Reklama

Solidarni z rolnikami

„Jeden drugiego brzemiona noście” - pod tym hasłem 29 sierpnia br. we wspólnocie diecezjalnej za wstawiennictwem św. Izydora, patrona rolników, składano podziękowanie Panu Bogu za tegoroczne plony. Parafia i gmina Rybno były tegorocznymi gospodarzami dożynek diecezjalno-samorządowych, które tradycyjnie odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia.

Niedziela toruńska 38/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacje z diecezji przybyły wraz ze swoimi duszpasterzami, aby w kościele dziękować Panu Bogu za błogosławieństwo w pracy na roli. Pomimo trudnej pracy i niesprzyjających warunków atmosferycznych, również w części naszego regionu, polski rolnik potrafi dziękować Panu Bogu za każdy plon. Należy jednak pamiętać, że dziękczynienie za plony powinni składać wszyscy, nie tylko rolnicy, ponieważ wszyscy codziennie korzystamy z ich pracy.
Rolnicy z wieńcami dożynkowymi przemaszerowali sprzed Urzędu Gminy do kościoła parafialnego. Centralną częścią święta rolników była Msza św., którą wraz z biskupem toruńskim koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników oraz kapłani przybyli na te uroczystości. W scenerii krajobrazu rolniczego utworzonego w kościele na tę okoliczność dziękowano Panu Bogu za chleb codzienny, który rolnik nie tylko dla siebie wytwarza. Słowo powitania do przybyłych gości skierował najpierw dziekan dekanatu rybnieńskiego i proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. kan. Mirosław Owczarek. Wprowadził również w święto dożynek. Następnie powitanie wygłosił wójt gminy Rybno Edmund Ligman, podkreślając, że dziękując Panu Bogu za chleb należy się również szacunek rolnikom. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Zofia i Marian Granicowie z Rybna. Mają troje dzieci: 7-letniego Wiktora, 4-letniego Fabiana i 2-letnią Anastazję. Pan Marian z wykształcenia jest rolnikiem. Dwudziestopięciohektarowe gospodarstwo przejął od swoich rodziców w 1995 r. i prowadzi je wraz z żoną. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Korzysta z dopłat bezpośrednich, dopłat unijnych, oraz z programu „Młody rolnik”. Gospodarstwo Graniców jest innowacyjne. W przyszłości planują jego rozwój w kierunku hodowli bydła oraz pełnej komputeryzacji. Pan Marian jest członkiem Rady Parafialnej w Rybnie i radnym Rady Gminy. Pani Zofia bierze udział w akcjach charytatywnych. W swojej rodzinie i środowisku kultywują tradycje religijne, narodowe i rolnicze, m.in. przygotowują ołtarz na uroczystość Bożego Ciała, w rodzinie odmawiają modlitwę różańcową, biorą udział w biegach niepodległości, święcą zboże siewne, biorą udział w dożynkach parafialnych. Starostów rekomendował dziekan ks. kan. Mirosław Owczarek i wójt gminy Rybno Edmund Ligman.
W ceremonii wręczenia chleba uczestniczyli: Ksiądz Biskup, starostowie dożynek oraz władze samorządowe. Starostowie dożynek, wręczając Biskupowi Andrzejowi chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, prosili o błogosławieństwo i modlitwę w intencji, aby nikomu nie zabrakło chleba. Po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa chleba, jako symbolu życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy, Ksiądz Biskup przekazał bochen władzom samorządowym, aby ona dzieliła go sprawiedliwie i mądrze.
W homilii Biskup Andrzej mówił, że człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje wyższych wartości, jak pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, które ukazuje nam Jezus Chrystus. Oprócz chleba człowiek potrzebuje Pana Boga, aby nie zatracić swojego człowieczeństwa. Zwracając się do rolników mówił, że praca rolnika wymaga trudu, poświęcenia i ryzyka, ale bez ofiary nie można dokonać wielkich rzeczy - podkreślał. Dzisiaj na nowo należy uświadomić sobie, czym jest chleb powszedni i dar Eucharystii. Za Janem Pawłem II oddał hołd ciężkiej pracy rolnika i jego miłości do ziemi rodzinnej i ojczystej. Zdaniem o wielkim znaczeniu - czyńcie sobie ziemię poddaną - Biskup Andrzej zakończył dożynkową homilię.
W pochodzie ofiarnym rolnicy złożyli w darze dziękczynnym owoce swojej pracy. Przedstawiciele dekanatu łasińskiego - świece (dziękując za światłość Boga), lidzbarskiego - kwiaty (dziękując za Boże błogosławieństwo), grudziądzkiego - warzywa (dziękując za stosowną pogodę dla wzrostu roślin), unisławskiego - miód (dziękując za zdrowie rolników), jabłonowskiego - soki (dziękując za radość i zadowolenie z trudnej pracy), działdowskiego - wędliny (dziękując za ochronę zwierząt przed chorobami), chełmińskiego- przetwory mleczne (dziękując za rozumienie swojego posłannictwa na roli), wąbrzeskiego - przetwory owocowe (dziękując za życie w zgodzie z Bożym prawem), lubawskiego - przetwory warzywne (dziękując za ochronę warzywników przed szkodnikami), z parafii Koszelewy - różnorodne dary dożynkowe, wójt gminy Rybno ofiarował dar dla Księdza Biskupa - kosz dożynkowy.
Wszystkie przyniesione do kościoła wieńce żniwne Ksiądz Biskup pobłogosławił. Uczestnicy Mszy św. odmówili Akt zawierzenie rolników Matce Bożej. W szczególny sposób dziękowano za Jej macierzyńską opiekę, jaką otacza lud rolniczy w naszym kraju. Zawierzono wszystkie sprawy naszej Ojczyzny, Kościoła katolickiego w Polsce, duszpasterzy i przewodników duchowych, polską wieś z jej dziedzictwem narodowym i katolickim, instytucje i organizacje rolnicze oraz ich działania na rzecz rozwoju rolnictwa i wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast w zgodzie z ewangelią i społeczną nauką Kościoła.
Dziękujemy Opatrzności Bożej za dary ziemi, za pochylenie się Niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity i rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego - powiedział diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew Gański. Podziękował Biskupowi Andrzejowi za sprawowanie Mszy św., wygłoszone Słowo Boże i życzliwość względem ludzi pracujących na roli i duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej. Dziękował kapłanom, a w szczególności ks. kan. Mirosławowi Owczarkowi za współorganizację święta dziękczynienia za plony, dekanalnym duszpasterzom rolników za obecność modlitewną oraz całoroczną współpracę, wójtowi gminy Rybno Edmundowi Ligmanowi i jego współpracownikom - za życzliwość, serdeczność i ofiarną postawę, starostom dożynek Marianowi i Zofii Granicom z Rybna za pełnienie zaszczytnej funkcji, gościom, delegacjom poszczególnych dekanatów, parafii i gmin z wieńcami dożynkowymi i z darami ołtarza, służbie porządkowej - za czuwanie nad bezpieczeństwem, członkom duszpasterstwa rolników naszej diecezji za całoroczną współpracę. Zapewnił o pamięci modlitwie za nich podczas spotkań duszpasterstwa rolników.
Zaprosił na dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze i zachęcił do współpracy w duszpasterstwie rolników.
W imieniu Caritas diecezji toruńskiej i diecezjalnego duszpasterstwa rolników ks. Gański zwrócił się do wszystkich zgromadzonych z apelem o pomoc dla rolników i mieszkańców wsi w diecezji kieleckiej w postaci zbiórki płodów ziemi. W ten sposób możemy wyrazić swoją solidarność z rolnikami na terenach poszkodowanych przez powódź, w myśl słów Chrystusa: „Jeden drugiego brzemiona noście”, stąd również hasło tegorocznych dożynek - mówił duszpasterz rolników. Strażacy z OSP i PSP będą wspierać te działania, wójtowie, proboszczowie i dekanalni duszpasterze będą wspólnie koordynować tę akcję.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji zostały wysłane do wójtów, proboszczów i dekanalnych duszpasterzy. Wezwaniem do patrona rolników: Święty Izydorze, wspieraj pracę rąk naszych i błogosław nam w solidaryzowaniu się z potrzebującymi rolnikami, zakończył słowo diecezjalny duszpasterz rolników.
Biskup Andrzej podziękował ks. Zbigniewowi Gańskiemu za wieloletnią pracę w duszpasterstwie rolników i za podejmowane liczne inicjatywy na rzecz środowiska rolniczego w diecezji toruńskiej.
Po Mszy św. barwny dożynkowy korowód poprowadzony przez strażaków, młodzieżową orkiestrę dętą i poczty rolnicze sztandarowe przemaszerował na stadion, aby tam dalej świętować. Blok imprez artystycznych składał się m.in. z konkursu wieńców, kiermaszów, wystaw, prezentacji lokalnych firm i występów zespołów muzycznych.
Wszystkie zgromadzone wieńce wzięły udział w konkursie. Jury w składzie: Elżbieta Prochoń i Bożena Dobrzyńska (reprezentujące gminę Rybno) oraz ks. Jacek Wyrowiński (duszpasterz rolników dekanatu działdowskiego) brało przede wszystkim pod uwagę zgodność przedstawionych treści z tradycją i charakterem święta dziękczynienia za plony, ujęcie treści religijnych i narodowych, walory estetyczne. Najwyżej oceniono wieniec z parafii w Koszelewach (dekanat Rybno), z parafii w Prątnicy (dekanat Lubawa). Wyróżnienia otrzymały wieńce z parafii Szembruk (dekanat Łasin) i parafia Rumian (dekanat Rybno). Przykładem godnym naśladowania może być parafia Szembruk, którą reprezentowały aż trzy wieńce, w tym jeden wykonany przez samą młodzież. Nagrody rzeczowe ufundował wójt gminy Rybno i sponsorzy, natomiast twórcy pozostałych wieńców otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję