Reklama

Wydanie specjalne

Witamy nowych biskupów

Czcigodni Bracia Kapłani,
Drodzy Diecezjanie,

Pan posłał do swojej winnicy, którą jest Kościół krakowski, dwóch nowych Pasterzy. Są nimi: rektor naszego Seminarium Duchownego i profesor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II - ks. dr Grzegorz Ryś oraz o. dr Damian Muskus, były kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ojciec Święty Benedykt XVI przychylił się do mojej prośby, aby po odejściu na stanowisko biskupa polowego Wojska Polskiego bp. Józefa Guzdka mianował na jego miejsce nowego biskupa - ks. prof. Grzegorza Rysia, który cieszy się powszechnym uznaniem jako człowiek wielkiej duchowości, wiedzy i kultury. Jest przewodniczącym Zespołu Rektorów Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych oraz poszukiwanym rekolekcjonistą.
W archidiecezji krakowskiej, po przejściu na emeryturę bp. Albina Małysiaka, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, potrzebny jest biskup wywodzący się ze wspólnoty zakonnej. (Tekst został ogłoszony przed śmiercią bp. Albina Małysiaka. - przyp. red.). Taka nominacja przyczyniłaby się do owocniejszej współpracy kleru diecezjalnego i zakonnego, zwłaszcza że na terenie naszej archidiecezji znajduje się wiele zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego (liczących ok. 900 osób). Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej zawsze brał i nadal bierze czynny udział w życiu diecezjalnym. O. dr Damian Muskus, jako kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego, wykazał się wielkimi zdolnościami duszpasterskimi, szczególnie na polu troski o religijne wychowanie młodzieży. Można więc żywić nadzieję, że nominacja o. dr. Damiana zaowocuje umocnieniem i pogłębieniem współpracy kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także wniesie nową i twórczą dynamikę w duszpasterstwo młodzieży.
Konsekracja nowo mianowanych biskupów przewidziana jest na dzień 28 września 2011 r., w uroczystość patrona katedry Wawelskiej - św. Wacława Męczennika. Przez ten wybór pragniemy zawierzyć ich posługę wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, który w tym czcigodnym miejscu i w tym dniu przyjął sakrę biskupią.
Wraz z całym Kościołem krakowskim dziękuję nade wszystko Bogu za dar nowych pasterzy, a także wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za ich nominację.
Księży Biskupów nominatów polecam modlitwie wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, aby mogli sprostać powierzonym im obowiązkom i spełnić pokładane w nich nasze nadzieje.

Stanisław Kardynał Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 16 lipca 2011 r., we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję