Reklama

Czas patriotów nie minął

Wysoki kurhan, na nim obelisk z krzyżem, z biało-czerwoną wstęgą oraz flagami Polski i Ukrainy. U stóp kurhanu kolejowe tory, białe krzyże, a za drzewami domy. Zadwórze, kiedyś kresowe miasteczko nad rzeczką Jaryczówką, dziś podlwowska wieś. 22 sierpnia, w 90. rocznicę bitwy pod Zadwórzem Strzelcy rzeszowscy oddali hołd tym, którzy poświęcili życie za „całość ziem kresowych”

Pobyt na Ukrainie w dniach 21-24 sierpnia rozpoczęliśmy we Lwowie, natomiast bazą noclegową było centrum sportowe w Busku, które władze miasta oddały do dyspozycji prawie 100 członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej. W Busku znajduje się stary cmentarz, na którym jest m.in. polska kwatera wojskowa z czasów obrony Lwowa przed bolszewikami z 1920 r., pieczołowicie odbudowana przez miejscowych Polaków. Tutaj złożono kwiaty i znicze, tak samo na Cmentarzu Orląt Lwowskich na Łyczakowie, gdzie dodatkowo wręczone zostały awanse kilkunastu dowódcom kadry strzeleckiej z Podkarpacia, które otrzymali z rąk Szefa Sztabu Komendy Głównej młodszego inspektora ZS Marcina Waszczuka.
Zadwórze ożywa w sierpniu, kiedy obchodzona jest tutaj rocznica bitwy. W tym roku Mszę św. odprawianą w intencji poległych koncelebrowali: kapelan „Strzelca” w Leżajsku o. Radomił Wójcikowski, salezjanie - ks. Tadeusz Pater z Przemyśla i ks. Piotr Smolka z Przemyślan na Ukrainie oraz proboszcz kościoła św. Stanisława w Busku - saletyn ks. Robert Głodowski z Rzeszowa, który wygłosił homilię. Została także poświęcona tablica pamięci żołnierzy spod Zadwórza. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnów polskiego i ukraińskiego oraz złożenie kwiatów i zniczy.
Na uroczystości przybyli przedstawiciele Związku Strzeleckiego, organizacji kombatanckich, harcerze z Polski i Lwowa, przyjechali przedstawiciele Rzeszowa, Przemyśla, Stalowej Woli, Leżajska, Warszawy, amerykańskiej Polonii, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie. Wśród gości obecni byli m.in.: wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji do spraw Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych Ukrainy Swiatosław Szeremeta, lwowski wicewojewoda Myron Jankiw, pierwszy zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Andrzej Drozd, Maria Mirecka-Loryś - siostra ks. Bronisława Mireckiego - jednego z dziewięciu cudem ocalałych w bitwie pod Zadwórzem, rowerzyści Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów, przedstawiciele społeczności polskiej na Ukrainie.
W Zadwórzu pochowano polskich żołnierzy, którzy 90 lat temu uratowali Lwów przed bolszewikami. W bitwie z oddziału liczącego ponad 400 żołnierzy poległo 318, pozostali zaginęli bez wieści lub pognano ich do niewoli w głąb Rosji. Podczas identyfikacji rozpoznano 106 polskich obrońców, pozostałych pochowano jako „nieznanych żołnierzy”. Zwłoki 5 zadwórzaków przewieziono na Cmentarz Orląt Lwowskich i pochowano w symbolicznej kwaterze nr 1, zw. zadówrzańską. W 1920 r. nad zbiorową mogiłą usypano kurhan i odsłonięto Pomnik Chwały w kształcie słupa granicznego. U stóp kurhanu umieszczono tablicę: „Orlętom poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych”. Pomnik przetrwał wojnę i komunizm. Władze ukraińskie nie pozwoliły na odtworzenie na tablicy przedwojennej treści. Obecnie brzmi: „Polskim Orlętom poległym w walce z wojskami bolszewickimi”. Do dzisiaj przejeżdżające pociągi sygnałem oddają cześć poległym żołnierzom.
Pobyt Związku Strzeleckiego „Strzelec” OS-W był możliwy dzięki współpracy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Kurii Biskupiej w Rzeszowie. Organizatorem była Jednostka Strzelecka 2021 im. Płk. L. Lisa-Kuli z Rzeszowa i jej dowódca Marek Strączek wraz z jednostkami z całego województwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

82 lata temu zmarł Dawid Wongczewski; pierwsza znana z nazwiska ofiara Auschwitz

2022-07-06 07:49

[ TEMATY ]

Auschwitz

episkopat.pl

6 lipca 1940 r. na wolność wydostał się z Auschwitz więzień Tadeusz Wiejowski. Była to pierwsza ucieczka z obozu. Niemcy zarządzili po niej apel. Trwał 20 godzin. Podczas niego zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą znaną z nazwiska ofiarą obozu.

Tadeusz Wiejowski został deportowany do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie polskich więźniów. Pochodził z Kołaczyc. W ucieczce pomogli polscy robotnicy, którzy pracowali jako elektrycy w niemieckiej firmie: Bolesław Bicz, Emil Kowalowski, Stanisław Mrzygłód, Józef Muszyński i Józef Patek. Czterech z nich było członkami Związku Walki Zbrojnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję