Reklama

Pielgrzymi z Maryją zakorzenieni w Bogu

Pod hasłem „Z Maryją zakorzenieni w Bogu” nawiązującym do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „W Komunii z Bogiem” oraz do Światowego Dnia Młodych w Madrycie, który będzie się odbywał w sierpniu pod hasłem - „Zakorzenieni i zbudowani w Chrystusie, mocni w wierze” już po raz 31. wędrowali na Jasną Górę pielgrzymi archidiecezji przemyskiej

Pielgrzymka odbyła się w dniach 4-15 lipca. Najwcześniej, 4 lipca, na trasę pielgrzymki wyruszyli pątnicy z Przemyśla i Leska. 5 lipca pielgrzymowanie rozpoczęli pielgrzymi z Jarosławia, Leżajska i Brzozowa, a w kolejnym dniu, 6 lipca, z Przeworska, Łańcuta i Krosna, by po kilku dniach dołączyć do grup idących z Przemyśla. Łącznie na Jasną Górę pielgrzymowało ok. 2000 osób. Jak każdego roku w Pielgrzymce Przemyskiej wzięli udział także pątnicy z zagranicy, głównie z Ukrainy. Na stanowisku dyrektora pielgrzymki ks. prał. Zbigniewa Suchego, który zmożony chorobą jako pielgrzym duchowy wspierał wędrujących do Częstochowy cierpieniem, zastąpił niemalże w ostatniej chwili ks. Jacek Rawski.
W stolicy diecezji, Przemyślu, pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Msza św. w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Robert Łuc, kwatermistrz pielgrzymki. Ze słowem do pielgrzymów zwrócił się także bp Adam Szal, biskup pątnik, który m.in. podkreślił wagę pielgrzymów duchowych towarzyszących swą modlitwą pielgrzymom fizycznie zdążającym na Jasną Górę. Bezpośrednio po Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę pątnicy wyruszyli na trasę, by 15 lipca dotrzeć na Jasną Górę, gdzie witał ich u kresu drogi abp Józef Michalik.

Niełatwa, ale piękna trasa

Reklama

Trasa Pielgrzymki Przemyskiej nie jest łatwa, przede wszystkim bowiem jest to trasa stosunkowo długa. W prostej linii wynosi ok. 380 km. Podzielona jest na 12 dziennych etapów, których przeciętna długość (z wyjątkiem dnia ostatniego) wynosi 33 km. Pątniczy szlak tradycyjnie prowadzi mniej ruchliwymi drogami, przez sanktuaria maryjne archidiecezji przemyskiej i diecezji leżących na trasie pielgrzymki: Tuligłowy, Jodłówkę, Hyżne, Borek Stary, Niechobrz, Luszowice, Dąbrowę Tarnowską, Stary Korczyn, Opatowiec, Działoszyce, Książ Wielki, Sokolniki. W archidiecezji częstochowskiej trasa pielgrzymki wchodzi na Szlak Orlich Gniazd; przebiega m.in. przez Złoty Potok i Olsztyn. Do stałych turystycznych atrakcji na trasie pielgrzymki należy przeprawa przez rzekę Wisłok wąską, wiszącą i silnie kołyszącą się kładką, oraz przeprawa promem przez Wisłę. Kilkuletnią już tradycją jest posiłek serwowany pielgrzymom przez redakcję „Niedzieli” - przedostatniego dnia pielgrzymki, w tzw. lesie za Janowem czeka na nich grochówka serwowana z „niedzielnej” kuchni polowej.
Podobnie jak w latach poprzednich, każdy dzień tegorocznej pielgrzymki miał swój temat i intencję, które podejmowane były w konferencjach i modlitwach. Tegoroczne tematy podejmowały m.in. tematy trzeźwości, powołania, odpowiedzialności za Kościół, przebaczania i wytrwania w życiu z wiary.

Duchowi przewodnicy

Pielgrzymi archidiecezji przemyskiej wędrowali w 10 grupach, którym patronują polscy święci i błogosławieni. Grupom przemyskim - św. Jacek, św. Kazimierz i św. Józef Sebastian Pelczar. Grupie z Jarosławia - św. Brat Albert, z Przeworska - św. Rafał Kalinowski, Leżajska - bł. Maria Ledóchowska, Łańcuta - św. Urszula Ledóchowska, Krosna - św. Jan z Dukli, Leska - św. Andrzej Bobola, Brzozowa - św. Wojciech. Przykład świętych patronów nie tylko pomagał pielgrzymom w codziennym trudzie drogi do Częstochowy, ale i w podejmowaniu życiowych decyzji. W wędrowaniu na Jasną Górę pomagali również pątnikom przewodnicy duchowi kierujący poszczególnymi grupami: ks. Krzysztof Szczygielski, ks. Tadeusz Baj (Grupa św. Jacka); ks. Krzysztof Szybiak (Grupa św. Kazimierza); ks. Piotr Kłym, ks. Józef Suchy (Grupa św. Józefa Sebastiana Pelczara); ks. Władysław Dubiel (Grupa św. Brata Alberta); ks. Krzysztof Żołyniak (Grupa św. Rafała Kalinowskiego); ks. Jerzy Rojek, ks. Tadeusz Kocór (Grupa św. Urszuli Ledóchowskiej); ks. Mirosław Mateja, ks. Wojciech Szmuc (Grupa bł. Marii) Ledóchowskiej; ks. Grzegorz Socha (Grupa św. Andrzeja Boboli); ks. Roman Lorens (Grupa św. Jana z Dukli) oraz ks. Paweł Dziob (Grupa św. Wojciecha).

Pielgrzymstwo duchowe

Oddzielną grupę (Bł. ks. Jana Balickiego) tworzyły osoby pielgrzymujące na Jasną Górę duchowo. Już od kilku lat należą do tej grupy ci, którzy nie mogą fizycznie wyruszyć na trasę ze względu na podeszły wiek, chorobę czy inne przeszkody, a chcieliby mieć w archidiecezjalnej pielgrzymce swój udział. Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu - stosownie do możliwości - niektórych pielgrzymkowych praktyk religijnych oraz ofiarowaniu swych trudów czy cierpień w tych intencjach, w jakich odbywa się pielgrzymka. Duchowe uczestnictwo wspomagane było przez transmisje prowadzone z trasy pielgrzymki przez Radio Fara, a także za pośrednictwem serwisu pielgrzymki na stronie www.pielgrzymka.przemyska.pl. Przewodnikiem tej szczególnej, duchowej grupy był ks. Andrzej Bienia, dyrektor Radia Fara.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję