Reklama

Dni Katechetyczne, 30-31 sierpnia 2010

Katecheza to ewangelizacja

Niedziela małopolska 38/2010

Dziękujemy Bogu za 20 lat pracy na terenie szkoły. To trudny odcinek duszpasterstwa, a zarazem niezwykle ważny. Siłą Kościoła w Polsce była i jest katechizacja. Od początku powrót katechezy do szkoły był wyzwaniem trudnym. To jest bowiem teren najbliższej współpracy Kościoła z instytucją państwową, jaką jest szkoła.
Dziękujemy Bogu za wszystkich bohaterów tych 20 lat. Wielu z nich już wypełniło swe zadania. Wy trwacie na posterunku. Trzeba, abyście byli świadomi wagi w Waszej pracy.
Katechezę należy harmonizować z wymaganiami, jakie są stawiane w szkole. Dziś mocno akcentuje się w niej przekaz wiadomości. Katecheza też polega na przekazie nauki Kościoła zawartej w Katechizmie. Trzeba jednak mieć na uwadze środowisko szkoły i Wasze zadanie w nim. Szkoła to nie tylko dzieci i młodzież, to nie tylko nauczyciele i wychowawcy, to nie tylko rodzice i rodziny uczniów. Szkoła to wielka inwestycja, mająca na uwadze pomyślne jutro narodu i Kościoła. To wychowanie młodego pokolenia.
Programy szkolne mogą mocniej akcentować przekaz wiedzy niż wychowanie. Wy jesteście odpowiedzialni za Ewangelię, za Dobrą Nowinę, a w niej wychowanie zawsze było, jest i będzie najważniejsze. Przekaz wiedzy może być elementarny, a to w dużej mierze zależy od ilości talentów tak katechety, jak i ucznia. Natomiast troska o kształtowanie serca w duchu mądrości i miłości jest najważniejsza. Na tym polega ewangelizacja.
Bardzo Was proszę o uchwycenie harmonii między przekazem wiedzy w programach katechezy, a troską o wychowanie serc dzieci i młodzieży w duchu Ewangelii. Z tego drugiego zadania, czyli z wychowania, nie będą was rozliczać przy pomocy punktów podanych w programach szkolnych, ale będzie Was rozliczał Jezus, nasz Zbawiciel. To On Was potrzebuje w szkole, mając na uwadze szczęście młodego pokolenia.
Przed nami w Polsce program duszpasterski pod hasłem: „W komunii z Bogiem. Kościół domem i szkołą komunii”. Katecheza winna odnaleźć się w tym nurcie. Doskonalimy komunię z Bogiem i między sobą. Ta komunia jest sercem Ewangelii. O jej rytmie decyduje czystość miłości Boga i miłości człowieka. Każda katecheza jest zawsze godziną spotkania Waszego i katechizowanych z Bogiem. On jest z Wami, a Jezus jest zawsze pierwszym Katechetą. Wy jesteście Jego asystentami. Świadomość obecności Jezusa decyduje o potraktowaniu katechezy jako godziny ewangelizacji.
Św. Augustyn napisał do katechety: „Jeśli nie można ludziom mówić o Bogu, to trzeba Bogu mówić o ludziach”. Doświadczacie tego boleśnie. Bywa, że katechezy w pewnych klasach są wyjątkowo trudne, bo uczniowie nie chcą słuchać o Bogu. Pamiętajcie wówczas o tym ważnym wskazaniu św. Augustyna. Jak nie możecie mówić do uczniów o Bogu, mówcie Bogu o uczniach. Możecie to czynić nawet w szkolnej sali, choćby wzbudzając w sercu akty strzeliste. Jezus jest z Wami i On kocha każdego ucznia o wiele bardziej niż Wy. On też może do nich trafiać skuteczniej niż Wy. Owoce czasu takiej rozmowy z Bogiem będą stokrotne.
Mówię o katechezie, ale żyjemy w czasach, w których całe duszpasterstwo musi dostrzec potrzebę ewangelizacji w tym duchu. Każde spotkanie kapłana z dorosłym człowiekiem również musi mieć charakter ewangelizacyjny. Trzeba, aby było w nim więcej miłości niż polemiki.
Bardzo Wam dziękuję za każdą minutę, jaką spędzacie w szkole, i za każdą minutę potrzebną do przygotowania katechezy. Wasz siew wyda obfite plony.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lipsk n. Biebrzą: zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych ze szczególną teściową – bł. Marianną Biernacką

2022-07-06 10:56

[ TEMATY ]

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

2022-07-06 12:05

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję