Reklama

Oratorium Wodeckiego na inaugurację

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 19/2011

Wykonanie „Oratorium Niepołomickiego Urbs Amabilis” autorstwa Zbigniewa Wodeckiego i Leszka Aleksandra Moczulskiego zainaugurowało 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”

W kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim przed tłumnie zgromadzonym audytorium wystąpili znani w Polsce soliści: Beata Rybotycka, Ewa Uryga, Janusz Radek, Jacek Wójcicki i twórca muzyki oratorium Zbigniew Wodecki. Partiom solistów towarzyszył śpiew młodzieżowego chóru „Resonans con Tutti” oraz muzyka w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. O poetycką narrację oratorium zadbali artyści bielskiej sceny teatralnej: Maria Suprun i Kazimierz Czapla.
„Urbs amabilis” - miejsca uświęcone, zostało napisane dla Niepołomic. Dzieło opisuje historię małopolskiego miasta wplecioną w historię Polski. Bp Tadeusz Rakoczy w swoim słowie na rozpoczęcie festiwalu „Sacrum in Musica” podziękował organizatorom za kontynuowane przez 12 lat dzieło. Podkreślił także, że tegoroczna edycja jest szczególna ze względu na bezpośrednią bliskość z uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II. - Wsłuchajmy się w harmonię głosów i instrumentów. W uważnym słuchaniu usłyszmy, jak przemawia do nas przez piękno Bóg, źródło tegoż piękna. Życzę, by przeżycia podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” przyczyniły się do pogłębienia naszych relacji z Bogiem i ludźmi. Niech wszechmocny Stwórca, który dał człowiekowi możliwość tworzenia i kontemplowania dźwięku pozwoli nam wszystkim pewnego dnia uczestniczyć w niebiańskim koncercie i tam ostatecznie zaznawać radości Bożej w całej pełni - powiedział bielsko-żywiecki Ordynariusz.
Prezydent Bieska-Białej podkreślił, że „Sacrum in Musica” należy do największych i najważniejszych przedsięwzięć muzycznych odbywających się w naszym mieście - To zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem programowym bielski festiwal - dodał włodarz stolicy Podbeskidzia. Na program tegorocznej edycji festiwalu złożyło się pięć koncertów. 27 kwietnia w bielskim Domu Muzyki wystąpił jeden z najciekawszych interpretatorów i twórców muzyki jidysz - Andre Ochodlo przy akompaniamencie muzyków jazzowych. Następnego dnia w kościele luterańskim ciekawy repertuar przedstawił 22-osobowy chór prawosławny z Petersburga - „The Male Choir of St. Petersburg”. Z kolei gospelowy chór „Spirituals Singers Band” pojawił się 29 kwietnia w pallotyńskim kościele św. Andrzeja Boboli. Wraz z nim zaśpiewała wybitna sopranistka amerykańska, Gwendolyn Bradley.
12. edycję „Sacrum in Musica” zwieńczyło wydarzenie o międzynarodowej renomie. W stolicy Podbeskidzia wykonano słynną „Missa Flamenco”. To monumentalne dzieło o strukturze klasycznej mszy inspirowane andaluzyjskim folklorem flamenco zaprezentował Paco Peńa.

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem