Reklama

Historia

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

[ TEMATY ]

historia

bitwa

pl.wikipedia.org

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej przewidziano 14 i 15 sierpnia w miejscach pamięci walk z 1920 roku. Uroczystości związane z "Cudem nad Wisłą" odbędą się tradycyjnie w Warszawie, Ossowie i Radzyminie oraz w kilku innych miejscowościach.

Uroczystości rozpoczną się już w środę 14 sierpnia nieszporami o godz. 17.30 w konkatedrze na warszawskim Kamionku. O godz. 18.30 uroczystej Mszy św. przewodniczyć tam będzie bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong'Mbang w Kamerunie.

W Ossowie, gdzie rozegrała się jedna ze zwycięskich bitew wojsk polskich nad bolszewikami, 14 sierpnia o godz. 19.30 przy budynku szkoły nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920 r. O godz. 21.00 planowany jest z kolei Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego.

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 8.30 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Tuż przed Mszą św., o godz. 8.10, prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 10.00 na Cmentarzu Poległych w Ossowie rozpocznie się modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Godzinę później w kaplicy na Cmentarzu Poległych odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Przewodniczyć jej będzie emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10.00 prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa zostanie też odsłonięta tablica poświęcona gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, jednemu z dowódców wojsk polskich w wojnie 1920 r.

Reklama

Prezydent Komorowski wręczy tego dnia także ordery i odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie i honorową broń białą, a także dokona pożegnania generałów odchodzących do rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. Przed Belwederem o godz. 12.00 rozpoczną się główne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego. Pół godziny później, w Alejach Ujazdowskich - na trasie od Pałacu na Rozdrożu do ulicy Gagarina - odbędzie się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

O godz. 12.30 na Polanie Dębów Pamięci o?ar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem planowane jest odsłonięcie popiersia śp. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora.

Z kolei w Ossowie o godz. 13.00 odczytany zostanie Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej, nastąpi też złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych i uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji walk z 1920 r. Rozpoczną się one ok. godz. 13.45. Popołudniu przewidziano z kolei festyn letni, Bieg Dziecięcy "Cud nad Wisłą" pod patronatem władz samorządowych oraz koncerty.

Z okazji 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej szereg uroczystości religijno-państwowych zaplanowano także w Radzyminie oraz innych podwarszawskich miejscowościach związanych z upamiętnieniem walk z 1920 r.

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie 15 sierpnia o godz. 17.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., odczytany też zostanie Apel Poległych. Wcześniej tego dnia przewidziano m.in.: XXII Międzynarodowy Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” (Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie), turniej brydżowy, wyścigi rowerowe dla dzieci, start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” oraz o godz. 15.00 - uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa.

Reklama

W Tłuszczu koło Wołomina już we wtorek 13 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowano Mszę św. polową pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny 1920 r.” (ul. Warszawska), Apel Poległych, złożenie wieńców oraz koncert chóru „Lux Mea”. O godz. 18.30 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z Tłuszczańską Młodzieżową Orkiestrą Dętą do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i uroczyste otwarcie wystawy „Cud nad Wisłą 1920” połączonej z prelekcją historyczną.

Apele pamięci, uroczyste Msze św. w intencji żołnierzy i rekonstrukcje historyczne walk z 1920 r. przewidziano również w Ząbkach, Markach i Mińsku Mazowieckim. Szczegółowy program uroczystości opublikowano na stronach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2013-08-13 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje nad wojną i solidarnością

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 35

[ TEMATY ]

historia

społeczeństwo

Artur Stelmasiak

Jan Żaryn Redaktor naczelny „wSieci Historii”

Jan Żaryn
Redaktor naczelny
„wSieci Historii”

Wspominamy agresję niemiecką na Polskę i heroiczny bój polskiego żołnierza. Byliśmy wówczas stroną zaatakowaną, walczącą w wojnie sprawiedliwej, bo w obronie niepodległości i całości państwa polskiego. Nie spotkaliśmy się z wyrazami solidarności ze strony sojuszników, którzy wprawdzie 3 września 1939 r. wypowiedzieli wojnę Niemcom, ale jedynie po to, by bronić własnych narodów przed domniemaną agresją. Czekali na nią aż do wiosny 1940 r. Nie znam ówczesnych reakcji społeczeństw – brytyjskiego, francuskiego czy belgijskiego, ale brakuje spektakularnych świadectw żądających natychmiastowego upustu własnej krwi w walce o polskie prawa w Gdańsku. Czy we wrześniu 1939 r. przed gmachami MSZ w Londynie i w Paryżu ktokolwiek protestował, organizował wiece w imię solidarności z Polską? Był 8 września 1968 r., gdy na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia podczas centralnych dożynek były żołnierz Armii Krajowej Ryszard Siwiec dokonał samospalenia. Ten moment uchwyciła jedynie kamera esbecka. Ani obecni na stadionie, ani tym bardziej widzowie przed telewizorami nie mogli wiedzieć o tej tragedii. Władysław Gomułka i jego świta stanowili centralny punkt widokowy i nic nie mogło przesłonić propagandowego spektaklu, a po nim obwieszczonego sukcesu. Akt Ryszarda Siwca był bowiem formą sprzeciwu obywatela narodu, który niegdyś doświadczył braku solidarności świata, a jednocześnie dowodem w sprawie, iż obecna ekipa PRL-owska łamie kolejny fundament polskiej tożsamości. Tragiczny finał biografii Siwca był formą sprzeciwu wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W tym najeździe wzięli udział również żołnierze Wojska Polskiego. Postawiło to Polaków nie tylko w roli biernych obserwatorów cudzego nieszczęścia, ale także w pozycji agresorów, jak Niemców i Sowietów we wrześniu 1939 r. Prymas Tysiąclecia miał wówczas, zdaniem funkcjonariuszy SB, w sposób jednoznaczny potępić komunistów: „Użycie wojsk polskich Wyszyński ocenia jako fakt szczególnie przykry – czytamy w notatce SB z 29 sierpnia 1968 r. – bowiem zagranica odczyta z tego, że jesteśmy na tej samej linii [co imperializm ZSRR] – a to jest przecież wbrew tradycjom polskim”. W naszej tradycji istnieje silny związek między walką o wolność narodów umęczonych a polskim aktem solidarności wobec ich słusznych aspiracji. W polską tradycję polityczną wpisuje się także stan głębokiej wiary i nadziei – wbrew doświadczeniu, że kiedyś spotkamy się z należnym tej tradycji rewanżem. W 2012 r. przy Stadionie Narodowym w obecności ambasadora Republiki Czeskiej odsłonięto obelisk upamiętniający Ryszarda Siwca, bohatera dwóch narodów. W 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu straszliwej wojny, nasza część kontynentu europejskiego także domaga się od narodów Zachodu aktu solidarności. By nie powtórzył się rok 1939 ani 1940.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję