Reklama

Ks. kan. Jan Bednara

Zaskarbił serca mieszkańców Felina

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. kan. Jana Bednary stał się okazją do modlitewnego spotkania we wspólnocie, którą jeszcze nie tak dawno budował codzienną modlitwą i pracą. Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej na lubelskim Felinie zgotowała swojemu pierwszemu proboszczowi wspaniałą uroczystość.

Złoty jubileusz

Reklama

W niedzielę Trójcy Przenajświętszej w kościele na Felinie odbyły się uroczystości odpustowe, połączone ze złotym jubileuszem kapłaństwa ks. kan. Jana Bednary oraz z II Rodzinnym Festynem Parafialnym. Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił Jubilat, witany ze wzruszeniem przez swego następcę oraz wspólnotę parafialną. - Uwielbiając Trójcę Świętą, wyrażamy Bogu wdzięczność za dar osoby ks. kan. J. Bednary i jego kolegów kursowych, którzy 9 kwietnia 1961 r. przyjęli święcenia kapłańskie. Jesteśmy wdzięczni Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za to, że dał nam kapłana, którego praca tak pięknie zaowocowała na rzecz społeczności parafii. Dziękujemy za zorganizowanie życia wspólnoty, za budowę świątyni oraz za postawę kapłańskiej dobroci i życzliwości. Dziękujemy za przekazywanie Dobrej Nowiny, za Chrystusa głoszonego w różnych środowiskach z głęboką wiarą - mówił obecny proboszcz, ks. kan. Jan Bielak. - Niech Najwyższy Kapłan pozostanie dla Ciebie jedynym sensem życia - życzył Jubilatowi.
Ks. kan. J. Bednarze, który zaskarbił sobie serca mieszkańców Felina, życzenia składali przedstawiciele parafii oraz stowarzyszeń i instytucji. Wszyscy zapewniali o modlitwie, by owoc kapłańskiej pracy ks. Jana stał się znakiem chwały Chrystusa oraz dziękowali za wspólne lata. Za pracę duszpasterską, za zgromadzenie środków materialnych na budowę kościoła, a nade wszystko za zbudowanie wspólnoty serc dziękowali członkowie rady parafialnej. Za wzorową współpracę i pomoc w wychowaniu młodego pokolenia dziękowali przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 52, osiedlowego przedszkola nr 84 oraz stowarzyszenia działającego na rzecz niepełnosprawnych. Za pół wieku żarliwego kapłaństwa, nauki głoszone z przekonaniem, codzienne realizowanie Ośmiu Błogosławieństw i bycie dla wszystkich potrzebujących dziękowali przedstawiciele młodzieży.
W imieniu kapłanów - byłych wikariuszy, głos zabrał ks. dr Antoni Nadbrzeżny, który podkreślał te cechy Jubilata, które wpłynęły na to, iż dla młodych kapłanów był i pozostaje on współbratem i duchowym autorytetem. O rekolekcyjnej pracy ks. Bednary wśród wiernych, zwłaszcza wśród Polonii USA i zachodniej Europy, mówił zgromadzonym ks. prał. Edward Wawerski z USA, również złoty jubilat kapłaństwa. Z kolei ks. prał. Józef Siemczyk dziękował za budowanie w dekanacie Lublin-Wschód klimatu modlitwy i gospodarskiego zatroskania. Wręczając jubilatowi krzyż, podkreślał: - W krzyżu jest zwycięstwo. Dźwigaj go z mocą, bo on wskazuje kierunek drogi Tobie i innym. Bóg, który prowadził Cię w młodości, niech nie opuszcza Cię w podeszłym wieku. Zawsze pamiętaj, że panem czasu jest Jezus Chrystus.
Ks. kan. Jan Bednara, dziękując wszystkim za przygotowanie jubileuszowych uroczystości, obiecywał zgromadzonym modlitwę i równocześnie prosił o nią, by w czasie zabiegania o dobra materialne nie zaprzepaścić duchowych dóbr chrześcijaństwa. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, podkreślał potrzebę większej troski o rodzinę, poszanowania praw Bożych, zatroskania o życie społeczne i publiczne, a także bezwzględną obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jako orędownika w trudnych sprawach codzienności wskazywał wiernym bł. Jana Pawła II.

Parafialny festyn

Po uroczystej Mszy św. teren przykościelny wypełnił się mnóstwem parafian i gości, którzy uczestniczyli w festynie. Zabawy, konkursy i występy artystyczne przygotowane przez samych parafian i zaproszonych gości, po raz drugi pokazały, że parafia łączy nie tylko przez modlitwę, ale też przez wspólną pracę i wypoczynek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wygrać cenne nagrody. Powodzeniem cieszyły się też liczne konkursy, prezentacje i stoiska tematyczne. Wyjątkowa niedziela zakończyła się Apelem Jasnogórskim, poprzedzonym występem gwiazdy wieczoru - Moniki Grajewskiej. Ta utalentowana piosenkarka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie i Zawodowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, znana z pracy artystycznej m.in. w „Mazowszu”, czy u boku Jana Pietrzaka, Andrzeja Rosiewicza, Krystyny Giżowskiej i Krzysztofa Krawczyka, od 2003 r. realizuje cykl koncertów papieskich. W czasie koncertu na Felinie wykonała wiele ze swoich pieśni, zebranych na płytach m.in.: „Abyśmy byli jedno”, „Spotkania”, „Miłujmy się” czy „Cały Twój”. Dzieląc się swoim talentem, dotarła do serca każdego słuchacza, pozostawiając w nim radość i nadzieję.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Hiszpania

Światowe Dni Młodzieży

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Papież-senior podziękował kardynałowi Rouco Vareli za życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy swych święceń kapłańskich a także dołączonych do nich zbiór filmów, na których można zobaczyć cały przebieg Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję