Reklama

Nagroda za dobre serce

9 października podczas gali w Filharmonii Zielonogórskiej po raz 12. zostały wręczone statuetki „Człowiek Człowiekowi” przyznawane osobom wyróżniającym się na polu działalności dobroczynnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: Jolanta Życzkowska, Małgorzata Bosa, Bożena Ćwiertniak, Iwona Michalska, Stefan Szyperski i Andrzej Woźniak.
Laureaci zostali wyłonieni przez kapitułę nagrody spośród 28 kandydatów proponowanych przez organizacje charytatywne, stowarzyszenia i parafie. Kapituła obradowała 8 września.
Nagrody wręczył bp Stefan Regmunt, który podkreślał że poprzez tę nagrodę ukazuje się wspaniałych ludzi pracujących cały rok, a statuetka ma być znakiem zewnętrznym ukazującym naszą wdzięczność za piękną postawę miłości. - Dzisiaj doświadczają nas różne sytuacje życiowe, indywidualne niepowodzenia, kataklizmy. Zawsze w takich sytuacjach potrzebny jest ktoś, kto okaże serce, bo kiedy jest serce, wtedy znajdą się też środki materialne. Chcemy w ten sposób symbolicznie pokazać, że musimy o tych ludziach wielkiego serca pamiętać. Cieszę się, że z bliska mogę poznać takich wspaniałych ludzi. Ci ludzie się wyróżniają spośród innych dobro czyniących - mówił bp Regmunt.
W imieniu nagrodzonych podziękowania złożył Andrzej Woźniak.
W uroczystości obok przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych wziął udział wicedyrektor Caritas Polskiej ks. Marcin Brzeziński, który wręczył ogólnopolskie nagrody „Ubi Caritas” osobom i firmom z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dziękując za zaangażowanie i pracę inspirowaną miłością, wyróżnił Irenę Danowską i Elżbietę Dębek-Zielewską oraz firmy Fast i Kronopol.
Wieczór w Filharmonii Zielonogórskiej uświetnił występ kabaretu „Super Duo” (Wiktor Zborowski i Marian Opania) oraz kwartet smyczkowy pod dyrekcją Mariusza Monczaka.
Nagroda „Człowiek Człowiekowi” jest wyróżnieniem Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ustanowionym w 1999 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego na wniosek organizacji charytatywnych - Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Stowarzyszenia im. Brata Krystyna. Nagrodą uhonorowano już 68 osób.

„Człowiek Człowiekowi” 2010 - sylwetki laureatów

BOŻENA ĆWIERTNIAK
Wolontariuszka i prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.
Zajmuje się pozyskiwaniem środków na działalność świetlicy środowiskowej dla dzieci oraz na potrzeby osób potrzebujących wsparcia. Zdobywa zaufanie darczyńców i sponsorów, którzy wspierają parafialne akcje i projekty. Współorganizuje kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, zaangażowana w pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego. Jest wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.
- Potrafi wiele zdziałać, nigdy nie oczekuje podziękowań - napisano we wniosku o przyznanie nagrody.

Reklama

MAŁGORZATA BOSA
Wolontariuszka i sekretarz Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Owocem jej działalności charytatywnej jest utworzenie Świetlicy Terapeutycznej „Tęczowa Przystań”, w której angażuje się w pracę z dziećmi. Jest założycielką i aktywnym uczestnikiem Klubu Seniora działającego przy PZC. Włącza się w różne akcje, m.in. zbiórki pieniężne i przygotowywanie paczek świątecznych. Współtworzy parafialny miesięcznik pt. „Głos z Winnicy”.
We wniosku o przyznanie nagrody czytamy: - Jest człowiekiem bez reszty oddanym Bogu i ludziom.

JOLANTA ŻYCZKOWSKA
Wolontariuszka związana z PZC przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na działalność charytatywną. Posługuje ludziom starszym, samotnym, schorowanym, niosąc im swoją obecność w ich domach, ciepło, serdeczność i troskę o ich trudne sprawy.
Jest animatorką Ruchu „Wiara i Światło”. Organizuje spotkania z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami, zabawy choinkowe i podarunki dla podopiecznych wspólnoty.
Redaktor naczelna miesięcznika parafialnego „Głos z Winnicy”.
We wniosku o przyznanie nagrody czytamy: - Niesiona przez panią Marię pociecha, miłość, dobroć i czas przynoszą rezultaty nie do opisania, godne szacunku i naśladowania.

IWONA MICHALSKA
Wolontariuszka Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Koordynuje działalność świetlicy środowiskowej oraz organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W okresie wakacyjnym pracuje w ośrodku kolonijnym w Długiem jako zaopatrzeniowiec-magazynier. Związana z Ruchem Światło-Życie - animatorka całorocznej pracy formacyjnej i oaz wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Organizatorka rekolekcji zamkniętych w Rokitnie dla wolontariatu młodzieżowego. Uczestniczy w zbiórkach żywności, odzieży i innych darów na rzecz najuboższych.
We wniosku o przyznanie nagrody czytamy: - Przyznanie Jej nagrody „Człowiek Człowiekowi” będzie wymownym przykładem na to, że w Kościele przez wierność w rzeczach drobnych z pomocą łaski Bożej powstają wielkie dzieła.

Reklama

ANDRZEJ WOŹNIAK
Współpracuje z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu. Pomaga ludziom. Jest zaangażowany w niesienie konkretnej, materialnej pomocy ludziom znajdującym się w potrzebie. Pomógł w pozyskaniu domu dla rodziny wielodzietnej, w odbudowie remizy strażackiej, w remoncie kościoła w Trzebiczu czy w organizacji pomocy powodzianom z okolic Sandomierza. Sam pomaga i zmobilizuje innych, by w trudnych chwilach łączyli się w działaniach na rzecz tych, których dotyka nieszczęście.

STEFAN SZYPERSKI
Prezes Parafialnego Zespołu Caritas oraz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Jordanowie. Członek Diecezjalnej Rady Caritas. Aktywnie uczestniczy w akcjach organizowanych na rzecz najbardziej potrzebujących. Pomaga w pracach remontowych kościoła oraz w świetlicy dla dzieci. Nieoceniony podczas organizowania festynów i pielgrzymek. Współpracuje z ośrodkami dla osób uzależnionych w Nowym Dworku, Jordanowie, Rusinowie i Glińsku.
We wniosku o przyznanie nagrody napisano: - Kocha pracę z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Wiele godzin dziennie poświęca na to, by pomagać. Ta praca daje mu dużo satysfakcji i radości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję