Reklama

25 lat u św. Brata Alberta

Kieleckie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta powstało ćwierć wieku temu, jako czwarte w Polsce. Realizuje wiele dzieł skierowanych wobec samotnych, potrzebujących, bezdomnych, wciąż wdraża nowe projekty, a jego wizytówką jest choćby rozbudowane Schronisko dla mężczyzn przy ul. Żeromskiego w Kielcach, z zespołem mieszkań chronionych

Niedziela kielecka 42/2010

Jubileusz obchodzony 25 września był okazją do podsumowania działalności, do oceny ze strony innych, która wypadła pomyślnie - choćby w opinii goszczących w Kielcach przedstawicieli 30 kół z różnych stron Polski, z prezesem prof. Bohdanem Aniszczykiem z Wrocławia.

Jesienny jubileusz

Reklama

Koło Kieleckie powstało w 1985 r. z inicjatywy ks. prof. Jana Śledzianowskiego (Ksiądz Profesor podczas sesji jubileuszowej wspominał trudne początki, ale i wielu ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do rozwoju tego dzieła). Aktualną pracę Koła i dorobek ostatnich lat omówił ks. Stanisław Słowik, prezes Koła od 1993 r. Scharakteryzował m.in. rozbudowę schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Żeromskiego w Kielcach i ostatnio realizowane projekty.
- Trudno wskazać w minionym 25-leciu działania czy wydarzenia najważniejsze, choć zapewne kilka można zaliczyć do przełomowych, awangardowych - mówi „Niedzieli” ks. Stanisław Słowik. Przypomina, że domy dla samotnych matek w Łukowej i Wiernej były jednymi z pierwszych w Polsce i jako takie stanowiły wydarzenie wyjątkowe w skali kraju. Także schronisko dla mężczyzn było absolutnie pierwsze w regionie, a powstawało przy silnym oporze władz (ówczesny wiceprezydent nie widział potrzeby tworzenia schroniska, twierdząc, że będzie w nim … dwóch bezdomnych). Placówka okazała się jednak ogromnie potrzebna - stąd jej rozbudowa i zawsze komplet mieszkańców. - Uruchomienie programu aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych i udostępnienie mieszkań chronionych to jedno z pionierskich działań w skali kraju, które na pewno można uznać za sukces - uważa ks. Słowik.
W spotkaniu jubileuszowym wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i in. Goście byli pod wrażeniem odnowionych pomieszczeń - schludnych i estetycznie urządzonych pokoi m.in. na dobudowanym poddaszu, łazienek, sanitariatów, mieszkań socjalnych, kuchni, stołówki i pięknej kaplicy. Msza św. dziękczynna za 25 lat została odprawiona 26 września w bazylice katedralnej.
Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy jest samodzielnym stowarzyszeniem, posiadającym od 2009 r. status organizacji pożytku publicznego. Zarząd Główny znajduje się we Wrocławiu i pełni rolę konfederacji kół posiadających osobowość prawną.

Historia - rozwój

Koło kieleckie powstało w lipcu 1985 r. Początkowo prowadziło dom dla samotnych matek w Łukowej, potem drugi w Wiernej. Po otwarciu domu w Wiernej i miejskiego domu dla matek w Kielcach, schronisko w Łukowej chciano przeznaczyć dla mężczyzn, ale projekt ostatecznie nie doszedł do skutku. Dom w Wiernej działa od 1989 r. - w ubiegłym roku obchodził jubileusz 20-lecia, w który wkroczył po generalnym remoncie. Dotąd z pobytu w placówce skorzystało 274 matki i 117 dzieci. 107 noworodków przyszło na świat w czasie, gdy matki przebywały w Wiernej. W ostatnich latach rokrocznie z placówki korzysta kilkanaście nowych podopiecznych. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Służebnic Matki Dobrego Pasterza.
Schronisko dla mężczyzn powstało w Kielcach w 1994 r. na bazie obiektu zapisanego w spadku przez Bohdana Gierowskiego. Towarzystwo św. Brata Alberta dzięki hojności śp. B. Gierowskiego otrzymało dom z ogrodem, szybko zaadaptowany dla potrzeb bezdomnych mężczyzn. Początkowo było to 20 miejsc, potem 40, a po rozbudowie - 50. I prawie zawsze przy Żeromskiego jest komplet. Dotąd z placówki skorzystało ok. 900 osób. - Kilku z nich mieszkało od początku; w ubiegłym roku w lutym zmarł jeden z pierwszych mieszkańców Schroniska - mówi Teresa Brzeska, wiceprezes kieleckiego Koła.
W rozbudowywanym od 2002 r. obiekcie można zabłądzić, tyle tutaj nowych, skrzętnie zagospodarowanych sal, korytarzy, łączników. Te starsze, z trudnych początków, prezentują się może skromniej, ale wszędzie warunki są dobre (ot, choćby telewizory w pokojach, firanki, świeżo wymalowane ściany, glazura w toaletach), a mężczyźni pod czujnym okiem wychowawców muszą przestrzegać reguł - dbać o higienę i porządek, utrzymywać ład wokół siebie, przestrzegać zasad kulturalnego współżycia.
Od marca 2008 r. przy schronisku w Kielcach uruchomiono zespół mieszkań chronionych dla 16 osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Korzystają z nich także kobiety, które zastajemy podczas przygotowywania posiłku w aneksie kuchennym, w jaki wyposażone jest każde mieszkanie.
Wkrótce, u progu zimy - część pomieszczeń w obrębie placówki zostanie przeznaczona na Ogrzewalnię dla ok. 20 osób, gdzie bezdomni będą mogli się schronić w mroźne noce, przyrządzić sobie posiłek, wypić gorącą herbatę, wziąć prysznic w warunkach znacznie lepszych niż w dotychczasowym punkcie przy ul. Żelaznej (zlikwidowanym wskutek rozbudowy węzła kolejowego).
Wśród ostatnio realizowanych przez Koło projektów trzeba także wymienić: prace społecznie użyteczne na rzecz budownictwa socjalnego (2007-2009); projekt „Rzecznik Osoby Bezdomnej” (2008-2010); Krok ku samodzielności - adaptacja społeczna osób bezdomnych i niepełnosprawnych (2009-2010); prowadzenie Klubu AA (2009).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję