Reklama

Niedziela Świdnicka

Muzyka organowa na żywo

Koncert organowy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju był pierwszym - po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa – wydarzeniem muzycznym, które przyciągnęło z początkiem sierpnia szeroką publiczność.

[ TEMATY ]

organy

Szczawno‑Zdrój

Ryszard Wyszyński

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Słuchaczy przywitał uroczyście - nowy proboszcz ks. Tomasz Zięba, życząc swoim parafianom oraz kuracjuszom udanego koncertu. Za kontuarem organów zasiadał dr Michał Szostak – warszawski organista i muzykolog, który o swoim programie mówił: -To dzieła, które stanowią przekrój utworów z czasów: niemieckiego baroku, poprzez okres klasyczny, utwory romantyczne – polskie i francuskie po dzieła współczesne.

Michał Szostak to doświadczony muzyk. Studiował grę na organach na uniwersytetach muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie. - Bardzo już się stęskniłem za grą na żywo, przed publicznością w kościołach, z powodu przerwy, jaką mieliśmy wszyscy z powodu ograniczeń obowiązujących w pandemii – mówił artysta. Prawie dwutygodniowa trasa koncertowa w Polsce i Republice Czeskiej, na którą wyruszył jest długa i wypełniona intensywną grą. Obejmuje takie miejsca jak: Rybnik, Kamienną Górę, Pragę, Ostrawę, Legnicę.

Trasę koncertową artysta zakończył w Wałbrzychu, 15 sierpnia w kościele Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Michał Szostak obronił przed rokiem doktorat z gry na organach. Jest autorem książek, na temat organów, pisze też regularnie artykuły do periodyków muzycznych wydawanych w Polsce i na świecie, uczestniczy w konferencjach muzykologicznych. W latach 2002-2011 był organistą kościoła MB z Lourdes w Warszawie, a w latach 2011-2018 pracował w Sanktuarium w Licheniu Starym.

Swoją przygodę z muzyką organową rozpoczął jako 16 latek, co dla muzyka - jest czasem dość późnym - wspominał. Koncert organowy dr M. Szostaka mocno poruszył serca słuchaczy, za co artysta zebrał moc zasłużonych braw. Słuchacze mogli się przekonać po raz kolejny, jak bardzo muzyka organowa wspiera modlitwę. Pomaga uspokoić myśli i skupić się na potrzebach duszy, w naszej ziemskiej drodze, której celem jest niebo.

2020-08-03 09:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program Fundamenty

[ TEMATY ]

Szczawno‑Zdrój

ks. Zbigniew Chromy

wykłady

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

Na cykl comiesięcznych katechez dla dorosłych poświęconych najważniejszym prawdom wiary katolickiej zaprasza parafia w Szczawnie-Zdroju.

- Program ma służyć przybliżeniu, przypomnieniu i uporządkowaniu wiedzy religijnej – mówi ks. Tomasz Zięba, proboszcz szczawieńskiej parafii i pomysłodawca cyklu, który do comiesięcznych godzinnych prelekcji zaprosił ks. kan. Zbigniewa Chromego, proboszcza z wałbrzyskiego Białego Kamienia, wykładowcę teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Media: Ałła Pugaczowa opuściła kraj wraz z dziećmi

2022-09-29 16:48

[ TEMATY ]

Rosja

piosenkarka

Pugaczowa

Wikipedia/autor: Serge Serebro, Vitebsk Popular News na licencji Creative Commons

Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która niedawno zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podaje w czwartek rosyjski portal Izwiestija.

Portal pisze, powołując się na źródła, że Pugaczowa najpewniej wyleciała z Moskwy do Tel Awiwu. Artystka nie ma biletu powrotnego - dodano.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja "Etos rycerski" w Przemyślu

2022-09-30 09:37

Izabela Fac

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

Gdy mówimy – rycerz, myślimy - Zbyszko z Bogdańca. To właśnie taki obraz rycerza mamy, kiedy pojawia się kwestia etosu rycerskiego. Czy w ogóle możemy mówić we współczesnym świecie o rycerzach i etosie rycerskim? Nad tym zastanawiano się podczas konferencji „Etos rycerski – czy to już tylko historia?”, zorganizowanej przez Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie 24 września 2022 r. w Przemyślu.

Sala Rycerska Centrum Hospicyjno - Opiekuńczego im. św. Łazarza z Jerozolimy BETANIA w Przemyślu idealnie wpisywała się w tematykę konferencji, nawiązując historycznie do wcześniejszych lokatorów budynku - 5 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz obecnego właściciela – stowarzyszenia odwołującego się do rycerskich tradycji zakonu lazarytów. „Etos rycerski – czy to już tylko historia?” - na to skłaniające do przemyśleń pytanie starało się odpowiedzieć i zachęcić do szerokiej dyskusji grono znakomitych wykładowców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję