Reklama

Kościół

Bp Florczyk: katecheta jest przewodnikiem, czyli więcej niż nauczycielem

Kim jest katecheta? Przewodnikiem, czyli więcej niż nauczycielem. Czy zatem może odstąpić od głoszenia Ewangelii? Może, ale wówczas będąc katechetą i nie głosząc Ewangelii staje się faryzeuszem, hipokrytą, obłudnikiem. Co innego myśli, co innego mówi i co innego czyni – mówił dzisiaj bp Marian Florczyk w homilii podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok katechetyczny.

[ TEMATY ]

Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Była ona sprawowana w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach, gdzie duża przestrzeń świątyni poprawia warunki bezpieczeństwa. Wczoraj część katechetów diecezji kieleckiej uczestniczyła tutaj także w Mszy św. inauguracyjnej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Biskup Florczyk zastanawiał się w homilii, jaka jest moralna kondycja dzisiejszego świata, jak przekłada się ona na relację z katechetami i jak stan pandemii wpłynął na człowieka i wartości przezeń wyznawane.

– Zastanawiam się, czy stan pandemii wpłynął w jakiś sposób na myślenie człowieka, na refleksję o życiu, o jego wartości, o sensie i o celu życia. Domyślam się, że nie. W historii świata w sytuacjach zagrożeń ludzie kierowali swoje myśli do Boga. Jedni się nawracali, inni odchodzili, z pretensjami do Niego – mówił biskup przytaczając przykład kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny i dylematy wiary.

Reklama

- Mam wrażenie, że obecnie życie nie jest wartością. Najgorsze jest to, że wszyscy zbagatelizowaliśmy życie, jego sens i jego cel (…). Tak naprawdę, kto myśli o sensie życia, wieczności, spotkaniu z Bogiem? – zauważył bp Florczyk podkreślając dramat odchodzenia od Boga. Przestrzegał przed fałszywymi prorokami, przypominał, że św. Paweł zalecał uczniom w Tesalonikach trwanie przy Ewangelii.

– Bezbożność dotknęła dziś cały świat – świat, czyli nas. W odstępstwo od Ewangelii jesteśmy i my włączeni. Może nas jeszcze cieszyć liczba ochrzczonych dzieci, przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, liczba bierzmowanych i katolickich pogrzebów. Tak naprawdę jednak sercem i myślą jesteśmy już w dużej mierze odstępcami od Ewangelii i od Jezusa. W tej naszej sytuacji też są fałszywi prorocy, nauczyciele i uwodziciele – zauważył bp Florczyk.

Przestrzegał przed pychą w interpretacji nauczania Jezusa, nawiązując do postaw w niedawnej kampanii prezydenckiej. – Bezbożność jest stawiana jako wymóg współczesnej demokracji. Biada! W takim klimacie chce się wychowywać dzieci i młodzież. Tak nawet nie było w świecie pogańskim – mówił biskup, zastanawiając się zarazem, jak dzisiaj być dobrym przewodnikiem, który ceni sprawiedliwość społeczną opartą o Boże przykazania?

- Dzisiejszy świat czyni pracę katechety bardzo trudną, trudniejszą od pracy nauczyciela. W życie katechety wpisany jest program Jezusa. Jest to program miłości do człowieka i prawdy o życiu, bo życie jest wartością i nie można go bagatelizować. Wspierajmy katechetów, bo potrzebują naszego wsparcia – podkreślał w swojej homilii, apelując o modlitwę w ich intencji, o wsparcie Kościoła, rodziców, innych katechetów.

2020-08-25 18:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bp Florczyk członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury

Ojciec Święty mianował delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, biskupa Mariana Florczyka członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. Jedne z działów tej dykasterii zajmuje się kwestiami kultury i sportu.

Biskup Marian Florczyk urodził się 25 października 1954 r. w Kielcach – pochodzi z Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach Dyminach. W 1975 r. uzyskał świadectwo dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w którym do 1981 r. odbywał studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia prezbiteratu przyjął 6 czerwca 1981 r. z rąk nowo mianowanego wówczas biskupa diecezjalnego Stanisława Szymeckiego. W latach 1981-1984 był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję