Reklama

Charyzmatyczna modlitwa w Pogórzu

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 32/2011

Kościół wypełniony ludźmi po brzegi. Przybyli z nadzieją, że Bóg uzdrowi ich z chorób, umocni w cierpieniach, uczyni cud... 22 lipca br., w piątek w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu została odprawiona Msza św. ze szczególną modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, której przewodniczył o. Teodor Knapczyk z Prowincji Matki Bożej Anielskiej Ojców Franciszkanów w Krakowie

W Pogórzu zjawili się pielgrzymi z całej diecezji i spoza niej, także z Czech i z Mołdawii. O godz. 17.30 obraz Maryi Królowej Polski został odsłonięty i odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Parafialna schola liturgiczna i schola duszpasterstwa parafii pw. św. Andrzeja Boboli z Bielska ubogacały całość śpiewem.
Na wstępie o. Teodor Knapczyk powiedział: - Chcę was przestrzec przed magicznym myśleniem, że tylko podczas takiej Mszy św. możecie zostać uzdrowieni. Każda Msza św. jest sakramentem uzdrowienia: i ta niedzielna, i ta w dni powszednie. Ważne, by tu przychodzić z przeświadczeniem obecności Pana Boga.
Mszę św. o godz. 18 celebrowało trzech kapłanów: ks. proboszcz Ignacy Czader i ks. wikary Grzegorz Kierpiec z Pogórza, a także o. Teodor Knapczyk, który wygłosił homilię o wartości Eucharystii. Przytoczył dwie krótkie historie: o siostrze, która łatała dziury namiotu, zamiast trzymać ręce Jezusa, i o mieszkańcach wioski w Afryce, którym nie chciało się kopać w ziemi, by dotrzeć do źródła wody.
- Tu jest Źródło: żywy i prawdziwy Bóg, który uobecnia się w każdej Eucharystii - mówił o. Teodor. - My się przyzwyczailiśmy i zajmujemy się łataniem naszych ludzkich dziur naszego życiowego namiotu. Przychodząc tu, bardziej się nimi zajmujemy niż Bogiem, i dlatego nie skaczemy do góry, bo nie dokopujemy się do Źródła - podkreślał. - Bóg pozwala się odnaleźć tym, którzy Go szukają. I jakakolwiek intencja was tu przyprowadziła, nie liczcie, że staną się cuda, jeśli pozostajecie bezczynni. Musimy się trudzić, żeby dokopać się do Źródła. Gdzie indziej nie doświadczycie tak Boga, jak na Eucharystii - zauważył.
Po Mszy św. nastąpiła modlitwa charyzmatyczna przed Najświętszym Sakramentem. Modlono się o uzdrowienie dusz i ciał. - Przyjechałam tu z wielką radością. Udział w całym spotkaniu uświadomił mi jeszcze bardziej obecność Boga w moim sercu. Ponownie oddałam Mu wszystko i jestem szczęśliwa, że mogłam tu być i wielbić Boga - powiedziała Maria ze Skoczowa. - Podczas jednej z takich Mszy św. Pan Bóg uzdrowił moje ciało i dał mi łaskę nawrócenia. Tego nie da się opisać, jak niepojętą wtedy czułam radość w sercu. Teraz jeżdżę na takie spotkania, bo tu otrzymuję wiele łask i pogłębienie wiary. Tu trzeba być, by tego doświadczyć - mówiła młoda dziewczyna.
Ojciec franciszkanin pobłogosławił olej, wodę i sól, które wierni przynieśli do kościoła. Te sakramentalia stosowane z wiarą, mogą być pomocą w drodze do zdrowia. Dopełnieniem łask otrzymanych we Mszy św. było indywidualne błogosławieństwo kapłańskie z nałożeniem rąk. Niektórzy doświadczyli spoczynku w Duchu Świętym. Na twarzach wiernych można było dostrzec radość. Wzruszona Ala mówi: - Msza św. połączona z modlitwą charyzmatyczną i szczególnym uwielbieniem Pana wyzwala we mnie zawsze ogromną radość, aż po łzy szczęścia. Podczas Mszy św. oddałam Jezusowi całe moje brzemię. Wiem, że uzdrowienie duchowe jest długim procesem i będę się jeszcze zmagać ze smutkiem, ale mam już tę pewność, że Pan Bóg pójdzie ze mną.
Franciszkanie z Krakowa jeżdżą po całej Polsce, posługując modlitwą charyzmatyczną. W naszej diecezji nabożeństwa z ich udziałem są odprawiane co dwa miesiące - w Kętach i Milówce. W Pogórzu zostały odprawione po raz pierwszy.

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Maryja jakiej nie znamy – zaproszenie na warsztaty

2019-10-18 12:46

Jasnogórski Instytut Maryjny

W sobotę 19 października i niedzielę 20 października 2019 r. w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym odbędą się warsztaty pt. „Maryja jakiej nie znamy” – będzie to spotkanie Maryją i Jej Ikonami! Przewodnikiem w nauce odczytywania słowa zapisanego w Ikonie będzie o. Roman Łaba, paulin z Kijowa; biblista i krajowy duszpasterz Rodzin przy Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Jasnogórski Instytut Maryjny

Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie z żywym SŁOWEM i IKONĄ, pozwoli uczestnikom odnowić swoją relację oraz więź z Maryją. Termin:19 i 20 X 2019, godz. 16.00 -19.00. Wstęp wolny. Warsztaty odbędą się w budynku Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego (dawny Dom Pątnika).

W czasie Katechezy uczestnicy będą mogli dowiedzieć się również kto jest w centrum każdej Ikony, jakich farb używał św. Łukasz, gdzie jest ukryta „siódma stągiew” z Kany Galilejskiej oraz dlaczego św. Józef trochę się bał Maryi?

Sobór Konstantynopolitański IV, zwołany na przełomie 879/880 roku stwierdził w trzecim kanonie: „Święte ikony Pana Naszego Jezusa Chrystusa nakazujemy otaczać równą czcią, jak księgę świętej Ewangelii”. To zestawienie Ikony i Ewangelii, nie jest przypadkowe – ma głębokie uzasadnienie. Pierwszym i najważniejszym jest tajemnica Wcielenia, która jest niejako sercem Pisma Świętego, bo przez nie Bóg w Jezusie Chrystusie uczynił widzialną swoją Miłość. A skoro Bóg wszedł w nasz świat, stając się jednym z nas, to tym samym przyjął uwarunkowania obowiązujące w komunikacji międzyludzkiej, w której wzrok, jak i słuch, pełnią równorzędną rolę. Dzięki słuchowi słyszymy Słowo Ewangelii, a dzięki wzrokowi – Słowo kontemplujemy na świętej Ikonie.

By poprawnie odczytać Słowo Boże zapisane na kartach Pisma Świętego, musimy pilnować reguł, których Matka Kościół wiernie strzeże i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Nie można bez wskazówek Kościoła odczytać, interpretować oraz zrozumieć co naprawdę Słowo Boże znaczy…

Tak też jest i z Ikoną. Aby odczytać przesłanie Świętego Obrazu, również musimy zapoznać się z jego mową, z symboliką, a przede wszystkim odczytywać Obraz w duchu, w którym został on napisany – w duchu wiary Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem