Reklama

Temat tygodnia

Dzień, który stał się przełomem

Upłynęły 32 lata od 16 października 1978 r., dnia, kiedy papieżem został wybrany arcybiskup Krakowa kard. Karol Wojtyła, który przybrał imię Jana Pawła II. Uzasadnienie wyboru tego imienia dał Jan Paweł I, który był papieżem zaledwie 33 dni. Ten wybór oznaczał ogromny szacunek dla Jana XXIII, dziś błogosławionego i dla jego poprzednika Pawła VI, którzy to papieże byli wspaniałymi mistrzami duchowymi, a przede wszystkim papieżami zasłużonymi dla Vaticanum Secundum - Jan XXIII rozpoczął Sobór, a Paweł VI doprowadził go do końca. W ten tok myślenia wszedł Jan Paweł II.
Wracamy dzisiaj do tego pamiętnego wieczoru, kiedy papieżem został Polak i przypominamy sobie te godziny niezwykłego poruszenia właściwie całego świata. Wiedzieliśmy, że kard. Wojtyła jest człowiekiem nieprzeciętnym i wybitnym kardynałem. Przewidywaliśmy więc, że zaczynają się nowe czasy, nowa rzeczywistość Kościoła, tym bardziej, że kard. Wojtyła wnosił ze sobą doświadczenie życia poza tzw. żelazną kurtyną.
Istotnie, lata pontyfikatu Jana Pawła II okazały się bardzo obfite w wielorakie owoce społeczne i duchowe, a sam pontyfikat - ciekawy i nowatorski. Bo Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej autentyczności i dynamizmu. Nie nauczał czegoś, czego by nie miał przez siebie „przerobionego”, zgodnie z radą, jaką dawał młodym: „Wymagajmy od siebie, nawet gdyby inni od Was tego nie wymagali”. On na pewno był w stosunku do siebie bardzo wymagający - to się widziało i czuło i dlatego zapewne mieliśmy dla niego tyle czci i szacunku oraz uwagi i miłości.
Jan Paweł II zostawił po sobie także ogromną spuściznę naukową - tak wiele encyklik, adhortacji i listów apostolskich, tak wiele ważnych przemówień i homilii.
Jan Paweł II przypomniał ludziom, by nie bali się Chrystusa, a Kościołowi wskazywał, że jego drogą jest człowiek. Jan Paweł II objawił się jako wielki Misjonarz świata, który w imieniu Chrystusa udawał się na wszystkie kontynenty. Tam, gdzie ciemiężony był człowiek, Papież przypominał podstawowe prawa ludzkie. Wizyty papieskie stanowiły znakomitą okazję, żeby możnym tego świata przypominać, że są granice ich władzy, że człowieka trzeba szanować, ale każdy człowiek musi też włożyć wiele wysiłku w pracę nad sobą.
Wszystko, co najbardziej ludzkie, a jednocześnie Boże, znalazło wyraz w całym nauczaniu Jana Pawła II, zarówno w papieskich dokumentach, jak i w jego działaniach pastoralnych. Nas, Polaków, powinna interesować zwłaszcza spuścizna Jana Pawła II w odniesieniu do nas - powinniśmy więc wracać wciąż do papieskich przemówień, w których zawsze znajdziemy wskazówki na nasze trudne dni.
Oczekując na oficjalne wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy, zechciejmy już z perspektywy czasu popatrzeć na osobę i dzieło, któremu na imię Jan Paweł II, dostrzec jego ponadczasowość, a więc niczym niezmąconą aktualność, i przejąć się choć niektórymi myślami, wydobywanymi wciąż z tego, co nam Ojciec Święty pozostawił.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję