Reklama

Budując z dziećmi komunię z Bogiem

Kilkaset dzieci z diecezji świdnickiej 11 czerwca wzięło udział w III Diecezjalnym Kongresie Misyjnym Dzieci, który odbył się w Dzierżoniowie. Gośćmi imprezy byli też misjonarze i siostry zakonne na co dzień posługujący w krajach trzeciego świata, a także wolontariusze wspierający dzieła misyjne.

Niedziela świdnicka 26/2011

To było wielkie święto i super zabawa dla maluchów, które przyjechały do dzierżoniowskiej parafii pw. św. Jerzego, by wziąć udział w imprezie zorganizowanej pod hasłem „Z dziećmi całego świata budujemy komunię z Bogiem”.
Każdy dekanat diecezji został przydzielony do odpowiedniego kontynentu. Afrykę symbolizował kolor zielony, Amerykę - czerwony, Azję - żółty, Europę - biały, a Australię i Oceanię - niebieski. Uczestnicy Kongresu zostali poproszeni o przyjazd w strojach odpowiadających danemu kontynentowi i przywiezienie transparentu zawierającego nazwę ogniska misyjnego i miejscowości.
- Celem organizowanego w naszej diecezji III Kongresu Misyjnego Dzieci jest pogłębienie wiary osobistej dzieci, by potem one dzieliły się nią z rówieśnikami na innych szerokościach geograficznych - mówią organizatorzy z Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej. - By ożywić i rozpalić tego ducha misyjnego wśród najmłodszych członków Kościoła, w programie Kongresu znalazły się spotkania z misjonarzami i misjonarkami, zapoznawanie się choć wycinkowo z kulturą krajów misyjnych, warunkami edukacji dzieci, ich życia itp.
Jedną z misjonarek, które opowiadały dzieciom o pracy na misjach, była s. Anuncjata Waszewska ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, posługująca jako pielęgniarka w Kamerunie.
- Powołanie zakonne rodziło się z czasem, zawsze działałam blisko Kościoła, w przeróżnych grupach młodzieżowych. Sama decyzja przyszła zaraz po maturze. Powołanie misyjne natomiast miałam chyba jeszcze wcześniej niż zakonne. Zawsze chciałam wyjechać, by pomagać ludziom, np. w Afryce, szczególnie dzieciom - opowiadała. - Kiedy wstąpiłam do zgromadzenia, to nie miałyśmy jeszcze domu w Afryce, dopiero po kilku latach pojawiła się możliwość wyjechania. Dzięki temu w tej chwili jestem i pracuję w ośrodku zdrowia w Kamerunie.
Siostra Anuncjata była zaskoczona tym, jak młodzi ludzie wypytywali ją o to, co robi na misjach, ich zainteresowaniem tematyką misji i pomocy potrzebującym.
- Pielęgniarka w Kamerunie tak naprawdę robi wszystko. Czasem jestem i lekarzem, i chirurgiem. Praca zaczyna się o 8 rano, przyjmujemy wtedy chorych i ciężarne kobiety, leczymy dzieci, szyjemy rany i ślady po ukąszeniach węży i skorpionów. Do tego dochodzą wyjazdy do wiosek, do ludzi chorych i starszych, którzy sami nie mogą dotrzeć do ośrodka zdrowia - mówiła przejętym maluchom.
Podczas pikniku zorganizowanego na boisku przy parafii pw. św. Jerzego nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów, malowania twarzy i rąk, loterii fantowej, a nawet próbowania afrykańskich specjałów.
- Trochę się bałam spróbować suszonych bananów, ale niepotrzebnie, bo okazały się bardzo słodkie - opowiada Oliwia. - Innym też smakowały, bo zawartość torebki ze słodyczami znikła szybko.
Po festynie uczestnicy Kongresu przeszli do kościoła św. Jerzego, gdzie Mszę św. odprawił dla nich biskup świdnicki Ignacy Dec.
- Bardzo się cieszę, widząc was tu aż tylu - mówił do zebranych maluchów. - Pomaganie misjonarzom, także to duchowe, to bardzo ważna rzecz. Jednym ze sposobów wsparcia dzieła misyjnego Kościoła jest modlitwa. Tej modlitwy szczególnie potrzebują misjonarze świadczący o Ewangelii w różnych częściach świata, nieraz w bardzo trudnych warunkach. Nasze wsparcie modlitewne to potężna i bardzo konkretna pomoc, bo z modlitwy wstawienniczej płynie ogromna siła.
Ksiądz Biskup podkreślał, że nasza troska wyrażana winna być przede wszystkim w modlitwie, która jest możliwa zawsze i wszędzie niezależnie od tego, gdzie realizujemy swoje życiowe powołanie. Przykłady świętych patronów misji, zwłaszcza św. Tereski od Dzieciątka Jezus, której życie przypomniała nam przepiękna wystawa, oraz bł. Marii Teresy Ledóchowskiej - patronki współpracy misyjnej Kościoła w Polsce i patronki Ligi Misyjnej - są znakiem, że modlitwa jest najprostszym i najpiękniejszym sposobem misyjnego zaangażowania dostępnym dla wszystkich niezależnie od statusu społecznego.
W tegorocznym Kongresie wzięły udział nie tylko dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci (w parafiach czy szkołach są to kółka misyjne lub ogniska misyjne) - zaproszone zostały wszystkie inne dzieci, by razem mogły przeżywać radość swej przynależności do Kościoła, który z natury swej jest misyjny.
- Dzieci z natury wrażliwe na inność drugiego i jego potrzeby (brak miłości i pokoju) stają się „małymi misjonarzami” przez to, że modlą się za innych mniej szczęśliwych rówieśników; przez to, że solidarnie dzielą się tą radością, którą mają w sercu, radością z posiadania wiary. Kongres zatem był takim wspólnym świętowaniem małych misjonarzy, które otworzyło ich na kulturę innych - podkreślają organizatorzy imprezy. - Także tytuł orędzia misyjnego papieża Benedykta XVI - „Wszystkie Kościoły dla całego świata” - przypomina nam o odpowiedzialności wszystkich ochrzczonych za zbawienie braci, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję