Reklama

Srebrne dziękczyn ienie

Niedziela rzeszowska 42/2010

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył ks. prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF oraz 14 kapłanów Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy w ciągu 25 lat istnienia parafii byli z nią związani przez pracę duszpasterską.
Uroczystej Sumie o godz. 12 przewodniczył bp Edward Białogłowski. Słowa powitania do wszystkich kapłanów i wiernych skierował ks. proboszcz Andrzej Kinal MSF, przedstawiając szczególnie księży związanych z parafią przez posługę duszpasterską. Przy ołtarzu Mszę św. koncelebrowało 27 kapłanów i asystowało dwóch diakonów ze Zgromadzenia MSF. Na zakończenie krótkie podsumowanie z życia parafii przedstawił Ksiądz Proboszcz. Podziękował on ks. inf. Józefowi Sondejowi za otwartość i pomoc w tworzeniu nowej wspólnoty, która powstawała z wydzielonych części parafii św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego. Na ręce ks. Mariana Kołodziejczyka złożył podziękowania wszystkim Prowincjałom Polskiej Prowincji MSF, którzy wspierali rozwój duchowy i pomagali materialnie przy budowie kościoła. Swoim poprzednikom - ks. Andrzejowi Rabijowi MSF, ks. Ryszardowi Boćkowskiemu MSF, ks. Markowi Winiarskiemu MSF przekazał słowa wdzięczności za ogrom pracy włożonej w budowanie wspólnoty i świątyni parafialnej.
Msza św. zakończyła się aktem zawierzenia parafii Świętej Rodzinie oraz odśpiewaniem hymnu „Te Deum”.

Rys historii

Reklama

Organizowanie ośrodka duszpasterskiego rozpoczął jesienią 1984 r. ks. Andrzej Rabij MSF, pierwszy proboszcz parafii. Mimo ogromnych trudności ze strony ówczesnych władz, w maju 1985 r. postawiono między blokami „na górce” kapliczkę pw. Świętej Rodziny, która służyła do posług duszpasterskich. 28 sierpnia 1985 r. ośrodek duszpasterski został podniesiony do rangi parafii, a kanoniczne wprowadzenie pierwszego proboszcza odbyło się 1 września tegoż roku. Rozpoczęły się przygotowania do budowy świątyni wg projektu inż. arch. Wojciecha Fałata. Konstrukcję projektu opracował inż. Adam Tarnawski.
W 1992 r. staraniem i z funduszy Prowincji Polskiej MSF rozpoczęto budowę Domu Zakonnego. W rok później przełożony generalny Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Egon Faerber MSF erygował w Rzeszowie Dom Zakonny MSF, którego pierwszym rektorem został ks. Ryszard Boćkowski MSF.
W 2000 Roku Jubileuszowym 12 listopada bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski, poświęcił świątynię i konsekrował ołtarz.
11 listopada 2001 r. prowincjał ks. Włodzimierz Burzawa poświęcił krzyż w prezbiterium. Kształt krzyża nawiązuje plastycznie do najbardziej znanego w Kościele zachodnim - krzyża, przed którym modlił się św. Franciszek z Asyżu.
W grudniu 2003 r. w prezbiterium kościoła po prawej stronie krzyża została umieszczona ikona Świętej Rodziny - Patronki Parafii i Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
Pierwszym proboszczem parafii był ks. Andrzej Rabij MSF, a od 1992 r. ks. Ryszard Boćkowski MSF, który od 1993 r. pełnił także funkcję rektora Domu Zakonnego. Od 1999 r. nowym proboszczem oraz rektorem Domu Zakonnego został ks. Marek Winiarski MSF, a od 2008 r. funkcję te pełni ks. Andrzej Kinal MSF.

Parafia Świętej Rodziny w liczbach:

Ochrzczone dzieci (w tym kilkoro dorosłych) - 2 167
Do Pierwszej Komunii św. przystąpiło 3 164 osób
Sakrament bierzmowania przyjęło 3 061 osób
Wygłoszonych zostało 1 315 zapowiedzi przedślubnych.
Ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską - 612 par
Zmarło - 421 osób
Ilość rozdanych Komunii św. w ciągu 25 lat - ok. 1 550 000
Powołania:
2 kapłanów
3 kleryków
1 nowicjusz
2 siostry zakonne
1 osoba konsekrowana

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Zgodnie ze zwyczajem, w lipcu środowe spotkania papieża były zawieszone, aby umożliwić mu okres odpoczynku. W tym roku przerwa zbiegła się również z rekonwalescencją papieża Franciszka, który 4 lipca przeszedł operację jelita grubego w klinice Gemelli. Dokładnie miesiąc po operacji, Franciszek wznowi swoją zwykłą działalność o godz. 9.15, kontynuując cykl katechez o Liście do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję