Reklama

Parafia bliska ludziom

Niedziela łódzka 39/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Kulbat: - uroczystość odpustu Matki Boskiej Częstochowskiej była inauguracją jubileuszu 30-lecia parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi. Parafii żywej, dynamicznej, w której żyją stosunkowo młode rodziny, ludzie aktywni zawodowo. Jakie inicjatywy zostaną podjęte w związku z tą rocznicą?

Ks. Prał. Grzegorz Jędraszek: - Parafia nasza została erygowana 1 stycznia 1981 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego. Walka o parafię na wielkim nowym osiedlu na Widzewie trwała wiele lat. Budowę osiedla rozpoczęto w 1974 r. Ksiądz Biskup składał w Urzędzie ds. Wyznań plan utworzenia parafii na Widzewie i otrzymywał odpowiedź negatywną. Rok 1974 był rokiem Nawiedzenia Matki Bożej w diecezji łódzkiej. Po Nawiedzeniu w parafiach Matka Boża nawiedzała rodziny. Dzięki nawiedzeniu w rodzinach, w nowych blokach ludzie modlili się o parafię i poznali się między sobą tak, że zebrali 5600 podpisów domagających się kościoła i parafii. Z tą petycją pojechali nawet do Ministerstwa ds. Wyznań w Warszawie. Tam „po wylegitymowaniu i spisaniu z dowodów osobistych” otrzymali zapewnienie, że odpowiedź przyjdzie pocztą i przyszła - negatywna. Dopiero w dobie odwilży solidarnościowej przyszła radość z utworzenia parafii. Od samego początku budowane były wspólnoty, by ta wielka parafia była „wspólnotą wspólnot” i tak jest po dzień dzisiejszy. Stan osobowy parafii bardzo się zmienił, w ciągu 30 lat wiele rodzin się wyprowadziło i przyszły nowe. Tak się pięknie złożyło, że to Matka Boża Jasnogórska zadbała o nas na 30-lecie parafii. 25 kwietnia 2010 r. przyszła do nas w znaku Obrazu z Jasnej Góry. Od odpustu parafialnego 26 sierpnia rozpoczęło się nawiedzenie w rodzinach. Ta Najlepsza Matka będzie „uświęcała rodziny” na nasze 30-lecie. Planujemy w roku jubileuszu przygotować do konsekracji nasz wielki kościół budowany jako wotum na 600-lecie Jasnej Góry.

- W ciągu minionych 30 lat w życiu wspólnoty parafialnej wydarzyło się bardzo wiele. W rezultacie parafia jest na drodze budowania prawdziwej wspólnoty celów i wartości. Parafia zawdzięcza wiele duszpasterzom, ofiarnym wiernym. Kogo należałoby tutaj wymienić i objąć uczuciem wdzięczności?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- 30 lat to wielki dystans w życiu pojedynczego człowieka, a także w życiu społeczności parafialnej, bo tak wiele się wydarzyło i pozmieniało. Trzeba wspomnieć tutaj pierwszego proboszcza naszej parafii ks. kan. Zdzisława Wujaka, który po piętnastu latach posługiwania i budowania odszedł nagle do domu Ojca 4 września 1996 r. To on kładł podwaliny duszpasterskie w parafii i wylewał solidne fundamenty pod kościół materialny. Uczestniczyli w tym bardzo liczni parafianie na różnych polach pracy duszpasterskiej i materialnej. Trudno byłoby wymienić i nie pominąć nikogo. Trzeba jednak wymienić z imienia i nazwiska przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Kościoła i założyciela Parafialnej Caritas - Wojciecha Skupińskiego. Dbał także o czytelnictwo prasy katolickiej i książek o tematyce religijnej, w czasie gdy odbudowywał się ten rynek po latach komunistycznego zniewolenia.

- Jakie były najważniejsze wydarzenia w życiu parafii? Jakie zmiany zachodziły w ludziach w toku budowania kościoła i organizowania parafii?

- Z pewnością w życiu parafii najważniejszym wydarzeniem było jej powołanie 1 stycznia 1981 r. i pierwsza Msza św. celebrowana na placu przewidzianym pod budowę kościoła 12 kwietnia 1981 r. Kolejnym ważnym wydarzeniem było sprowadzenie obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry 3 maja 1981 r. Od tego czasu ten znak towarzyszy naszej wspólnocie w jej rozwoju. Nasze zawierzenie Matce Bożej dokonane na Jej 600-lecie obecności na Jasnej Górze nadaje maryjny rys naszej pracy duszpasterskiej. Jej zawierzamy wszystkie nasze sprawy i doznajemy wielu łask. Jako dziękczynienie za łaskę parafii, a także wysłuchane modlitwy indywidualne, parafianie składają wota dziękczynne, z których zostały przygotowane korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Korony te poświęcił sługa Boży Jan Paweł II 13 czerwca 1987 r. podczas wizyty w Łodzi. Korony te uroczyście nałożył abp Władysław Ziółek w 25. rocznicę parafii 26 sierpnia 2006 r. W bieżącym roku zakończyliśmy budowę kościoła i dokonaliśmy odbioru budynku naszej świątyni. Pozostaje zadanie wyposażenia świątyni we właściwe meble i wystrój sakralny.

Reklama

- Od wschodniej strony można zauważyć fragmenty murów, które nasuwają myśl o jasnogórskiej fortecy, z innych stron jednak dostęp do kościoła jest otwarty. Można byłoby odczytać to jako otwarcie wspólnoty na otaczający świat, jednak z drugiej strony kościół powinien być miejscem schronienia i umocnienia wiary. W jaki sposób parafia realizuje swoje zadania i otwiera się na różnorodne ludzkie potrzeby?

- Parafia zlokalizowana jest w środku wielkiego osiedla i otwarta jest duchowo na człowieka dźwigającego trudy swojego życia w drodze do zbawienia. Dlatego też sprawy duchowe i problemy życiowe przeplatają się w życiu parafii. Podczas kryzysu w stanie wojennym, gdy w sklepach na półkach był tylko ocet, to właśnie parafia otaczała opieką dzieci potrzebujące mleka w proszku i dzieliła ser dla głodnych. Podczas wielkiego bezrobocia to w parafii światli parafianie jako pierwsi, bo jeszcze nie było urzędów pracy, stworzyli program pomocy bezrobotnym „Progi”. Program ten trwa do dzisiaj, wspierając poszukujących pracy w programie „Rezonans”. To parafia otoczyła opieką niepełnosprawnych i ich rodziny, pomagając w trudach życia tym najsłabszym przez stowarzyszenie „Muminki”. W parafii znajdują miejsce ci, którzy walczą ze słabością alkoholową, odnajdując wsparcie w grupie „AA”.

- Co składa się na strukturę parafii? Jakie grupy i wspólnoty działają przy kościele?

- Tak wielka parafia jak nasza musi być „wspólnotą wspólnot”, dlatego działają w parafii liczne grupy, z których każda ma kapłana moderatora, opiekuna duchowego i animatorów świeckich. Od samego początku działają w parafii „Pomocnicy Maryi” współpracujący z księdzem proboszczem w dziele budowy kościoła duchowego i materialnego. Zapleczem modlitewnym jest wspólnota Apostolstwa Modlitwy Żywego Różańca. Początkowo było 8 kół, a po Roku Różańca, który ogłosił Jan Paweł II, jest 48 kół po 20 osób. Działa prężnie zespół katechetyczny złożony z 4 kapłanów, 4 sióstr i 5 świeckich. W udzielaniu Komunii św. w kościele i chorym w domach pomaga 4 świeckich szafarzy Komunii św. W parafii działa oaza (rodzin, młodzieży i dzieci). Tuż po powstaniu parafii został założony przez organistę śp. Leszka Łaska chór dorosłych im. Jana Pawła II, obecnie mamy także chór studencki „Votum” i scholę dziecięcą „Promyki Jezusa Miłosiernego”, prowadzoną przez s. Agnieszkę. Bardzo prężnie działa w naszej parafii Koło Misyjne, którego animatorem jest Jacek Broniewski, prowadzący jedyne w Polsce w parafii diecezjalnej muzeum misyjne. Często gościmy u nas misjonarzy z całego świata ukazujących piękno powszechności Kościoła. Dbamy o kształt rodziny katolickiej. Dzięki zaangażowaniu świeckich działa prężnie poradnia rodzinna, formująca przygotowujących się do małżeństwa. Dbamy, by młodzież miała swoje miejsce w parafii, dlatego w pomieszczeniu po tymczasowej kaplicy zostało utworzone Centrum Kultury Młodzieżowej KANA. Są tam stoły bilardowe, do ping-ponga, kawiarenka. Organizowane są spotkania modlitewno-formacyjne i zabawy. Nie są tu wymienione wszystkie formy pracy duszpasterskiej, jakie istnieją w parafii, bo każdy może znaleźć odpowiadający mu charyzmat wspólnoty. Każdy z księży ma pod opieką 7 wspólnot.

- Jakie zadania i cele pragnie realizować parafia w przyszłości?

- Głównym zadaniem parafii jest towarzyszenie człowiekowi w jego drodze do zbawienia. Najpierw przez głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu i sprawowanie sakramentów. Staramy się godnie i piękne wypełniać to zadanie, otaczając każdego człowieka duchową opieką, ale także towarzyszyć mu w jego trudnościach życiowych i w miarę sił i możliwości wychodzić mu naprzeciw. Dlatego Caritas Archidiecezjalna prowadzi przy parafii Zakład Aktywności Zawodowej, jest przychodnia lekarska, by chorzy mieli godną opiekę medyczną, jest przedszkole, by dzieci otoczone były troskliwą opieką. Wyzwań jest wiele, a wszystkie je zawierzamy Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej patronce. Szczególnie rodziny naszej parafii przyjmujące Matkę Bożą w swoich domach.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję