Reklama

Uwielbiać Chrystusa śpiewem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śpiew jest zawsze wyrazem ludzkich uczuć, doświadczeń, przeżyć, jest wyrażaniem głębi serca, dlatego w wigilię święta Chrztu Pańskiego dom Sióstr Uczennic Krzyża na Stołczynie wypełnił się radością i modlitwą ludzi, którzy przybyli na warsztaty muzyczno-liturgiczne, aby nie tylko podszkolić swoje umiejętności w zakresie śpiewu liturgicznego, ale także pochylić się nad bogactwem bożonarodzeniowej tradycji Kościoła i wspólnie chwalić obiecanego Zbawiciela.
Na zaproszenie Centrum Formacji Świeckich odpowiedziało liczne grono osób - przyjechała schola z parafii św. Ottona w Pyrzycach, młodzi z parafii Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach, grupa śpiewająca w parafii w Szczecinie-Podjuchach oraz wielu studentów i osoby pracujące.
Po przyjęciu i powitaniu uczestników rozpoczęliśmy pracowity dzień nauki i starań o to, by nie tylko nie zgubić żadnej nuty wielogłosowych harmonii, ale by prawda, którą śpiewaliśmy, przeniknęła głębiej w nasze życie. Do południa udało nam się wzajemnie poznać i przećwiczyć utwory w sekcjach głosowych. Dzięki temu w południe już jako wspólnota zaśpiewaliśmy liturgiczną modlitwę psalmami oraz „Anioł Pański”. Tak umocnieni odbyliśmy pierwszą próbę tutti pod batutą s. Beaty, a następnie zasiedliśmy razem do stołu. Po smakowitym obiedzie, za który serdecznie dziękujemy siostrom, przyszedł czas konferencji. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na 5 grup, w których wspólnie wraz z odpowiedzialnymi animatorami wzięli udział w opracowaniu jednego z wybranych tematów dotyczących okresu Bożego Narodzenia. Dzięki zaangażowaniu wszystkich wysłuchaliśmy ciekawych i pomysłowych wystąpień o historii i źródłach tradycji kolędowych w Polsce. Przeszliśmy drogą dni świątecznych, w które wprowadza nas liturgia tego wyjątkowego czasu, a nawet poznaliśmy kolędy w wielu europejskich językach.
W Godzinie Miłosierdzia zatrzymaliśmy się, by wspólnie modlić się Koronką, a potem rozpoczęliśmy ostatnią próbę tutti. W harmonii głosów ćwiczyliśmy wybrane pieśni i części stałe, aby owoc naszej pracy jak najpiękniej mógł wybrzmieć w śpiewie na Eucharystii. Wieczornej Mszy św. przewodniczył i wygłosił do nas słowo ojciec duchowny AWSD w Szczecinie ks. Janusz Szczepaniak.
Po uroczystych I nieszporach święta Chrztu Pańskiego nadszedł czas wspólnego kolędowania. Przy dźwiękach gitar, trąbki, grzechotek i słodkich smakołykach śpiewaliśmy radośnie nowo narodzonemu Jezusowi! Zaproszony na to spotkanie gość specjalny Michał Giełzak (wielokrotnie aranżował osobiście kolędy, przygotowywał oprawę pasterek, a nawet nagrał kolędową płytę) podzielił się z nami swoim zachwytem nad tą niepojętą tajemnicą Boga z nami, która rozbrzmiewa w kolędach. To był niezwykle intensywny dzień! Pełen radości i wrażeń! Mamy nadzieję, że wspólny czas, śpiew, modlitwa pozwoliły wam doświadczać Bożej bliskości! Już teraz zapraszamy na kolejne warsztaty!
Bardzo się staramy, aby ten czas nie był tylko radosnym spotkaniem z ludźmi, ciekawą formą nauki i poznawania bogatych śpiewów Kościoła, ale by pozwalał każdemu z nas i tym, którzy zawędrują na te warsztaty, wchodzić coraz głębiej w istotę Liturgii, zbliżać się do Źródła i prawdziwie doświadczać mocy Eucharystii w codziennym życiu!
„Ewangelista Łukasz nie wspomina, że aniołowie śpiewali. Pisze bardzo powściągliwie: zastępy niebieskie wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach…» (Łk 2,13). Ale od zawsze ludzie wiedzieli, że mowa aniołów jest odmienna od ludzkiej i że tej nocy radosnego orędzia był to śpiew, w którym zajaśniała wzniosła chwała Boża. W ten sposób śpiew aniołów pojmowany był od samego początku jako muzyka pochodząca od Boga, a nawet jako zachęta, by połączyć się w śpiewie, w radości serca, aby być umiłowanymi przez Boga. «Cantare amantis est», śpiew jest właściwy temu, kto kocha - powiada św. Augustyn. I tak poprzez wieki śpiew aniołów stawał się wciąż na nowo śpiewem miłości i radości, śpiewem tych, którzy kochają. W tej godzinie przyłączmy się pełni wdzięczności do tego śpiewu wszystkich wieków, który łączy niebo i ziemię, aniołów i ludzi. Tak, dzięki Ci składamy, bo wielka jest chwała Twoja. Dziękujemy Ci za Twą miłość. Spraw, byśmy stawali się coraz bardziej ludźmi kochającymi razem z Tobą, a zatem ludźmi pokoju” (z homilii Ojca Świętego Benedykta XVI, Wigilia Bożego Narodzenia 2010).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: papież przekazał złotą różę Matce Bożej Śnieżnej

2023-12-08 16:22

[ TEMATY ]

Maryja

papież Franciszek

róża

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek podarował złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczynił to Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, do której Franciszek ma szczególne nabożeństwo.

Powitaniu Ojca Świętego towarzyszył śpiew antyfony: „Tota pulchra es, Maria - Całaś piękna jest, Maryjo, i zmazy pierworodnej nie ma w Tobie”. Ojciec Święty został powitany przez archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisława Ryłko oraz nadzwyczajnego komisarza, abp Rolandasa Makrickasa. Z bukietem kwiatów został przewieziony przed ikonę Salus Populi Romani, pozostając dłuższą chwilę w milczącej modlitwie. Następnie przy śpiewie antyfony Salve Regina przekazał złotą różę, pozdrowił szczególnie osoby chore i niepełnosprawne, aby udać się z tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Czy 8 grudnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2023-12-06 07:57

[ TEMATY ]

post

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału w Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Stańmy dziś przed Bogiem z naszą biedą

2023-12-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

„Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję