Reklama

Z potrzeby działania

Najważniejsza jest wola i chęć działania. Trzeba odważnie stanąć naprzeciw trudnościom i starać się je rozwiązywać, bo Bóg nigdy nie daje ciężaru większego, niż możemy udźwignąć. Później wystarczy do swoich pomysłów przekonać innych” - taki przepis na pomnażanie dobra wspólnego podaje dr Emilian Kocot, założyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Niwy” w Brudzowicach

Kiedy 15 lat temu Emilian Kocot kończył pisać kronikę parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach, zrodziła się myśl, by gros osób, które przyczyniły się do jej publikacji zaangażować do innych działań. Tak narodziło się stowarzyszenie. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Niwy” jest więc owocem więzi społecznych mieszkańców Brudzowic i Dziewek oraz osób, które swe korzenie rodzinne wywodzą z tych miejscowości. Jego powstanie poprzedzone było licznymi inicjatywami społecznymi, spajającymi wielopokoleniowe rodziny, obecnych i byłych mieszkańców. Jedna z nich miała szczególnie doniosłe znaczenie - było to powstanie cmentarza i parafii w Brudzowicach. „Zwróciłem się z prośbą do swych braci, kolegów z lat dzieciństwa oraz rodzin i osób urodzonych lub związanych z naszymi miejscowościami o pomoc w wydaniu kroniki. Na spotkaniu w czerwcu 1995 r. zaproponowałem utworzenie towarzystwa. Przedstawione zostały motywy i cele, jakie mogłyby być przez nie realizowane. Zebrani poparli inicjatywę i włączyli się do działań” - tłumaczy Kocot. Kolejnym krokiem było opracowanie statutu towarzystwa. Dokonali tego Władysław Tomczyk i Stefan Duda przy współudziale Henryka Sroki i Emiliana Kocota. 15 września 1995 r. odbyło się formalne zgromadzenie założycielskie stowarzyszenia, przyjęto nazwę i przedstawiono propozycje statutu. Nazwę „Niwy” zaproponował E. Kocot; w uzasadnieniu podał, że w krótkim wyrazie zawarta jest staropolska nazwa pól używana przez naszych przodków. Widniała ona na chorągwi ufundowanej przez mieszkańców Brudzowic w 1913 r. dla kościoła św. Macieja w Siewierzu. Na dodatek wzniesienie w północnej części Dziewek nosi nazwę zwyczajową „Niwy”.

Zakres działania

Reklama

14 lutego 1996 r. to formalne urodziny towarzystwa. Wówczas to zostało zarejestrowane sądownie, uzyskało osobowość prawną. Towarzystwo, jak czytamy w statucie, jest niepartyjnym podmiotem wspierającym Brudzowice i Dziewki, działającym zgodnie z zasadami patriotycznymi i etyką chrześcijańską. Celami towarzystwa są: integracja i aktywizacja społeczno-kulturalna mieszkańców tych miejscowości, kształtowanie świadomości historycznej mieszkańców wynikającej z poznawania przeszłości rodzinnych ziem, zapobieganie degradacji ekologicznej, wyzwalanie inicjatyw społecznych, gospodarczych i kulturalnych mających na względzie techniczny i cywilizacyjny awans Brudzowic i Dziewek, wspieranie regionalnych i lokalnych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska naturalnego, rozwijanie działalności ekonomiczno-socjalnej, udzielanie pomocy placówkom oświatowo-bibliotecznym i kulturalno-sportowym, wspieranie działalności charytatywnej oraz bieżąca współpraca z instytucjami i organami życia społeczności lokalnej.
Jak przystało na organizację, która łączy historię z teraźniejszością, ustanowiono pieczęć towarzystwa. „Logo przedstawia połączone ze sobą pierścienie, symbolizujące dwie wsie. W symbolice pierścieni zawarto związek i wysiłek obu wsi w tworzeniu parafii i cmentarza oraz od wieków trwające pokrewieństwa i więzy rodzinne” - mówi prezes.

Przedsięwzięcia

Lista zrealizowanych pomysłów przez towarzystwo jest długa. Nie sposób wymienić wszystkich. Ale warto wspomnieć choć niektóre. Pierwszym dziełem była publikacja „Kroniki parafii pw. Narodzenia NMP w Brudzowicach”. Zainicjowano, zebrano fundusze i wykonano grobowiec Marianny i Władysława Dudów - fundatorów ziemi pod parafię i cmentarz. Członkowie stowarzyszenia wspierali powstanie boiska piłki koszykowej na placu za kościołem. Wsparli finansowo szkoły w Brudzowicach i Dziewkach przy zakupie klaso-pracowni. Odrestaurowano pamiątkową chorągiew z św. Izydorem z 1913 r. Podjęto z powodzeniem inicjatywę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu wsi z trasą szybkiego ruchu. „To była karkołomna sprawa, która zajęła nam najwięcej czasu. Ale w wyniku skoordynowaniu działań Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu, biura senatora RP P. Wnuka, sejmiku woj. śląskiego i pośrednio Ministerstwa Infrastruktury, skrzyżowanie zostało przeorganizowane i rozbudowane: powstały pasy wyłączenia - zjazdy ze skrzyżowania i pasy przejścia dla pieszych, ustawiono też światła” - tłumaczy założyciel „Niwy”. Towarzystwo włączyło się również w poprawę nagłośnienia w kościele oraz zakup odpowiednich urządzeń. Członkowie towarzystwa inicjowali i wspomagali realizację oświetlenia krzyża na wieży kościelnej, byli zaangażowani w odbudowę 200-letniej, zniszczonej kapliczki św. Jana Nepomucena na Krzanowie, kapliczki na pograniczu Brudzowic i Dziewek oraz postawieniu krzyża na Gródku przy autostradzie, ufundowanego przez ks. prał. Piotra Miklasińskiego. Corocznie też wydawany jest kalendarz towarzystwa bez angażowania własnych środków finansowych.

Jubileusz Brudzowic i Dziewek

W 2006 r. z inicjatywy zarządu towarzystwa podjęto działania mające na celu zorganizowanie obchodów 650-lecia Brudzowic przypadające na 2007 r. Przygotowania trwały ponad rok. Odbyło się kilkanaście spotkań Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 650-lecia. Przygotowano i opublikowano zbiorową pracę pt. „Brudzowice i Dziewki w historii i opowieści”, powstał profesjonalny film historyczny z materiałem obrazującym przemiany życia mieszkańców. A uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniach 29 - 30 czerwca 2007 r. Wybito również medal św. Izydora, który stał się medalem towarzystwa i jest wręczany zasłużonym dla „Niwy” osobom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.  

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję