Reklama

Wolontariat w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju

Ty dla mnie, a ja dla ciebie

W związku z trwającym obecnie Europejskim Rokiem Wolontariatu pragniemy podzielić się z Czytelnikami „Niedzieli” działalnością wolontarystyczną w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Poraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat działa w naszym Domu od 2006 r. w oparciu o opracowaną Procedurę Współpracy z Wolontariuszami. Hasło przewodnie naszego wolontariatu brzmi: „Ty dla mnie, ja dla ciebie”, a ideą jest nawiązywanie kontaktu z mieszkankami domu.

Co musi umieć wolontariusz

Nasi kandydaci na wolontariuszy mają zagwarantowane fachowe przygotowanie do pracy z osobami z niepełnosprawnością poprzez uczestnictwo w cyklu warsztatów i szkoleń. Praca wolontarystyczna odbywa się w oparciu o zróżnicowane tematycznie programy realizacji usług wolontarstycznych, które w przejrzysty sposób przedstawiają zakres czynności wolontariusza, dzięki czemu czuje się on swobodnie w realizowaniu swoich obowiązków. Wolontariusze mają swoich opiekunów (wyznaczonych pracowników), którzy w każdej chwili służą im wsparciem i fachową poradą oraz uczą budowania kontaktu z mieszkankami domu. Nieocenioną rolę w tym zakresie niosą siostry albertynki, które przez swój charyzmat wypełniają podstawowe cele Domu: pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym.
Wolontariusze ze swoimi podopiecznymi nawiązują indywidualny kontakt, poświęcają im czas na miarę ich potrzeb. Zapraszają mieszkanki do uczestnictwa w zajęciach zabawowo-ruchowych. Pomagają rehabilitantom w prowadzeniu zajęć manualnych, asekurują panie w czasie specjalistycznych zajęć rewalidacyjno-terapeutycznych, stymulują wyobraźnię mieszkanek poprzez biblioterapię (terapię zajęciową wykorzystującą literaturę jako pomoc terapeutyczną w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podejmują nowe wyzwania

Nasi wolontariusze pomagają również mieszkankom w pisaniu prywatnej korespondencji. Latem, wiosną i jesienią wychodzą na spacery z paniami mającymi trudności w poruszaniu się. Wyjeżdżają na wycieczki, przeglądy twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Pomagają mieszkankom, które nie mogą samodzielnie spożywać posiłków. Swoją uwagą starają się obdarzyć wszystkie podopieczne, nie tylko te, które w bardzo widoczny sposób okazują potrzebę kontaktu.
Nie zniechęcając się zaskakującymi sytuacjami, chętnie podejmują nowe wyzwania i zdobywają wiadomości potrzebne do sprawowania opieki nad mieszkankami. W relacjach z nimi emanują empatią, podmiotowym traktowaniem i poszanowaniem ich praw. Posiadają umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z osobami z niepełnosprawnością, pozyskiwania ich zaufania, animowania do podjęcia aktywności poprzez różne formy działań.

Reklama

Wolontariusz a pracownicy

Podejmujemy szereg działań integrujących wolontariuszy z zespołem pracowników, wspólnie pracujemy i bawimy się na uroczystościach okazjonalnych. Nasi wolontariusze stanowią integralną część zespołu pracowniczego. Od 5 lat uczestniczymy w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych z Olsztyna k. Częstochowy do Jasnogórskiego Sanktuarium.
Doceniając trud i zaangażowanie naszych wspaniałych wolontariuszy, rokrocznie zgłaszamy ich kandydatury do konkursu Barwy Częstochowskiego Wolontariatu. Wszyscy nominowani przez nas kandydaci otrzymali tytuł Wolontariusza Roku. W naszym Domu corocznie uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, organizując spotkanie dla wolontariuszy, w czasie którego dyrektor Domu i koordynator wolontariatu dziękują wolontariuszom za ich pracę oraz wręczają symboliczne upominki.

Nie tylko Polacy

W 2007 r. gościliśmy przez tydzień w naszym Domu grupę sześciu wolontariuszek z Hiszpanii. W czasie wizyty zaprezentowały one kulturę swojego kraju. Na zajęciach kulinarnych przygotowały tradycyjne hiszpańskie potrawy, uczyły mieszkanki tańca flamenco, opowiedziały o działalności Opus Dei. Mieszkanki również uatrakcyjniły pobyt gościom. Wspólnie przyrządzaliśmy tradycyjne polskie potrawy, uczyliśmy polskich tańców i zabaw. Aby pokazać piękno naszego kraju, zadbaliśmy o atrakcje turystyczne, jak wycieczka do ruin zamku w Olsztynie czy rejs żaglowcem po zalewie Rybaczówka.

Reklama

Zapraszamy do wolontariatu

Do tej pory współpracowało z nami ponad 30 wolontariuszy. Są to zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby w wieku dojrzałym. Dwóch z naszych wolontariuszy obecnie pracuje w domach opieki poza granicami naszego kraju. Współpracujemy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym MONAR w Dębowcu, Gimnazjum w Poraju. Obecnie mamy 11 wolontariuszy.
Zapraszamy każdego, kto chce poświęcić swój czas, podzielić się swoimi umiejętnościami i zasobami z mieszkankami naszego Domu.
Chcesz bezinteresownie nieść pomoc osobom niepełnosprawnym, skontaktuj się z nami: koordynator wolontariatu: Marta Jagielska (34) 31-45-018.
Zapraszamy na naszą stronę internetową www.dpsporaj.albertynki.pl.
Wolontariat www.dpsporaj.albertynki.pl/Wolontariat.htm.

* * *

Informacja o domu

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek, przeznaczony jest dla 100 kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. Mamy duże doświadczenie w pracy i sprawowaniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi zdobyte na przestrzeni 60 lat istnienia Domu.
Naszą misją jest „Akceptacja i pomoc drogą do rozwoju osoby niepełnosprawnej”, którą staramy się realizować na co dzień. Opiekę nad mieszkankami sprawuje wykwalifikowana kadra specjalistyczna (psycholog, pedagog, instruktor kulturalno-oświatowy, instruktorzy terapii zajęciowej, plastyk, terapeuci rehabilitanci, pracownicy socjalni, personel medyczny i opiekuńczy).

Dysponujemy bazą rehabilitacyjno-spor-tową, nowoczesnym specjalistycznym sprzętem: ugul, bieżnie ruchome, mini atlas, rowerki stacjonarne, rotory, przybory do gimnastyki indywidualnej, steper, stoliki do ćwiczeń manualnych.

odpowiednio przystosowanymi i wyposażonymi gabinetami: psychologa, rewalidacji, fizykoterapii, hydroterapii (wanna do masażu perełkowego)

pracowniami: plastyczną, zajęciową; świetlicami pobytu dziennego wyposażonymi w sprzęt TV, SAT, zestaw kina domowego

kawiarnią, salą rekreacyjną,

kaplicą, w której codziennie odprawiana jest Msza św. oraz nabożeństwa

boiskiem sportowym przeznaczonym do gry w siatkówkę, koszykówkę, kometkę

parkiem - ogrodem z fontanną, alejkami spacerowymi, z dużą ilością zieleni i kwiatów.

Dodatkowym walorem jest specyficzny mikroklimat, położenie w pobliżu ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego nad Zalewem Porajskim. Oferujemy mieszkankom pobyt w komfortowych pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Mieszkanki naszego Domu rokrocznie wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne i wypoczynkowe, biorą aktywny udział w życiu społecznym, uczestniczą w imprezach integracyjnych. W naszym Domu panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, pełna zrozumienia bezwarunkowej akceptacji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych mieszkanek, realizując ich oczekiwania i marzenia. Nie byłoby to możliwe w takim wymiarze, gdyby nie pomoc wolontariuszy.

S. Estera Cegielska CSAPI

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję