Reklama

Ten trud nazywa się Polska

Tadeusz Boniecki
Edycja lubelska 19/2011

Chełmskie uroczystości ku czci ofiar tragedii pod Smoleńskiem były połączone z obchodami 71. rocznicy zbrodni katyńskiej

10 kwietnia od rana mieszkańcy Chełma zapalali znicze przed pomnikiem Niepodległości na pl. Łuczkowskiego. O godz. 8.41 rozległ się dźwięk syren i kościelnych dzwonów. Po odczytaniu listy tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu prezydenckiego, do uczestników spotkania zwróciła się poseł Beata Mazurek: - Tam zginęli ludzie, których bardzo dobrze znałam i z którymi się przyjaźniłam.
Refleksjami na temat katastrofy dzielili się uczestnicy uroczystości: - Najważniejsze dzisiaj jest poznanie prawdy o tej katastrofie. Poznamy prawdę, a ona nas wyzwoli - mówiono, cytując słowa Jana Pawła II. - Ważne jest, abyśmy pamiętali o tych, którzy zginęli, a odgrywali tak znaczącą rolę w naszym państwie. Dla nich najważniejsza była budowa państwa silnego, aby przyszłe pokolenia czerpały z Rzeczpospolitej jak najwięcej.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Górze Chełmskiej. Po zapaleniu zniczy przed mauzoleum, w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Józef Piłat. Kazanie wygłosił ks. prof. Paweł Mąkosa, który przypomniał historię mordu katyńskiego. - Nasi jeńcy wzięci do niewoli przez Sowietów zaczęli im bardzo szybko przeszkadzać. Zauważyli bowiem, że ci nie tylko pokornie pracują i wypełniają rozkazy, ale też myślą ciągle o budowaniu niepodległej Rzeczypospolitej - mówił. Kaznodzieja wspomniał też o tym, że Rosjanie mają nadal problem z przyznaniem się do tej zbrodni oraz z określeniem jej ludobójstwem. Dlatego też - zdaniem mówcy - potajemnie nocą podmienili płytę pamiątkową w Smoleńsku, na której był napis mówiący o sowieckiej zbrodni ludobójstwa. Ks. prof. Mąkosa wspomniał też, że ziemia smoleńska okazała się okrutna dla Polaków również rok temu. - Dzisiaj chcemy powiedzieć wielkim patriotom ze smoleńskiej katastrofy: pamiętamy! Chcemy podjąć ten trud, który oni podejmowali, dla którego poświęcili życie. Ten trud nazywa się Polska”. Kaznodzieja zauważył, że dzisiaj łatwo jest mówić o Polsce, ale trudniej dla niej pracować i cierpieć. Podkreślił, że dzisiejszy patriotyzm to przede wszystkim miłość do ludzi i ziemi, na której mieszkają. - To ciągłe wyzbywanie się egoizmu, nasza odpowiedzialność przed Bogiem i historią - podkreślał. Dlatego ważne jest wychowanie młodego pokolenia, aby w przyszłości mogło bronić wartości, za które zginęli nasi rodacy w Katyniu i pod Smoleńskiem.
Chełmskie uroczystości zakończyły przemówienia i złożenie wieńców przed mauzoleum na Górze Chełmskiej. W obchodach uczestniczyły władze miasta z prezydent Agatą Fisz, młodzież szkolna, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich oraz chełmskich firm i instytucji.

Reklama

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

2019-06-25 16:47

vaticannews / Pekin (KAI)

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Jonathan Kos-Read / Foter.com / CC BY-ND

Powołuje się on na dokument władz prowincji Fujian. Otrzymali go do podpisania wszyscy pracujący tam kapłani i zakonnice. Jeśli go nie podpiszą, nie będą mogli pełnić swej posługi. W dokumencie tym zobowiązują się m.in., że nie będą wpuszczać do kościoła dzieci i młodzieży, ani też nie będą dla nich prowadzić katechezy. Dokument zakazuje ponadto wszelkiego kontaktu z katolikami z zagranicy, a także ewangelizacji i wypowiadania się na tematy religijne w internecie.

Jak podje ks. Cervellera, podobne restrykcje zostały nałożone na Kościół również w innych chińskich prowincjach, takich jak Henan, Hubei czy Zhejiang. Mają one na celu zdławienie lokalnego Kościoła, całkowite odcięcie katolików w Chinach od Kościoła powszechnego i podporządkowanie ich państwu – ostrzega dyrektor agencji AsiaNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem