Reklama

Finał Konkursu Maksymilianowskiego

Niedziela łódzka 30/2011

Święty i męczennik Kościoła katolickiego Maksymilian Maria Rajmund Kolbe, franciszkanin, którego 70. rocznicę śmierci obchodzić będziemy 14 sierpnia br. był wielkim kapłanem, wychowawcą, społecznikiem, orędownikiem wykorzystania postępu techniki dla promocji dobra. Jego rodzicami byli Juliusz - z pochodzenia Niemiec i Marianna - Polka. Jego losy związane były z ziemią łódzką - urodził się w Zduńskiej Woli, a jako dziecko mieszkał w Łodzi i Pabianicach. Naukę rozpoczął we Lwowie, studiował w Krakowie i Rzymie. Oddychający jednym płucem, chory od młodości na gruźlicę szedł niemal od początku drogą krzyżową swojego losu. Został doktorem filozofii i teologii. Pasjonował się również naukami ścisłymi. Wykonał wiele projektów urządzeń technicznych. W urzędzie patentowym złożył szkic „Eteroplanu”, aparatu umożliwiającego podróż w kosmos - był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej. Mając 24 lata przyjął święcenia kapłańskie. Pod Warszawą założył klasztor Niepokalanów, który do dziś jest największym klasztorem katolickim na świecie. Prowadził tam działalność wydawniczą Rycerstwa Niepokalanej, które założył. Na przełomie lat 1937/1938 uruchomił radiową stację nadawczą, obejmującą swym zasięgiem obszar całego kraju.
Św. Maksymilian jest postacią, która dla nowych pokoleń powinna stać się wzorem cnót i autorytetem moralnym. Miłość do Boga, Niepokalanej i drugiego człowieka prowadziła św. Maksymiliana przez całe jego życie. Zostawił jej ślad nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech, Japonii, Chinach, Indiach, na Ukrainie, Białorusi - wszędzie tam, gdzie zaznaczył swoją obecność. Ta miłość stała się źródłem heroicznej odwagi, kiedy dobrowolnie zgłosił się na śmierć w bunkrze głodowym obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ratując życie współwięźniowi.
Oddając hołd tej wielkiej postaci, Senat RP ogłosił rok 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Z tej okazji w województwie łódzkim zostały zorganizowane konkursy: literacki, plastyczny i multimedialny pod wspólnym hasłem „Święty Maksymilian Kolbe uczy nas miłości do drugiego człowieka”. Organizatorem konkursów była Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej wraz z Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach i Katolickimi Szkołami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi.

Laureaci i nagrody

Reklama

Wraz z zakończeniem roku szkolnego dobiegły końca konkursy. Przeznaczone one były dla dzieci i młodzieży szkolnej, uczestników zajęć w domach kultury, domach pomocy społecznej i dziennego pobytu. W konkursach wzięło udział ok. 900 uczestników. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się 272 prace: 71 prac literackich, 46 multimedialnych prezentacji, 155 prac plastycznych z 46 placówek.
Pięćdziesięcioro laureatów, uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami, zostało nagrodzonych uczestnictwem w pielgrzymce do Niepokalanowa, ufundowanej przez metropolitę łódzkiego abp. Władysława Ziółka i gwardiana Niepokalanowa o. Stanisława Piętkę OFMConv. Dodatkową nagrodą dla 30 uczniów szkół gimnazjalnych była wycieczka do Warszawy, do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, połączona z lekcją historii, a ufundowana przez senatorów: Grzegorza Wojciechowskiego, Przemysława Jacka Błaszczyka oraz Wiesława Józefa Dobkowskiego. Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski ufundował wyjazd do Brukseli dla trojga laureatów konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych.
W dniach 25-29 czerwca 2011 r. do Europarlamentu wyjechali laureaci konkursu literackiego: Miłosz Łaski - LO im. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach (I miejsce), Anna Lewandowska - XV LO w Łodzi (II miejsce). Daria Tarnowska - LO im. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach (III miejsce).
Uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów, nagród książkowych i upominków ufundowanych przez patronów konkursu odbyło się w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi 15 czerwca 2011 r. W części artystycznej wystąpiła młodzież ze Szkół Katolickich SPSK, przedstawiając wzruszający program o św. Maksymilianie Marii Kolbem. W trakcie rozdawania nagród występował zespół muzyczny Ojców Franciszkanów, a na zakończenie uroczystości koncertowały dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących z ul. Dziewanny w Łodzi.

W Sejmie i Senacie RP

20 czerwca trzydziestu laureatów wojewódzkiego konkursu „Święty Maksymilian Kolbe uczy nas miłości do drugiego człowieka” ze szkół gimnazjalnych wyjechała autokarem do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był cmentarz Powązkowski. Tam znajdują się miejsca pochówku wielu znanych postaci polskiej historii. Najdłużej zatrzymaliśmy się przy grobach tych, którzy rok temu zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Potem udaliśmy się do gmachu Sejmu i Senatu. Senator Grzegorz Wojciechowski oprowadzał nas po całym Parlamencie. Zwiedziliśmy salę obrad Senatu i Sejmu, kaplicę parlamentarną pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, wiele miejsc pamiątkowych i tablic upamiętniających ważne wydarzenia z historii polskiego parlamentu. W sejmowej restauracji zostaliśmy poczęstowani obiadem. Mieliśmy możliwość zobaczenia wystawy o św. Maksymilianie Marii Kolbem, którą kilka dni wcześniej otwarto w gmachu Senatu właśnie z okazji trwającego Roku Kolbiańskiego. Z ramienia organizatorów opiekę nad młodzieżą sprawowali członkowie Akcji Katolickiej i o. Piotr Kurek OFMConv.

W Niepokalanowie

21 czerwca 50-osobowa grupa młodych pielgrzymów ze szkół podstawowych i ośrodków pozaszkolnych - laureatów konkursu „Święty Maksymilian Kolbe uczy nas miłości do drugiego człowieka” udała się autokarem do Niepokalanowa. Całą pielgrzymkę ufundował abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, i gwardian Niepokalanowa o. Stanisława Piętka OFMConv.
Po Mszy św. nastąpiło zwiedzanie bazyliki, Ochotniczej Straży Pożarnej Ojców Franciszkanów, Wydawnictwa, Muzeum Jana Pawła II, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie w samochodzie papieskim. Młodzi pielgrzymi mieli możliwość zobaczenia miejsc często niedostępnych dla przeciętnych pielgrzymów: celi św. Maksymiliana i rozgłośni Radia Niepokalanów. Na zakończenie dzieci obejrzały Misterium Męki Pańskiej, zakupiły pamiątki we franciszkańskiej księgarni i po pożegnaniu się z o. Gwardianem i o. Jackiem, który przez cały dzień pobytu w Niepokalanowie opiekował się grupą, powróciły autokarem do Łodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję