Reklama

Szlachetna Paczka rekrutuje liderów

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 26/2011

Lato dopiero się rozpoczyna, a przygotowania do Szlachetnej Paczki już dawno w toku. Stowarzyszenie „Wiosna” w regionie świętokrzyskim - organizator największej akcji charytatywnej na Święta Bożego Narodzenia - rozpoczęło rekrutację liderów rejonów. W tym roku Paczka chce powiększyć swój zasięg pomocy przynajmniej o trzy rejony w okolicach Miedzianej Góry i Zagnańska, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Sandomierza

Poszukiwani są ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, odważni, kreatywni, wrażliwi, lubiący kontakt z drugim człowiekiem. Liderzy traktują udział w akcji jako wyróżnienie i wyzwanie, zadanie, w którym mogą się sprawdzić, jako pracę niosącą cenne doświadczenie, ale przede wszystkim dającą możliwość realnej, konkretnej pomocy rodzinom, starszym i dzieciom, która ma wymiar więcej niż materialny. Wpływa na podniesienie wartości obdarowanych, wnosi w ich życie radość i nadzieję.
- Co roku obserwujemy wielką mobilizację liderów, którzy w niezwykle w odpowiedzialny sposób podchodzą do swojej wolontaryjnej pracy, poświęcając wiele czasu i energii na przygotowanie akcji. Zaskakuje nas ich zaangażowanie i pomysłowość w propagowaniu akcji w swoim środowisku, umiejętna współpraca z samorządem, z jednostkami pomocowymi, parafiami czy szkołami. Zawsze możemy na nich liczyć - tłumaczy Paulina Jarosińska - koordynator wojewódzki „Szlachetnej Paczki”.
Liderzy przejdą specjalne szkolenie, które organizuje Stowarzyszenie „Wiosna”. Będą odpowiedzialni za rekrutację wolontariuszy w swoim rejonie (25-30 osób), które odwiedzą rodziny potrzebujące wsparcia. Będą koordynować weryfikację tych rodzin, przeprowadzenie wywiadów z rodzinami, a także kontakty między wolontariuszem a rodzinami. Będą nadzorować finał akcji w rejonie, to znaczy - odbiór paczek od darczyńców i dostarczenie ich przez wolontariuszy do rodzin.
Oczywiście na każdym z tych etapów mogą liczyć na wsparcie ze strony Stowarzyszenia i koordynatora. - Dotychczas nie zdarzyło się nam, aby lider nie udźwignął zadania - mówi Jarosińska, zachęcając wszystkich chętnych do wielkiej przygody ze Szlachetną Paczką.
W ubiegłym roku Szlachetna Paczka w woj. świętokrzyskim dostarczyła mądrą, konkretną pomoc dla 595 rodzin. W akcję zaangażowanych było 500 wolontariuszy, działających w 21 rejonach na terenie województwa. Według wyliczeń przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Wiosna”, jedną paczkę w woj. świętokrzyskim przygotowywało ok. 14 osób, co łącznie daje prawie 8,5 tys. darczyńców. Szacowana średnia wartość każdej paczki to 1200 zł. Zorganizowano zatem pomoc o wartości 714 tys. zł.
Szczegóły rekrutacji na stronie www.szlachetnapaczka.pl

Powodem opóźnienia beatyfikacji abp. Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano

2019-12-06 07:19

abpsheen.pl

Przedstawiciel diecezji Peoria, ks. prałat James Kruse, który jest zaangażowany w proces beatyfikacyjny Fultona Sheena, postanowił zabrać głos w sprawie odwołania zaplanowanej na 21 grudnia br. uroczystości. Okazuje się, że powodem opóźnienia beatyfikacji arcybiskupa Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano z diecezji Rochester (którą Fulton Sheen kierował w latach 1966 – 1969).

pl.wikipedia.org
Abp Fulton Sheen

Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Fultona Sheena, biskup Matano zwrócił się do Watykanu z ostrzeżeniem, że nazwisko Sheena może znajdować się wśród ponad 70 spraw o molestowanie dzieci, które prowadzone są przeciwko diecezji Rochester.

Konkretnie chodzi o byłego księdza Geralda Guli, który służył w Rochester na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zanim Fulton Sheen przybył do Rochester, ks. Guli został oskarżony o molestowanie seksualne i przeniesiony do parafii w stanie Zachodnia Wirginia.

W 1967 r., gdy biskup Sheen kierował diecezją Rochester, ks. Guli powrócił do tego miasta, by zająć się chorymi rodzicami. Poprosił też o przydzielenie do jednej z parafii, lecz Sheen odmówił. Ponadto Gerald Guli, który ma 95 lat i wciąż żyje w Rochester, rozmawiał z prałatem Kruse kilka miesięcy temu i potwierdził, że Sheen nigdy nie przydzielił go do żadnej parafii w Rochester. Jednakże w 1969 r., niedługo po tym, jak Fulton Sheen opuścił Rochester, jego następca, biskup Hogan, przydzielił księdza Guli do jednej z parafii, gdzie ów został oskarżony o ponowny przypadek molestowania seksualnego.

Zarówno Peoria, jak i Watykan bardzo dokładnie zbadały tę sprawę i oczyściły Fultona Sheena z wszelkich podejrzeń. A mimo to właśnie sprawa księdza Guli stała się pretekstem i podstawą do odwołania przez Stolicę Apostolską uroczystości beatyfikacyjnych abpa Sheena. Wniosek biskupa Matano miał być konsultowany przez kilku prominentnych arcybiskupów amerykańskich, a ostateczną decyzję podjął ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zalinkowany artykuł podaje dalsze przyczyny takiego obrotu sprawy. Sugeruje się w nich nienawiść Rochester wobec biskupa Sheena za decyzje podejmowane przez niego w latach, w których kierował tą diecezją. Sugeruje się ponadto, że lokalny biskup nie odważyłby się na taką interwencję bez zgody aktualnego ordynariusza archidiecezji nowojorskiej, kardynała Dolana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Wiktor Skworc z wizytą u dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

2019-12-07 08:23

asp / Katowice (KAI)

Abp Wiktor Skworc odwiedził dzisiaj małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Metropolita katowicki modlił się i rozmawiał z najmłodszymi m.in. o postaci św. Mikołaja. To już piąta taka wizyta metropolity katowickiego w szpitalu dziecięcym w Katowicach-Ligocie.

Archidiecezja Katowicka
Abp Wiktor Skworc z wizytą u dzieci

Metropolita katowicki wspólnie z dziećmi i ich rodzinami modlił się o zdrowie. Nie zabrakło też rozmowy o świętym biskupie z Miry.

- Cenna pamięć i pouczająca nas, ludzi XXI wieku, kiedy się do postaci św. Mikołaja odwołujemy - mówił hierarcha. - Bo on przede wszystkim dzielił się swoim sercem, a ta miłość pasterska potem także przybierała kształt bardzo konkretnej pomocy materialnej. I to jest takie pouczenie, które dla nas zawsze jest aktualne i za to św. Mikołajowi dziękujemy - dodawał arcybiskup.

Wizycie metropolity katowickiego towarzyszyły podarunki w postaci słodkich upominków. - Bardzo ważna wizyta, modlitwa jest nam wszystkim potrzebna i wsparcie - mówiła jedna z obecnych na spotkaniu mam. Mali pacjenci zapoznali się bardziej z postacią świętego biskupa z Miry. - Najlepszy prezent, jaki dzisiaj dostałam, to to, że kończę leczenie - chwaliła się dziewczynka z onkologii.

- To są takie wizyty, które dodatkowo ocieplają naszą atmosferę - podkreśla Justyna Dubiel, psycholog kliniczny. - Czuje się to ciepło ze wszystkich stron. To były niekończące się rozmowy dzieci z arcybiskupem, było bardzo wesoło - mówiła po spotkaniu, zaznaczając, że dobre samopoczucie dzieci jest drogą do szybszego powrotu do zdrowia. - Takie spotkania są odskocznią od choroby, pojawia się szereg ciepłych, dobrych emocji, które mają dobry wpływ na zdrowienie. Mobilizują się endorfiny, mobilizuje się system odpornościowy - to naprawdę ma obiektywny wpływ na to, że dzieci zdrowieją szybciej - zaznaczała Dubiel.

Była to już piąta wizyta abp Wiktora Skworca w katowickim szpitalu.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce, znajdujący się w dzielnicy Katowic Ligocie-Panewnikach. W GCZD znajduje się 18 oddziałów szpitalnych, na bazie których funkcjonuje 6 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W szpitalu działa także 29 poradni specjalistycznych. Rocznie w GCZD przyjmuje ok. 16 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne oraz udziela ok. 80 tysięcy specjalistycznych porad ambulatoryjnych. W szpitalu na 1. piętrze znajduje się Kaplica Aniołów Stróżów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem