Reklama

12 kroków do wolności

Niedziela świdnicka 10/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 6 marca rozpoczyna się 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Obchodzimy go w tym roku pod hasłem „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości”.
- Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych - mówi o. Oskar Puszkiewicz OFM. - W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się czterdziestogodzinne nabożeństwa eucharystyczne o charakterze błagalnym i wynagradzającym. Kościół w Polsce pragnie włączyć wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy. Chodzi także o to, aby modlitwą i wyrzeczeniem wypraszać łaski nawrócenia dla grzeszników. W tym czasie warto sobie uświadomić, że w obliczu zagrożenia przez różne uzależnienia nie wystarczy zwyczajna trzeźwość, do której zobowiązany jest każdy człowiek, lecz potrzebna jest abstynencka trzeźwość, która pociąga drugich i podnosi słabych.

12 kroków

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu skłania nas, Polaków, do głębszej refleksji nad tym społecznym problemem. Jednym ze sposobów wychodzenia z nałogu jest dzielenie się doświadczeniami alkoholików na mityngach. Rozwój osobisty polega na stosowaniu „12 kroków Anonimowych Alkoholików”. Jest to spis doświadczeń alkoholików i sposób na ich trzeźwość. Każdy, kto wszedł na drogę „12 kroków AA”, zachowuje dłuższą trzeźwość. Jest to sposób zalecany także przez psychologów.
Program kroków brzmi: 1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem; 2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie; 3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy; 4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny; 5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów; 6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru; 7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki; 8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim; 9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków gdy zraniłoby to ich lub innych; 10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny z miejsca przyznając się do popełnianych błędów; 11. Dążyliśmy przez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia; 12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomagają

Stowarzyszenie Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN” udziela m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej osobom uwikłanym w problem alkoholowy. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się na pl. Wojska Polskiego 4 w Świdnicy. Grupy AA spotykają się w czwartki i w piątki od godz. 16. W celu uzyskania pomocy w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie. Pomoc świadczona jest w warunkach anonimowości. Uczestnictwo w grupach terapeutycznych możliwe jest po przeprowadzeniu rozmowy z prowadzącym i uzyskaniu zgody grupy. W Świdnicy działa Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które także niesie pomoc osobom uzależnionych od alkoholu. Kontakt: ul. Westerplatte 51; tel./fax (74) 856-97-70 tel. kom. 609-498-848; www.bratalbert-swidnica.pl. W mieście uzależnionym pomaga m.in. Poradnia dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Współuzależnionych (ul. Chrobrego 5, tel. 74 852-28-02) oraz Stowarzyszenie Klub Abstynenta „ACCESS” przy ul. Bolesława Chrobrego 4 w Świdnica (tel. 74 857-84-86, fax 74 852-96-17, alicja_ch@o2.pl). Grupy AA spotykają się we wtorki - od godz. 17 i w niedzielę od godz. 16; grupy Al-Anon (grupy samopomocowe skupiające krewnych i przyjaciół alkoholików) w poniedziałek od godz. 16, grupy DDK (Dorosłe Dzieci Alkoholików) - w pierwszy czwartek miesiąca od godz. 18.30. Stowarzyszenie udziela pomocy osobom i rodzinom uwikłanym w problem alkoholowy oraz prowadzi działalność profilaktyczną w tym zakresie: wspiera osoby rozpoczynające proces abstynencji i ich rodzin, organizuje grupy samopomocowe, zajmuje się profilaktyką uzależnień i edukacją społeczną, w celu kształtowania postaw abstynenckich, organizuje imprezy i wycieczki mające na celu kształcenie postaw abstynenckich. Warunkiem korzystania z pomocy Stowarzyszenia jest członkostwo w organizacji, które z kolei obwarowane jest trzeźwością.
Osoby uzależnione mogą szukać pomocy również w Oddziale Fundacji „Zdrowie - Trzeźwość” znajdującym się w Czarnym Borze (ul. Parkowa 8; tel. 74 845-01-24, 74 845-01-25; fax. 074 845-02-90).
Więcej o mityngach otwartych AA, organizowanych na Dolnym Śląsku, można dowiedzieć się, korzystając ze strony internetowej: www.aa.org.pl/regiony/index009.htm. Dostęp do spisu adresowego mityngów AA jest możliwy również za pośrednictwem telefonu komórkowego z WAP/GPRS aa.org.pl/wap/index.wml.

Będzie patronem

Zachętą dla tych, którym wychodzenie z picia wydaje się ponad siły, niech będzie życie sługi Bożego Mateusza Talbota (1856-1925), który osiągnął zwycięstwo w walce z alkoholem dzięki modlitwie i pokucie. Przez 16 lat upijał się prawie codziennie. Przez kolejne 41 lat pokutował. Jego drogą odwrotu od alkoholizmu była Eucharystia. Codziennie rano i po pracy zamiast czas spędzić w pubie, przebywał w kościele. Kandydat był zwyczajnym irlandzkim robotnikiem, nie uczynił nic, co mogłoby mu przynieść popularność, a Kościół zauważył jego heroizm...

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Nabożeństwo pokutne odbyło się pod Kolumnadą Berniniego, która dla wielu od lat stanowi jedyny dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję