Reklama

Radość srebrnego jubileuszu

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rudniku-Stróży w niedzielę 3 października obchodziła 25. rocznicę budowy kościoła parafialnego.
Ten srebrny jubileusz był okazją do wypowiedzenia modlitwą wdzięczności Panu Bogu za dar świątyni, której zamysł budowy zrodził się na początku lat osiemdziesiątych. 1 czerwca 1983 r., dzięki staraniom proboszcza z Rudnika ks. Edwarda Franuszkiewicza, uzyskano pozwolenie na budowę. 30 czerwca bp Ignacy Tokarczuk poświęcił świątynię, która przez kolejne 2 lata była kościołem dojazdowym parafii Rudnik, a 16 czerwca 1987 r. ówczesny ordynariusz przemyski bp I. Tokarczuk erygował tutaj parafię. 16 czerwca 2002 r. świątynia została konsekrowana przez bp. Wacława Świerzawskiego.
Mszy św. jubileuszowej w intencji wszystkich budowniczych i dobroczyńców kościoła, o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Kościoła, o życie wieczne z Bogiem dla zmarłych, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Pasterzem Diecezji Mszę św. sprawowali byli księża proboszczowie: ks. kan. Edward Franuszkiewicz, który był inicjatorem i budowniczym tego kościoła, ks. kan. Jan Jasiewicz, pierwszy proboszcz, który dokończył budowę i zadbał o piękny wystrój świątyni i otoczenia kościoła, będąc długoletnim proboszczem tej parafii, ks. dr Bogdan Król, duszpasterz w tej świątyni przez 3 lata. W homilii Biskup Ordynariusz nawiązując do parafialnej uroczystości i rozpoczętego w Kościele Tygodnia Miłosierdzia, przypomniał o konieczności budowania życiowych wartości na wierze, która nawet tak niewielka jak „ziarnko gorczycy”, sprawia, że wiele trudnych spraw można pokonać i rozwiązać. „Bóg jest bowiem miłosierny i kocha człowieka. Wszelkie doświadczenia, często trudne i ciężkie są próbą, którą należy podjąć z odpowiedzialnością. Człowiek może im stawić czoła pod dwoma warunkami: pierwszym z nich jest wiara. Trzeba tylko zaufać Bogu. Drugi warunek, jaki stawia Chrystus, dotyczy tego, abyśmy wiedzieli, kim jesteśmy w naszej relacji z Panem Bogiem, byśmy nie stawiali się na pierwszym miejscu. Nasze podejście do ludzi, do ojczyzny natomiast musi mieć charakter służby” - podkreślał Ksiądz Biskup.
W uroczystości wzięli udział księża rodacy zasłużeni dla powstania tego kościoła, księża proboszczowie z dekanatu rudnickiego z ks. dziekanem Stanisławem Czachorem na czele, a także wielu gości, wśród nich władze samorządowe Gminy i Miasta Rudnika nad Sanem. Uroczysta Msza św. jubileuszowa zgromadziła całą parafię, która od długiego czasu trwała w dziękczynnej modlitwie, a także w ostatnich dniach zaangażowała się w przygotowanie świątyni na tę uroczystość. Na okoliczność tego jubileuszu został wydany specjalny folder z historią kościoła i jubileuszowe wydanie Biuletynu Parafialnego z zamieszczonymi wspomnieniami z budowy kościoła. Wydarzenie to jeszcze bardziej jednoczy wszystkich parafian z Bogiem i ze sobą we wspólnocie Kościoła, za co „Bogu niech będą dzięki.”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję