Reklama

Parafia na Folwarkach

Do kościoła radomszczańskiej parafii pw. bł. Michała Kozala docieram z Częstochowy tzw. starą trasą warszawską. Chwilę po tym jak mijam tabliczkę z napisem Radomsko, z lewej strony wyłania się ceglana bryła kościoła. Mimo iż jestem chwilę przed czasem, parkując samochód, zauważam zmierzającego do mnie kapłana, który jest gospodarzem tego miejsca. Miło stwierdzić, że jest się gościem wyczekiwanym

Parafia bł. Michała Kozala położona w dzielnicy Folwarki, które nie tak dawno zostały włączone do Radomska, i obejmująca również swym zasięgiem wsie: Bobry, Cerkawizna i Klekowiec, sprawia wrażenie oazy spokoju i ciszy.

Daty i liczby

Reklama

Parafia została erygowana przez bp. Stanisława Nowaka 6 lipca 1987 r. Pierwsze Msze św. sprawowane były w remizie strażackiej, później w prowizorycznej kaplicy-baraku, który do dziś stoi na terenie przykościelnym. Budowę świątyni, noszącej wezwanie św. Józefa, rozpoczęto w 1990 r. Po dziesięciu latach, 4 czerwca 2000 r. abp Nowak dokonał jej uroczystego poświęcenia. Budowniczym kościoła, jak i organizatorem życia parafialnego był ks. Józef Foltyński, którego na urzędzie w 2008 r. zastąpił obecny proboszcz, ks. kan. Jerzy Knysak, pełniący również funkcję wicedziekana dekanatu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku.
Wspólnota liczy 1100 wiernych, których w połowie stanowią ludzie starsi, a w połowie młodzi, choć podobnie jak w wielu parafiach daje się zauważyć dysproporcje między liczbą chrztów i pogrzebów na niekorzyść tych pierwszych.

Wspólnota ducha

„Sprawy materialne są ważne, ale ważniejszy jest Kościół duchowy - a ten się odradza” - podkreśla ks. Knysak. Niezwykle ciepło wyraża się o swoich parafianach, którzy są ludźmi gorliwymi i oddanymi Kościołowi. W parafii działa oaza dziecięca i trzy róże Różańca św. (dwie żeńskie i jedna męska). - Ludzie są kontaktowi, chętnie ze mną rozmawiają o swoich problemach i radościach. Ksiądz Proboszcz podkreśla również dużą ofiarność tutejszych wiernych, dając za przykład choćby ufundowaną przez nich w Roku Kapłańskim grotę lurdzką usytuowaną przy kościele. Wielką radością proboszcza jest wzrastająca frekwencja uczestnictwa we Mszach św. i liczny udział parafian w corocznych rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. - Ludzie chcieli tu parafii i kościoła. Ogromnie pomagali w jego budowie - mówi ks. Knysak. Często podczas wizyty kolędowej słyszy deklaracje: My dla księdza wszystko zrobimy. Pewnie dlatego nie straszne jest mu samotne posługiwanie na parafii, bo tak naprawdę w swych troskach nie jest sam, choć sam sobie jest także gospodynią, a często i budowniczym, a kościelnego zastępują mu ministranci.
Doskonale układa się współpraca ze znajdującą się tuż obok kościoła Szkołą Podstawową nr 3 im. Mieszka I i jej dyrektor Jadwigą Kowalczyk. Na terenie szkoły działają 3 kółka różańcowe dzieci, dziecięce Koło Misyjne i Szkolne Koło Caritas. Podobnie sprawa się ma z miejscową OSP, która dorocznie wystawia wartę przy grobie Chrystusa i obecna jest na wszystkich parafialnych uroczystościach. Swój poczet sztandarowy prezentuje na uroczystościach również cech miejscowych stolarzy - Folwarki wszak są znanym zagłębiem meblowym. Ksiądz Proboszcz pokazuje mi cztery piękne krzesła wykonane i podarowane przez parafian z myślą o odbywających się w kościele parafialnym ślubach - dwa dla młodych i dwa dla świadków, jak się patrzy.
To co najważniejsze w najbliższym czasie to misje ewangelizacyjne i peregrynacja Krzyża Świętego, które rozpoczną się w parafii w niedzielę 29 maja. Misje w dniach 29 maja - 3 czerwca poprowadzą Ojcowie Franciszkanie z Dąbrowy Górniczej, a relikwie Krzyża powitane zostaną w parafii w niedzielę o godz. 18. Ksiądz Proboszcz wierzy, że zawsze licznie obecni na rekolekcjach jego wierni i tym razem dopiszą.

Sprawy materialne

Kościół parafialny i jego otoczenie, to miejsca, w którym budowa i remonty zdają się nigdy nie kończyć. Dobiegł końca wprawdzie remont plebanii, zbudowano mury oporowe z klinkieru przy wejściu do kościoła, zamontowano metalową kratę w świątyni i wyłożono 250 m2 kostki wokół kościoła i przy garażach (duży fragment położył osobiście Ksiądz Proboszcz), w planach jest już jednak malowanie wnętrza świątyni, wyłożenie kostką parkingu przed kościołem i zamontowanie witrażu bł. Michała Kozala. A to wszystko przedstawione w wielkim skrócie, zgodnie z zasadą proboszcza, że sprawy materialne nie są najważniejsze.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję