Reklama

Maryi odpowiedział - TAK!

Nigdy nie planował, że będzie„działaczem” katolickim. Wprawdzie urodził się w rodzinie katolickiej, uczęszczał do kościoła, modlił się, chodził nawet na pielgrzymki do Częstochowy, ale nie myślał, że trafi do grupy katolickiej, a już na pewno nie do Apostolatu Maryjnego. Jak twierdzi, Maryja sama go zaprosiła i na Jej wezwanie odpowiedział: TAK!

Niedziela kielecka 47/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Kielc trafił szukając pracy. Zatrudnienie znalazł w cementowni w pobliskich Nowinach. W Kielcach dostał pierwsze mieszkanie i tak zaczęła się jego przygoda ze stolicą Gór Świętokrzyskich. W trakcie pracy zawodowej poznał przyszłą żonę Teresę, z którą od 36 lat dzieli każdy dzień życia. W Kielcach urodziły się im dwie córki i syn.
Praca, dom, codzienna troska o rodzinę zabierała mu dużo czasu. Zaangażowanie w życie parafii nie było zbyt wielkie, ograniczało się do udziału w nabożeństwach, Mszy św. Wielkim wydarzeniem była pielgrzymka do Częstochowy. Zawsze go tam ciągnęło, bywał na Jasnej Górze, ale nie jako pieszy pielgrzym. Iść do Częstochowy to było wyzwanie, które postanowił podjąć. Był początek lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czas stanu wojennego. Zapisał się na pielgrzymkę i poszedł. Miał obawy, że będzie ciężko, że nie da rady, ale okazało się, że wytrwał. Rekolekcje w drodze przyniosły wiele radości. W jego ślady poszły dzieci. Razem z nim pielgrzymowały do Czarnej Madonny. Wiele razy przeszedł trasę z Wiślicy do Częstochowy. Sam już nie pamięta ile, może dziesięć, a może jedenaście razy.
Większe zaangażowanie w życie religijne nastąpiło po zakończeniu aktywności zawodowej, chociaż tak naprawdę, to okres pielgrzymowania był jakby początkiem modlitewnego włączania się w życie Kościoła.

Znowu pielgrzymka

Modlitwa była obecna w życiu Antoniego Jagielskiego. Modlił się tak normalnie, jak „zwykły człowiek”. Miał prośbę, miał za coś podziękować, to kierował myśli do Pana Boga. Pewnego dnia został zaproszony przez zelatora z róży męskiej z parafii św. Karola Boromeusza na Karczówce do odmawiania Różańca. - To chyba był pierwszy owoc mojego pielgrzymowania - mówi. Wtedy rozpoczął pielgrzymowanie do Maryi, ale inaczej, w innym wymiarze, bardziej intymnym, modlitewnym. Członkowie Żywego Różańca z każdej róży skupiającej 20 osób pod przewodnictwem zelatora codziennie odmawiają jeden dziesiątek Różańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy będzie potrafił?

To wszystko zaczęło się na pielgrzymce. To właśnie w drodze na Jasną Górę poznał ludzi zaangażowanych w życie parafialne. Jedną z takich osób był właśnie Stanisław Korus, zelator róży św. Józefa. To on zaproponował Antoniemu włączenie się w modlitwę Żywego Różańca. Przyjął to zaproszenie. Czy miał obawy? Chyba nie. Czy można się obawiać modlitwy? Tak, było to wyzwanie, aby codziennie odmówić dziesiątek Różańca. Nie zapomniał nigdy o tym obowiązku. Paciorki różańca przesuwał w kieszeni czasem w pracy, czasem w podróży.

Patrząc na innych

Rodzice Antoniego zmarli wcześnie. Jako kilkunastoletni chłopak został sierotą. Gdy ożenił się z Teresą, zdobył nowych rodziców, którzy swoim przykładem ciągnęli go do Boga. Kiedy w niedzielę jechali do teściów na obiad, zawsze zastawali dom pełen kobiet. Nie przychodziły, aby poplotkować, porozmawiać, przychodziły, aby wymienić tajemniczki różańcowe. Panie należały do Żywego Różańca. Te spotkania prowokowały rozmowy o Bogu, Maryi, potrzebie modlitwy. Antoni poznawał zasady modlitwy. Ciekawiło go to wszystko i często rozmyślał o ludziach, którzy codziennie odmawiają Różaniec.
Teściowa jako członkini Żywego Różańca współorganizowała pielgrzymki piesze z Łukowej do Piotrkowic, znanego maryjnego sanktuarium. Teść, członek rady parafialnej, również był zaangażowany w życie parafii. Rodzice żony stali się osobami wprowadzającymi Antoniego w dorosłe życie religijne. Był pilnym uczniem.
W czasie jednej z pielgrzymek właśnie w sanktuarium w Piotrkowicach przyjął z rąk zakonników szkaplerz, ze zobowiązaniem codziennej krótkiej modlitwy.
Z radością podkreśla, ze żona jest również członkiem Żywego Różańca i nosi maryjny szkaplerz. Drogą Maryi szli w swojej rodzimej parafii, uczęszczając 13. każdego miesiąca od maja do października w nabożeństwach fatimskich i biorąc udział w czuwaniach modlitewnyh w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej na Karczówce.
Zaczęło się od modlitwy. Później było poszukiwanie informacji na temat objawień Maryi. To zaowocowało uczestnictwem wraz z żoną w dziewięcioletniej Wielkiej Nowennie przed zbliżającym się stuleciem objawień Matki Bożej w Fatimie.

Reklama

Zaproszenie

To była zwykła niedziela i zwykła Msza św., no może z tą różnicą, że po zakończeniu Eucharystii jakaś pani przemawiała do zebranych. Mówiła o Maryi, o Cudownym Medaliku, o zaproszeniu do modlitwy. Była to pani Halina Pilewska - diecezjalny Moderator Apostolatu Maryjnego. Wysłuchali z żoną jej wystąpienia i wrócili do domu. Zaczęli rozmawiać. Poczytali o Apostolacie, dowiedzieli się o jego celach i gdy pani Pilewska znowu przyjechała do kościoła, Antoni z żoną zgłosił chęć przynależności do wspólnoty.
Jest jedynym dojrzałym mężczyzną w tej wspólnocie. Były obawy, trochę „głupio”, jeden mężczyzna i kobiety, ale z żoną było raźniej. „Władzę” w nowo utworzonej grupie objęły panie. Przewodniczącą i jej zastępcą zostały kobiety. I znowu Antoni zobaczył kogoś, z kim dane mu było już spotkać się wcześniej na pielgrzymce. To przewodnicząca wspólnoty Czesława Kopacz.
Wspólnota ma trzy cele: szerzyć kult Matki Bożej Niepokalanej, przychodzić z pomocą ludziom i rodzinom zagrożonym religijnie, posługując się Cudownym Medalikiem oraz nieść braterską pomoc i miłość bliźniemu. Spotkania członków odbywają się raz w miesiącu. Pierwszym opiekunem i kapłanem, który wywarł duży wpływ na ich grupę, był ks. Marian Łagud SAC. Obecnie opiekunem duchowym jest ks. Krzysztof Kulkowski.

Ktoś obok nas

Jednym ze statutowych działań Apostolatu jest niesienie pomocy bliźniemu. Bardzo szybko u Antoniego zrodziła się myśl, by zorganizować zbiórki żywności dla potrzebujących przed każdymi świętami: wielkanocnymi i Bożego Narodzenia. I zaczęło się. Od kilku lat żywność dla osób ubogich gromadzą członkowie wspólnoty, organizując zbiórki w osiedlowych sklepach i nie tylko. Pomysł okazał się trafiony, chociaż mieli obawy, czy ludzie zrozumieją ich intencje, czy będą hojni. Pierwsze efekty zbiórki zachęciły do kontynuowania tej formy pomocy. Pomaga wiele osób, także księża proboszczowie, którzy w czasie trwania akcji pozwalają na zbiórkę pieniędzy w określone niedziele. Za zebrane pieniądze członkowie wspólnoty kupują artykuły żywnościowe potrzebne przy przygotowania paczek świątecznych.
Efektem pierwszej akcji były 32 pokaźne paczki żywnościowe. Ostatnia akcja, już piętnasta, pozwoliła objąć pomocą 65 rodzin. A trzeba wiedzieć, że jedna paczka ma kilkanaście kilogramów! Przez te kilka lat uzbierali 6 ton żywności. Źródłem informacji o rodzinach, które potrzebują wsparcia, są księża z parafii, a także pracownicy z MOPR rejon Białogon. Dzięki ich życzliwości i wielorakiej pomocy akcja się rozwija.

Reklama

Znowu Antoni

Stwierdzenie, że pan Antoni „jest w swoim żywiole” ma potwierdzenie w faktach. Odkąd wstąpił do Apostolatu, cały czas wymyśla i podpowiada: a może byśmy… I tak zrodziła się myśl, by dożywiać ubogie dzieci. Już po raz szósty w tym roku prowadzona jest akcja dożywiania dzieci z ubogich rodzin w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15. Co roku taką pomocą obejmują od 8 do 12 dzieci. W październiku, w Tygodniu Miłosierdzia, członkinie wspólnoty zbierają do puszek pieniądze właśnie na ten cel. Pomagają nie tylko parafianie. Jest wiele osób, które prowadząc działalność gospodarczą, dzielą się z potrzebującymi, ofiarując dar serca. Dzięki zebranym pieniądzom dzieci otrzymują posiłki w szkole przez cały rok szkolny. Dzieci z rodzin ubogich nie tylko są dożywiane, ale także wyposażane w przybory szkolne. Od czterech lat Apostolat organizuje tzw. wyprawki szkolne. Za zebrane podczas kwesty pieniądze kupują tornistry oraz przybory szkolne dla najbardziej potrzebujących dzieci. W czasie wakacji finansują kilkorgu wakacje na oazach.
Akcje charytatywne to nie wszystko. Podstawą Apostolatu jest modlitwa. - Tak, modlitwa zmienia świat - mówi pan Antoni. Od kilku lat modlitewną pamięcią, tzw. margaretką obejmują kapłanów, którzy wyjechali na misje. Już 7. rok wspólnota z dobrowolnych składek utrzymuje na placówce misyjnej księży pallotynów w Rwandzie, wysyłając co miesiąc pieniądze.

Zawsze jest czas

Zawsze musi się znaleźć czas na modlitwę. Najczęściej wieczorem, ale i w ciągu dnia modlić się można wszędzie. Dla pana Antoniego modlitwa różańcowa zanoszona w określonej intencji jest czasem kontemplacji Jezusa Chrystusa i Jego Matki, daje poczucie łączności z osobami, za które się modli i pogłębia duchowość modlącego się.
Jego zapał, zaangażowanie w życie Apostolatu zostało docenione. W ubiegłym roku podczas ogólnopolskiej pielgrzymki Apostolatu na Jasną Górę został członkiem Rady Krajowej przy dyrektorze krajowym Apostolatu Maryjnego. - Ten okres przynależności do Apostolatu jest da mnie jednym z najważniejszych okresów „szkoły maryjnej” - mówi. Nigdy nie myślał, że będzie działaczem maryjnym. Miał zawsze życzliwość do osób, które działają i poświęcają swój czas innym. Ale nie podejrzewał, że sam może brać udział w podobnych akcjach. Życie zaskakuje i nikt nie wie, co jeszcze może go spotkać. Jednak do tego wszystkiego pan Antoni dojrzewał wiele lat. Zawsze coś go ciągnęło, by podać dłoń drugiemu człowiekowi. Jak wspomina, przez trzy lata był wolontariuszem w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Dwa razy w tygodniu przychodził odwiedzając mieszkańców domu, schorowanych mężczyzn, często na wózkach inwalidzkich. Zabierał ich na spacer, wysłuchiwał ich problemów, pomagał, robił zakupy. Był to dla niego bardzo ważny okres w życiu. Miał możliwość zobaczenia kruchości życia ludzkiego i zrozumienia, jak ważna jest pomoc. - W cierpiącym człowieku możemy znaleźć odbicie oblicza Jezusa Chrystusa. Dlatego trzeba być otwartym na drugiego - mówi. On to już wie i swoim entuzjazmem zaraża kolejne osoby. Potrzebujący czekają na ludzi, którzy wyciągną do nich swoje dłonie. Oni są obok nas, wystarczy się rozejrzeć dookoła.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję