskiej i sprzyja dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej”. A śladów jego obecności na ziemi dolnośląskiej, którymi można podążać, nie brakuje. Jego kolejna wyprawa turystyczna, tym razem rowerowa, miała miejsce w pierwszych dniach września 1956 r. Wówczas to ks. Karol Wojtyła, duszpasterz akademicki, powrócił na Dolny Śląsk wraz z czteroosobową grupą swoich studentów w ramach wyprawy rowerowej. Rozpoczęła się ona w Bolesławcu, prowadziła dalej przez Świeradów Zdrój, następnie wzdłuż Karkonoszy: Sobieszów, Jelenia Góra, Karpacz, przez Kamienną Górę, Krzeszów - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - obecnie teren diecezji legnickiej, a później przez teren obecnej diecezji świdnickiej: Szczawno Zdrój, zamek Książ, Świebodzice do Świdnicy. Ta rowerowa wyprawa, biegnąca przez dwie dolnośląskie diecezje, została upamiętniona otwarciem przez bp. Stefana Cichego, ordynariusza legnickiego, w roku 2007 Szlaku Papieskiego z Sobieszowa na górę Chojnik, a także przez poświęcenie tablicy pamiątkowej 28 kwietnia 2008 r. na Zamku Książ, którego dokonali kard. Henryk Gulbinowicz i bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, otwierając także działalność Instytutu Papieskiego w tym wyjątkowym miejscu.

Odwiedziny u Matki

Ks. Karol Wojtyła odwiedzał również liczne sanktuaria maryjne znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej. 4 września 1957 r. odwiedził najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku: sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim. Ta obecność została potwierdzona także osobistym wpisem ks. Wojtyły do księgi księży gości odprawiających Mszę św. w sanktuarium. Kilkakrotnie odwiedzał sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej. Dopełnieniem spotkania z sanktuarium na Górze Iglicznej była koronacja figurki Matki Bożej, której 21 czerwca 1983 r. dokonał osobiście Jan Paweł II we Wrocławiu na Partynicach, w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, nadając wówczas cudownej figurce Matki Bożej tytuł „Przyczyny Naszej Radości”. Uzupełnieniem przytoczonych tak licznych śladów obecności są pamiątki: piuska i krzyż, ofiarowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a przekazane przez kard. Henryka Gulbinowicza, które odnajdziemy w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Lądku Zdroju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję