Reklama

Przed Cierpliwie Zasłuchaną

Bp Józef Zawitkowski u boku z bp. Stefanem Regmuntem 15 sierpnia przewodniczył tegorocznym dożynkom diecezjalnym i rokitniańskiemu odpustowi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jesteśmy szczęśliwi, że naszej modlitwie przewodniczy znany, ale wciąż traktowany jako niezwykły gość bp Józef Zawitkowski z Łowicza - mówił na rozpoczęcie Eucharystii bp Stefan Regmunt. - Kochamy Księdza Biskupa za jego miłość do Matki Najświętszej, za piękno głoszonego słowa Bożego i wielką wrażliwość na człowieka.
A bp Zawitkowski kilkakrotnie w różnych momentach Mszy św. podkreślał, jak wielkim przeżyciem jest dla niego pobyt na wzgórzu rokitniańskim u stóp Cierpliwie Zasłuchanej, jak często nazywa Panią Rokitniańską. Bardzo też się cieszył z otrzymanej kopii obrazu rokitniańskiego.
W barwnym kazaniu ukazał przeżycia przybywających tu tysiącami pielgrzymów: - Idę, jadę do Rokitna, układam sobie po drodze, co ja powiem Tej, która cierpliwie słucha? Nic nie powiem… Język kołkiem stanie… Przecież Ona wszystko wie, Ona czyta w sercu człowieka. Przecież Ona jak matka wszystko rozumie. „Nie maż się teraz. Bądź mocny, tak jak cię uczyłam”. Muszę wrócić do domu. I to mi starczy na rok albo ucieknę kiedyś, żeby po kryjomu iść do Matki i powiedzieć, że mi bardzo ciężko. I spytać: Matko Boska, a nosisz mój krzyż w Rokitnie? Bo on dla mnie jest za ciężki. Nie umarła, zasnęła, jak w ołtarzu Wita Stwosza. A potem wzięta do nieba 15 sierpnia, a potem ukoronowana w chwale Trójcy Świętej jest Królową wszystkich świętych, Królową świata. A ja, zuchwały, mogę do Niej mówić: Matko... Nie jestem nigdy sierotą. Mam matkę Tę, która jest królową i zasłuchaną cierpliwie w Rokitnie.
Jak przystało na dożynki, rolnicy przynieśli do ołtarza chleby, kwiaty i piękne wieńce, pośród których najbardziej wymowny w tym roku był chyba ten przywieziony z Przyczyny Górnej w parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Zrobiła go Janina Czech, która ułożyła go z 23 rodzajów ziaren. Były na nim dwa portrety: - Z jednej strony jest ks. Jerzy Popiełuszko - mówi autorka - w związku z tym, że w tym roku został błogosławionym, a z drugiej strony jest bp Wilhelm Pluta, w związku z setną rocznicą jego urodzin.
Na zakończenie Księża Biskupi w symbolicznym geście wręczyli przyniesione przez rolników w darach i pobłogosławione chleby przedstawicielom świata pracy.
Przed odpustową Mszą św. rolnicy z różnych parafii w naszej diecezji modlili się na różańcu. Odbyło się podsumowanie tegorocznej pielgrzymki rolników na Jasną Górę. Ks. Andrzej Kołodziejczyk opowiadał rolnikom o tym, co ma im do zaproponowania Caritas i jak oni sami mogą włączyć się w pomoc potrzebującym. Montaż słowno-muzyczny o chlebie w wykonaniu dzieci z Niedoradza bezpośrednio poprzedził Eucharystię.
W dożynkach diecezjalnych brali udział także przedstawiciele władz lokalnych na czele z wojewodą Heleną Hatką. Prywatnie przyjechała także Eleni. Organizatorem dożynek było Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników na czele z ks. kan. Grzegorzem Sopniewskim i oczywiście mianowany niedawno nowy kustosz sanktuarium rokitniańskiego - ks. kan. Józef Tomiak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin

2021-08-05 16:46

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

rodziny

KAI/Christopher Czermak / Unsplash

Rzym

Rzym

We Włoszech trwają przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin. Odbędzie się ono w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 roku.

Biuro ds. duszpasterstwa rodzin Włoskiej Konferencji Biskupiej i tamtejsze Forum Odnowy w Duchu Świętym przygotowały wielką narodową pielgrzymkę rodzin, która odbędzie się w sobotę 11 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję