Reklama

Boże Młyny

Niezwykła wystawa zagościła w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja zatytułowana „Boże Młyny” autorstwa ks. prof. Tadeusza Fitycha, prezentuje obiekty małej architektury sakralnej z terenu Dolnego Śląska

Niedziela wrocławska 30/2011

Boże młyny” są próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości, które ono ze sobą niesie. Jest spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz i zachodzące w nim zmiany - mówi pomysłodawca i organizator wystawy ks. prof. Tadeusz Fitych.
Obraz „Boże Młyny”, od którego pochodzi nazwa wystawy, ma szczególne przesłanie: przedstawiony na nim klęczący szlachcic pielęgnuje osobową więź z Chrystusem poprzez dialog religijny powiązany z codziennym życiem. Formą takiego dialogu są także przydrożne kapliczki i krzyże: - Kapliczki są porcją sakrum, która wyszła z kościołów, stanęła na polach, przy drogach, by spotkać człowieka - tłumaczył podczas otwarcia wystawy we Wrocławiu ks. Fitych. - Te 220 obiektów małej architektury sakralnej to pomniki wiary i pobożności, prawdziwa przestrzeń przyjaźni człowieka z Bogiem. Kapliczki i krzyże są modlitwą ludu rzezaną w drewnie lub kutą w kamieniu, uniesieniem serc. To perły krajobrazu i akty strzeliste.
Wystawa obejmuje 30 plansz, na których zaprezentowano ponad 200 archiwalnych i współczesnych fotografii, świadectw, map, tabeli i wykresów. Ekspozycję podzielono na bloki tematyczne: krzyże i kapliczki przydrożne, minikalwarie, znaczenie historyczne i teologiczne dzieł, święci trzech narodów, zwyczaje, nisze oraz epilog. Myśl przewodnią wystawy - Duszą wiary jest dusza kultury - ukryto w ostatniej części.
Skąd pomysł na taką wystawę? - Odkąd zamieszkałem w Kudowie Zdroju z osobistego poczucia odpowiedzialności zacząłem wygłaszać referaty, opracowywać prezentacje multimedialne oraz pisać artykuły na temat kultury i wybitnych ludzi z obszaru ziemi kudowskiej. Powstała w ten sposób potężna baza fotograficzna na temat tamtejszej małej architektury sakralnej i pomysł na wystawę „Boże Młyny”. Przesłanie przydrożnych krzyży i kapliczek to ważne świadectwo kultury duszy, to „ewangeliczna ekologia”, która może uzdrowić i ubogacić współczesnych Europejczyków - przekonuje ks. Fitych. Warto również docenić naukowe walory tego przedsięwzięcia, ponieważ przygotowanie takiej wystawy wiąże się ze swoistą inwentaryzacją, a także rewitalizacją i ratowaniem zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.
Jeśli chcą państwo dowiedzieć się więcej o przydrożnych krzyżach, obejrzeć piękne zdjęcia, poznać motywy fundowania kapliczek, ich historię, to zapraszamy do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tę wyjątkową wystawę można oglądać do 11 września 2011.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję