Reklama

Ciągle aktualne objawienia

Już od 26 lat, każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu celebrowane są nabożeństwa fatimskie. I w tym roku wierni podjęli kolejne modlitewne czuwanie. Pierwszemu nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Skucha. Było to jednocześnie dziękczynienie olkuszan za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystość ubogacił śpiewem chór „Pueri Cantores Sancti Nikolai” z Bochni pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka.
„Tegoroczne modlitwy wpisują się w wielką nowennę przygotowującą do 100-lecia objawień z Fatimy, które przypadną w 2017 r. Ponadto w każdą 1. sobotę miesiąca, zgodnie z zaleceniem Matki Bożej, w naszym kościele odbywają się nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym roku nabożeństwa nabierają szczególnie symbolicznego wymiaru, bowiem 13 maja przypadła 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II, który, jak sam wyznał, zawdzięcza ocalenie Matce Bożej. Pamiętamy o tym wszystkim i pragniemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za to podziękować” - tłumaczy ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.
W homilii bp Skucha postawił pytanie, czy orędzie z Fatimy jest nadal aktualne? „Wiele z tych spraw, o których mówiła Matka Boża już się spełniło. Rosja została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z orędziem upadł komunizm. Została ujawniona ostatnia część tajemnicy fatimskiej i wytłumaczony sens zamachu na Jana Pawła II. Wizjonerzy, Franciszek i Hiacynta zostali wyniesieni na ołtarze i ukazani zostali jako wzór duchowości opartej na pokucie i modlitwie. Czy więc Fatima może być znakiem dla współczesnego człowieka? Odpowiedź nasuwa się sama - tak, bowiem człowiek oddalił się od Boga, mało tego, żyje tak, jakby Boga nie było. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć, że orędzie z Fatimy wzywające także do modlitwy różańcowej i zadośćuczynienia za grzechy jest ciągle aktualne” - nauczał.
Podczas pierwszego nabożeństwa fatimskiego bp Skucha poświecił również obraz bł. Jana Pawła II autorstwa Zofii Wywioł oraz pamiątkową tablicę wyrażającą hołd i zawierzenie Papieżowi. Obraz został umieszczony na filarze obok ołtarza głównego. „Pomysłodawcą namalowania obrazu był proboszcz parafii św. Maksymiliana - ks. Chmieła. Obraz miał być wizualizacją wdzięczności, znakiem miłości parafian do naszego wielkiego Rodaka. Ale to nie miał być zwykły portret. Miał przedstawiać wizerunek człowieka znającego ludzką słabość poprzez to, że sam doświadczony był cierpieniem. Miał to być portret osoby słuchającej, współczującej, a jednocześnie dającej siłę. Zależało nam, by ukazać Papieża nie tyle medialnego, błogosławiącego tłumy, ale Papieża w starszym wieku, pogodnego pomimo choroby, otwartego na każdego człowieka, gotowego na osobiste spotkanie. Ten obraz ma wzywać do modlitwy, ma grzać serce udręczonego trudnościami człowieka. Nie wiem, na ile udało mi się oddać to wszystko w obrazie, ale praca nad nim dała mi ogromną satysfakcję, iż mogę przyczynić się do rozwoju jego kultu, że mogę jednocześnie w tym obrazie oddać mój stosunek do jego osoby” - tłumaczy Z. Wywioł. Nie jest to pierwszy portret Jana Pawła II namalowany przez artystkę. Ostatnio portret bł. Jana Pawła II pojechał do Trondheim, gdzie podczas uroczystej ceremonii w norweskim sanktuarium narodowym - katedrze w Nidaros, został procesyjnie wniesiony do świątyni. Portret Ojca Świętego autorstwa Z. Wywioł znajduje się również w olkuskiej bazylice mniejszej pw. św. Andrzeja, a obecnie malarka pracuje nad obrazem ołtarzowym do archikatedry w Lublinie. „Nigdy nie zdarzyło mi się powielać takich samych ujęć. Dostosowuję interpretację do oczekiwań. Wspólnie określamy z jakiego materiału fotograficznego mam skorzystać przy tworzeniu interpretacji. Fotografia jest dla mnie punktem wyjścia. Skupiam się na tym, by obraz był dobrze namalowany, miał swój klimat, nastrój, by obok oddania cech fizjonomii niósł prawdę o portretowanym, by zawierał głębsze treści niż tylko oddanie wiernego podobieństwa fizycznego” - mówi malarka.
Należy jeszcze wspomnieć, że każdego 14. dnia miesiąca wierni z olkuskich parafii gromadzą się w kościele św. Maksymiliana na nabożeństwach kolbiańskich. „W modlitewnym skupieniu trwamy od 14 sierpnia 2010 r. Warto zaznaczyć, że w trakcie nabożeństw gościliśmy franciszkanów z Niepokalanowa, którzy ofiarowali naszej parafii relikwie św. Maksymiliana. Po każdym z nabożeństw można więc oddać cześć Świętemu poprzez ucałowanie relikwii. W tym roku tak się złożyło, że podczas majowego nabożeństwa kolbiańskiego, któremu przewodniczył bp Skucha, 113 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania” - wyjaśnia ks. Henryk Chmieła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję