Reklama

Wielki Odpust Krzeszowski

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 35/2011

Krzeszów znów zapełnił się pielgrzymami. Tym razem z okazji odpustu w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tym razem na zaproszenie Biskupa Legnickiego przybył i przewodniczył uroczystościom abp Tadeusz Kondrusiewicz - biskup mińsko-mohylewski, a zarazem - po śmierci kard. Kazimierza Świątka - administrator apostolski diecezji pińskiej. We wspólnej modlitwie dziękczynnej uczestniczyło ok. 5 tys. pielgrzymów.
Tegoroczny odpust trwał, tak jak i w poprzednich latach 3 dni. Wypełnione one były modlitwą, nabożeństwami oraz różnymi innymi wydarzeniami, jak np.: procesja modlitewna po Kalwarii Krzeszowskiej czy też Pasterka Maryjna odprawiana o północy przed Świętem Wniebowzięcia. Do Krzeszowa pielgrzymi przybyli w zorganizowanych grupach parafialnych i indywidualnie, różnymi pojazdami i pieszo. Wśród tych ostatnich znalazła się ponad 130-osobowa grupa pielgrzymów, która przywędrowała do Krzeszowa z Legnicy.
Mszę św. odpustową poprzedziła procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej wiodąca od jednej ze stacji poddawanej renowacji Kalwarii Krzeszowskiej do bazyliki. W procesji modlitewnej wziął udział Biskup Legnicki wraz z gronem wiernych, Kustoszem sanktuarium i przybyłymi gośćmi. W bramie sanktuarium nastąpiło powitanie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, a po nim dwaj Księża Biskupi wprowadzili Obraz do bazyliki. Tu miała miejsce Msza św., odprawiana pod przewodnictwem dostojnego Gościa.
Na wstępie Biskup Legnicki powitał pielgrzymów i Księdza Arcybiskupa. „Co roku do udziału w naszym diecezjalnym święcie zapraszamy różnych gości z kraju i zza granicy. W tym roku zaprosiłem abp Tadeusza Kondrusiewicza, aby przewodniczył modlitwie w tym naszym sanktuarium. Serdecznie witam Księdza Arcybiskupa i dziękuję, że przyjął zaproszenie i proszę o modlitwę w intencji naszych pielgrzymów. Witam też wszystkich, którzy przybyli na tę uroczystość, pielgrzymów i gości z naszej i spoza naszej diecezji i wszystkich zapraszam do wspólnej dziękczynnej modlitwy”. Ksiądz Biskup poinformował też zgromadzonych, że abp Tadeusz Kondrusiewicz przebywał na terenie diecezji legnickiej 3 dni, przewodnicząc wcześniej modlitwom w parafiach św. Maksymiliana Kolbe w Szklarskiej Porębie i pw. Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu, a po zakończeniu pobytu tutaj, wyrusza na spotkanie Młodzieży w Madrycie, wraz z młodymi ze swojej diecezji.
Homilię wygłosił abp Kondrusiewicz. Nawiązał w niej do przeżywanego w tym dniu święta Maryjnego, ukazując jego kontekst teologiczny. Nawiązując zaś do naszego codziennego życia, przypomniał, że to Maryja powinna być naszym wzorem do naśladowania. „My, jej dzieci duchowe, winniśmy być podobni do Niej. Powinniśmy też zrobić rachunek sumienia czy jesteśmy do Niej podobni. Mamy wiele problemów. Żyjemy w czasach szczególnie naznaczonych różnymi wyzwaniami. Wiele z nich jest niebezpiecznych. Np. rodzina. Pytajmy, jaka jest nasza rodzina? Sobór, Ojciec Święty przypominają nam, że rodzina choć jest najmniejszą, to jest zarazem główną komórką społeczeństwa. Jeśli rodziny będą silne, to całe społeczeństwo będzie silne. A czy może być silna rodziną, która jest rozbita? Nie znam danych z Polski, ale na Białorusi czy Rosji 50% małżeństw się rozwodzi. To tragedia nie tylko tych osób, ale i dzieci. A jakie jest wychowanie dzieci? Urodziłem się jeszcze w Związku Radzieckim. W mojej rodzinnej miejscowości przez 5 lat nie było księdza z powodu prześladowań, ale nie pamiętam ani jednego dnia, żebyśmy razem z rodzicami i babcią nie stawali do modlitwy. Widziałem ich modlących się rano i wieczór, a wieczorem wspólnie modliliśmy się, a po modlitwie był jeszcze katechizm. W niedziele, choć nie było Mszy św., szliśmy do kościoła, a tam był Różaniec, Droga Krzyżowa, były śpiewane pieśni. Dzieci wzrastały ze świadomością, że niedziela jest Dniem Pańskim, że w niedzielę trzeba iść do kościoła… A jak jest dzisiaj? Czy rodzice modlą się razem z dziećmi? Czy razem z nimi śpieszą na nabożeństwa? Czy dzieci widzą rodziców często przystępujących do spowiedzi i Komunii św.?” - pytał Kaznodzieja.
Zaznaczył też, że dziś często rodzice nie są dobrym przykładem dla swoich dzieci. Wyjazdy za miasto, wyprawy do marketów, centrów rozrywki, służą często za usprawiedliwienie nieobecności na Mszy św., braku czasu na modlitwę. „Szkoła, uniwersytet - nie zastąpią rodziny. Bo to rodzina ma być domowym Kościołem” - mówił Arcybiskup. Wzywał też do stawania w obronie życia. Przestrzegał przed manipulacjami genetycznymi, przed rozszerzającym się kryzysem moralnym, który szczególnie dotyka nie umiejących się bronić przed tym młodych ludzi.
„Dziś potrzebni są świadkowie Ewangelii, świadkowie wiary chrześcijańskiej. Świadkowie, którzy mogą zmienić ten świat. Tym świadkiem musi być każdy ojciec, każda matka w rodzinie, każdy młody człowiek, każdy chrześcijanin. Nie wystarczy być chrześcijaninem tylko w kościele, ale trzeba żyć na co dzień chrześcijańskim życiem. A świadczyć o Chrystusie będziemy mogli tylko wtedy, kiedy na co dzień będziemy żyć według Prawa Bożego, kiedy z Maryją będziemy mówili na co dzień nasze fiat”.
Słowa wypowiedziane przez Księdza Arcybiskupa zostały nagrodzone długimi, rzęsistymi oklaskami, jako podziękowanie za przypomnienie tych najważniejszych i podstawowych wartości, którymi mamy na co dzień żyć, jako chrześcijanie.
Na zakończenie Mszy św., Przewodniczący liturgii poświęcił też wianki, przynoszone w tym dniu do świątyń, gdyż ten dzień obchodzony jest jako święto Matki Bożej Zielnej.
Była też okazja do złożenia przez przedstawicieli diecezji podziękowań na ręce Księdza Arcybiskupa za przewodniczenie tej liturgii, a także życzeń imieninowych bp. Stefanowi Cichemu i kustoszowi sanktuarium ks. Marianowi Kopce.
Po zakończonej Eucharystii pielgrzymi mieli jeszcze okazję spróbować m.in. krzeszowskiego bigosu, a także wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i maryjnych w wykonaniu zespołu „Karlik” i solistów Zespołu „Śląsk”.

Sudan Południowy - przemilczane masakry i cierpienie

2019-11-10 13:58

BPJG

„Przyjechałem po to, żeby przywieźć łzy, cierpienie i krzyk ludzi z Południowego Sudanu do ludzi w Polsce. Ludzie w Południowym Sudanie cierpią, i wygląda na to, że są zapomniani przez resztę świata. Jako biskup jestem głosem tych, którzy głosu nie mają i którzy cierpią” – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Południowym. Ks. biskup przyjechał na Jasną Górę w sobotę, 9 listopada, i modlił się na Apelu Jasnogórskim.

Dzisiaj, 10 listopada, Kościół w Polsce obchodzi 11. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jego tematem jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym, a hasło Dnia brzmi: „Przemilczane cierpienie”. Mieszkańcy Sudanu Południowego cierpią głód, żyją w skrajnej biedzie spowodowanej najpierw przez kilkuletnią wojnę domową, a teraz przez powódź, która – jak to określił ks. biskup – spowodowała narodową tragedię. „Przywożę bardzo pilną potrzebę od ludzi, którzy śpią w wodzie” – mówił na Jasnej Górze bp Majwok.

Najbardziej dotknięta przez wojnę, a następnie przez powodzie, jest diecezja Malakal, w której posługuje bp Majwok, a w której żyje 4 mln ludzi, z czego ponad 60% stanowią katolicy. Szkoły, kościoły, domy zostały w tej diecezji doszczętnie zniszczone. Sam biskup Majwok mieszka w baraku wojskowym.

Sudan to państwo położone w północno-wschodniej części Afryki nad Nilem i Morzem Czerwonym, ze stolicą w Dżubie. 60,5% mieszkańców Sudanu Płd. to chrześcijanie, z czego niemal 40% to katolicy. To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Płd. trwa katastrofa humanitarna.

„Jestem bardzo wdzięczny braciom i siostrom w Polsce za to, że troszczą się o nas, że jest ten duch solidarności. Jako biskup jestem głosem ok. 5 mln ludzi w mojej diecezji. Kiedy do nich przychodzę – to co mam im ofiarować? Dlatego tutaj przyjechałem, żeby prosić o pomoc. Jako biskup jestem głosem tych, którzy głosu nie mają i którzy cierpią” – mówił na Jasnej Górze afrykański biskup.

Hierarcha gości w Polsce na zaproszenie organizatorów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym - sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Konferencji Episkopatu Polski. Wśród miejsc, które odwiedzi w czasie swojego pobytu w Polsce, znalazła się Jasna Góra. W sanktuarium wraz z biskupem obecni byli: ks. Mariusz Boguszewski ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu, który tłumaczył rozmowę z ks. biskupem.

„To jest dla mnie bardzo ważne, i jednocześnie jest to przywilej, że mogę tutaj być, żeby przynieść do naszej Matki Maryi łzy ludzi z Południowego Sudanu. Nigdy nie myślałem, że tutaj będę, ale Matka Boża przyprowadziła mnie tutaj” – mówił bp Majwok.

Modlitwę Apelu Jasnogórskiego, w której wziął udział biskup z Sudanu, prowadził wczoraj o. Sebastian Matecki, prodziekan Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy (na Jasnej Górze trwa dwudniowa pielgrzymka Rycerstwa). O. Matecki podkreślił, że w Sudanie „Kościół nie jest prześladowany tak, jak w wielu innych krajach, ale przeżywa ciężkie chwile związane z ogólnym ubóstwem mieszkańców, ze zniszczeniami spowodowanymi kilkuletnią wojną domową”.

Bp Stephen Nyodho Ador Majwok, zanim udzielił zebranym apelowego błogosławieństwa, zwrócił się do nich słowami: „Jestem bardzo wdzięczny, że mogę tutaj być razem z wami, że możemy razem się modlić, dzielić się modlitwą. Bardzo wam dziękuję za modlitwę w intencji ludzi z Południowego Sudanu. Dziękuję bardzo wszystkim ludziom w Polsce za to, że troszczą się o ludzi w Południowym Sudanie, że jesteście z nami, że dzielicie nasze cierpienia i trudności. To są wasi bracia i siostry, i jesteśmy bardzo wdzięczni za tę solidarność z nimi”.

Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przy wsparciu Konferencji Episkopatu Polski. Celem Stowarzyszenia jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem