Reklama

Historia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność

Z okazji czterdziestej rocznicy powstania Solidarności Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zrealizowało obszerne wywiady ze świadkami sierpnia 1980 roku oraz wydarzeń późniejszych. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Seweryn Jaworski, Zofia Romaszewska czy też zwykli robotnicy, pracownicy Huty Warszawa przedstawiają szereg nieznanych faktów i istotnych opinii dotyczących wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Drogi wszystkich wspominających ważny i dramatyczny czas Solidarności splotły się w jakiś sposób z osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Niektórzy, tak jak Andrzej Gwiazda czytali w więzieniu jego kazania, inni, jak Andrzej Binduga wspominają jego udział w rozprawach sądowych, inni jeszcze, jak Seweryn Jaworski, aktywnie doradzali duszpasterzowi w sprawach społecznych czy politycznych.

Reklama

Rozmówcy podkreślają niezwykłą atmosferę czasu Solidarności, siłę, zjednoczenie i optymizm, jak mówi Andrzej Gwiazda: Przed sierpniem stwierdziłem, że coś się będzie w Polsce działo, bo naraz, ni stąd ni zowąd pojawiła się wśród ludzi życzliwość a Solidarność, była narzędziem, którym by Polacy mogli realizować swoje interesy i swoje cele. O niepewności i ryzyku z kolei mówi Seweryn Jaworski, legendarny przywódca strajku w hucie Warszawa: brałem pod uwagę, że mogą mnie zamordować. Uważałem, że wszystko może się dziać w taki sposób jak działo się w okresie stalinowskim.

Świadkowie zgodnie podkreślają wyjątkową rolę księdza Jerzego Popiełuszki zarówno w okresie karnawału Solidarności jak i podczas stanu wojennego. Według Andrzej Gwiazdy Ksiądz Popiełuszko osiągnął status wyroczni. Był natchnieniem, sztandarem, duchowym przywódcą opozycji. Hutnik z Huty Warszawa Michał Staniszewski opowiada o tym jak dał kapłanowi kopertę z listą donoszących na niego agentów. Duszpasterz miał odpowiedzieć, że zna tą listę.

Obszerne nagrania złożyły się na blisko pięćdziesiąt fascynujących opowieści dotyczących Sierpnia 80, stanu wojennego, internowania, konspiracji a przede wszystkim działania i roli księdza Jerzego Popiełuszki. Projekt możliwy był dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które współfinansują projekty. Notacje systematycznie umieszczane będą na stronie www.muzeumkspopieluszki.pl/swiadkowie oraz na kanałach facebook oraz youtube Muzeum.

Projekt „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, człowiek, który wskrzesił Solidarność” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2020”. Projekt „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność” dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2020-08-30 09:31

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska solidarność

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 18-19

[ TEMATY ]

pomoc

Solidarność

KPRM, DPH

Wizyta min. Beaty Kempy w jednym z obozów w Jordanii

Wizyta min. Beaty Kempy w jednym z obozów w Jordanii

Nie chodzi o uszczęśliwianie na siłę, ale o roztropne niesienie pomocy humanitarnej, połączonej z pomocą rozwojową – mówi minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa w rozmowie z Magdaleną Kowalewską

MAGDALENA KOWALEWSKA: – Jakie refleksje towarzyszyły Pani podczas wizyt w krajach Bliskiego Wschodu?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję