Reklama

Historia

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

[ TEMATY ]

historia

bitwa

pl.wikipedia.org

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej przewidziano 14 i 15 sierpnia w miejscach pamięci walk z 1920 roku. Uroczystości związane z "Cudem nad Wisłą" odbędą się tradycyjnie w Warszawie, Ossowie i Radzyminie oraz w kilku innych miejscowościach.

Uroczystości rozpoczną się już w środę 14 sierpnia nieszporami o godz. 17.30 w konkatedrze na warszawskim Kamionku. O godz. 18.30 uroczystej Mszy św. przewodniczyć tam będzie bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong'Mbang w Kamerunie.

Reklama

W Ossowie, gdzie rozegrała się jedna ze zwycięskich bitew wojsk polskich nad bolszewikami, 14 sierpnia o godz. 19.30 przy budynku szkoły nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920 r. O godz. 21.00 planowany jest z kolei Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego.

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 8.30 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Tuż przed Mszą św., o godz. 8.10, prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 10.00 na Cmentarzu Poległych w Ossowie rozpocznie się modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Godzinę później w kaplicy na Cmentarzu Poległych odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Przewodniczyć jej będzie emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem.

Reklama

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10.00 prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa zostanie też odsłonięta tablica poświęcona gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, jednemu z dowódców wojsk polskich w wojnie 1920 r.

Prezydent Komorowski wręczy tego dnia także ordery i odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie i honorową broń białą, a także dokona pożegnania generałów odchodzących do rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. Przed Belwederem o godz. 12.00 rozpoczną się główne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego. Pół godziny później, w Alejach Ujazdowskich - na trasie od Pałacu na Rozdrożu do ulicy Gagarina - odbędzie się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

O godz. 12.30 na Polanie Dębów Pamięci o?ar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem planowane jest odsłonięcie popiersia śp. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora.

Z kolei w Ossowie o godz. 13.00 odczytany zostanie Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej, nastąpi też złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych i uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji walk z 1920 r. Rozpoczną się one ok. godz. 13.45. Popołudniu przewidziano z kolei festyn letni, Bieg Dziecięcy "Cud nad Wisłą" pod patronatem władz samorządowych oraz koncerty.

Z okazji 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej szereg uroczystości religijno-państwowych zaplanowano także w Radzyminie oraz innych podwarszawskich miejscowościach związanych z upamiętnieniem walk z 1920 r.

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie 15 sierpnia o godz. 17.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., odczytany też zostanie Apel Poległych. Wcześniej tego dnia przewidziano m.in.: XXII Międzynarodowy Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” (Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie), turniej brydżowy, wyścigi rowerowe dla dzieci, start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” oraz o godz. 15.00 - uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa.

W Tłuszczu koło Wołomina już we wtorek 13 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowano Mszę św. polową pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny 1920 r.” (ul. Warszawska), Apel Poległych, złożenie wieńców oraz koncert chóru „Lux Mea”. O godz. 18.30 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z Tłuszczańską Młodzieżową Orkiestrą Dętą do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i uroczyste otwarcie wystawy „Cud nad Wisłą 1920” połączonej z prelekcją historyczną.

Apele pamięci, uroczyste Msze św. w intencji żołnierzy i rekonstrukcje historyczne walk z 1920 r. przewidziano również w Ząbkach, Markach i Mińsku Mazowieckim. Szczegółowy program uroczystości opublikowano na stronach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2013-08-13 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapomniany zamek

2020-10-20 21:56

Niedziela toruńska 43/2020, str. VI

[ TEMATY ]

historia

Toruń

zamek

Archiwum redakcji

Zamek Dybowski posiadał imponujące rozmiary

Zamek Dybowski posiadał imponujące rozmiary

Wielu mieszkańców grodu Kopernika nigdy nie słyszało o polskim zamku w Toruniu, mimo że przez kilkaset lat pełnił bardzo ważną funkcję i niemało krwi napsuł łakomym cudzego mienia zakonnikom.

Tymczasem w lokowanym na początku XIII wieku mieście o korzeniach niemieckich znajduje się też rycerska warownia wzniesiona przez Polaków. Jest nią zamek zwany Dybowskim, wybudowany z polecenia króla Władysława Jagiełły zaledwie kilkanaście lat po wiktorii grunwaldzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu! - stanowczy głos JPII

2020-10-29 15:54

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pro life

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Ocena, na jaką Polacy zdadzą egzamin z wolności, w dużym stopniu uwarunkowana jest tym, jak uporają się z plagą zabijania nienarodzonych – zwracał uwagę św. Jan Paweł II. Stanowił mocny głos Kościoła w obronie poczętych dzieci. Prawdziwy Papież Życia.

„Po sześćdziesięciu latach wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Jan Paweł II” - powiedziała prof. Wanda Półtawska, bliska przyjaciółka i doradca Papieża Polaka, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który stanął po stronie życia chorych nienarodzonych dzieci.

To właśnie Ojciec Święty stanowczo podkreślał, że miarą cywilizacji jest jej stosunek do życia. „Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe” - akcentował w 1997 r. w Kaliszu.

Życie i nauczanie Papieża Polaka to mocny głos Kościoła w obronie poczętych. W encyklice Evangelium Vitae mówi o dramatycznym zderzeniu cywilizacji życia i cywilizacji śmierci. Staje po stronie najsłabszych: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!”.

Rodzina jest dla Ojca Świętego „sanktuarium życia”. Miejscem, w którym nienarodzone dziecko powinno być przyjęte i chronione przed atakami. Kobietę nazywa z kolei „strażniczką życia” i daje do zrozumienia, że poprzez przyjęcie daru Boga – ciało matki staje się sacrum, działa w jej łonie Duch Święty.

Jan Paweł II stara się ukazać kobiecie jej godność, tak bardzo zagrożoną przez współczesne ruchy feministyczne, które nie dostrzegają świętości ciała przyjmującego nowe życie. Zwraca także uwagę na wielką rolę mężczyzn w obronie najsłabszych. Przywołuje tu postać św. Józefa – odważnego i zdecydowanego opiekuna Kobiety i Jej Nienarodzonego Dziecka.

Największy z Rodu Słowian nie tylko nauczał, ale świadczył także konkretną pomoc duszpasterską. Popierał inicjatywy ludzi świeckich, którzy dawali wsparcie kobietom w stanie błogosławionym. Karol Wojtyła użyczał m.in. pokój w apartamencie biskupim na działalność poradni rodzinnej.

Pracowała w niej - wspomniana już - prof. Wanda Półtawska, psychiatra. Pewnego razu przyszła do niej z płaczem kobieta, która była z trzecim dzieckiem w ciąży. Mąż chciał, aby je zabiła poprzez tzw. aborcję, gdyż mieszkali w jednym pokoju z dwójką dzieci i nie było miejsca na wstawienie kolejnego łóżeczka. Płacz matki usłyszał przyszły Papież. Przyszedł, a dowiedziawszy się, co się stało, zadziałał – z pomocą kurii para otrzymała mieszkanie. Ojciec Święty znalazł miejsce dla trzeciego dziecka. Uratował je.

Tak, jak wcześniej uratowała go jego własna matka, nie zgadzając się na „dobre rady” lekarzy, którzy sugerowali Emilii Wojtyłowej „zabieg”, gdyż trzecia ciąża była zagrożeniem dla jej życia, a dziecko pod sercem okazało się słabe. Odrzuciła śmiertelne podszepty i urodziła Papieża Życia. W 1994 r. w Wadowicach otwarto Dom Samotnej Matki, który nosi imię matki Jana Pawła II. „Wierzę, że ta, która wydała mnie na świat i otoczyła miłością moje dzieciństwo, będzie opiekowała się również tym dziełem”– mówił Papież.

Ojciec Święty ustanowił Dzień Świętości Życia, przeżywany 25 marca – w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To szczególny czas modlitwy w intencji nienarodzonych. W 1994 r. powołał Papieską Akademię Obrony Życia – Pro Vita, której celem jest propagowanie idei obrony życia ludzkiego od poczęcia. „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości (…). Potrzebna jest więc powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie” - wołał Jan Paweł II w 1997 r. w Kaliszu.

Posłuchaj wypowiedzi św. Jana Pawła II

Papież Polak w 1991 r. podkreślał, że ocena, na jaką Polacy zdadzą egzamin z wolności, w dużym stopniu uwarunkowana jest od tego, jak uporają się z plagą zabijania nienarodzonych.

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz służby zdrowia: modlimy się i wspieramy chorych i lekarzy

2020-10-30 20:31

[ TEMATY ]

duszpasterz

służba zdrowia

chorzy

lekarze

PAP

Modlitwa oraz towarzyszenie cierpiącym ludziom i lekarzom to dziś szczególnie ważna misja kapelanów w szpitalach – powiedział KAI ks. Arkadiusz Zawistowski. Krajowy duszpasterz służby zdrowia zwraca uwagę, że także kapelani zarażają się koronawirusem, ale pomagają im księża-wolontariusze.

„Pracujemy jak pracowaliśmy, służymy jak służyliśmy dotychczas” – mówi duchowny dodając, że kapelani pełniący posługę w szpitalach zawsze są gotowi do pracy. Przyznaje, że obecna sytuacja związana rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest wielkim wyzwaniem. „Patrzymy z nadzieją, wierzymy, że Bóg nam pomoże w tym wszystkim. To jest próba, ale wierzę, że sobie poradzimy” – powiedział ks. Zawistowski.

„Myślę, że w tej sytuacji najważniejsze jest modlitwa, wytrwała, tak jak modlił się Mojżesz wznosząc ramiona do nieba” – zaznaczył krajowy duszpasterz służby zdrowia dodając, że o znaczeniu posługi modlitwy szczególnie często mówią mu dziś szpitalni kapelani. Drugim istotnym zadaniem jest wspieranie, towarzyszenie i gotowość niesienia pomocy cierpiącemu człowiekowi. „Czasami wystarczy nawet jedno słowo czy krótkie zdanie” – zaznacza duchowny.

Kapelani szpitalni starają się wpierać także personel medyczny. „Jeśli ich zabraknie na tym polu walki, to któż nam pomoże?” – pyta duchowny zauważając, że część medyków już uległa zakażeniu koronawirusem, stąd coraz głośniej zachęca się do pomocy wolontariuszy.

Jako wolontariusze zgłaszają się także księża, chcący służyć jako szpitalni kapelani. „Są oni naprawdę bardzo potrzebni, ponieważ duszpasterze szpitalni także się zakażają i ‘wypadają’ z codziennej służby, więc ktoś musi ich zastąpić” – podkreśla krajowy duszpasterz służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję