Reklama

Jeden z ostatnich żołnierzy I Armii

Bogdan Nowak
Edycja szczecińsko-kamieńska 35/2011

W czasie wiosennych uroczystości w Siekierkach z okazji 66. rocznicy forsowania Odry z udziałem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, brał też udział 87-letni porucznik I Armii Wojska Polskiego Marian Kołaczyk, który przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. Jest on jednym z nielicznych żyjących polskich żołnierzy, którzy przeszli z bronią w ręku walecznie aż do berlińskiego zwycięstwa nad Niemcami.
Do licznych bojowych odznaczeń doszedł mu teraz Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom” przyznany przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Pan Marian mieszka sam w Moryniu, bo żona Natalia, z którą przeżył ponad pół wieku, odeszła do wieczności cztery lata temu. Kołaczykowie są rodzicami dwóch córek i dwóch synów. Ich liczna rodzina liczy jeszcze sześcioro wnucząt i trzech prawnucząt. Sędziwym, ale ciągle sprawnym umysłowo i fizycznie Marianem Kołaczykiem opiekuje się młodszy syn.
- Mieszkaliśmy na terenie dzisiejszej Białorusi w gminie Pierszaje, w powiecie Wołożyn, w województwie nowogrodzkim - wspomina weteran wojenny. - Nasza polska kolonia licząca 18 osadników składała się z samych piłsudczyków, którym marszałek Józef Piłsudski nadał te ziemie za udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wszystkich nas wywieźli na Sybir w lutowy dzień 1940 r. na przymusowe roboty. Miałem wtedy 16 lat, więc doskonale ten dzień pamiętam. W zadrutowanym wagonie stłuczono prawie 40 osób i tak jechaliśmy przez bodaj miesiąc. Raz na dobę wagon otwierano, do którego przynoszono kawę lub kipiatok. Gdy dojechaliśmy do Toporka w obwodzie irkuckim, skierowano nas do drewnianego baraku zamieszkanego przez blisko 30 rodzin. Każda rodzina miała dla siebie tylko jedną izbę, nasza liczyła poza rodzicami jeszcze pięcioro mojego rodzeństwa. Na wspólnym korytarzu był jeden piecyk dla wszystkich 30 rodzin, by coś tam mogli sobie zagotować. W naszym łagrze było około dwóch tysięcy, głównie polskich zesłańców. Pracowaliśmy w nieludzkich warunkach przy wyrębie tajgi. Ja nawet byłem brygadzistą, mając pod opieką 84 ludzi. Tak troszczyłem się o wszystkich, by każdy miał wpisaną dniówkę, nawet gdy chorował bądź był w niedyspozycji, bo inaczej umarłby z głodu. Wczesną wiosną 1943 r. ukazały się ogłoszenia, by pełnoletni ochotnicy zgłaszali się do tworzącej się I Armii Wojska Polskiego. Zgłosiłem się, bo to była jedyna możliwość, by się wydostać z sowieckiej niewoli na Syberii. Nasze szkolenie żołnierskie miało miejsce w Sielcach nad Oką w sierpniu 1943 r., a już we wrześniu pojechaliśmy pod Smoleńsk, by wziąć udział w pierwszej bitwie z najeźdźcą niemieckim na froncie pod Lenino. W czasie tego ponad dwuletniego marszu ze Wschodu na Zachód byłem dwukrotnie ranny, a skutki tych ciężkich obrażeń wyczuwam do chwili obecnej. Przeprawa przez Odrę była najcięższa na początku maja 1945 r. To było wielkie rozlewisko, a Niemcy strzelali, że nie sposób było podejść. Dopiero jak Rosjanie włączyli ciężką artylerię i swoje katiusze, to można było przepłynąć. Ja ze swoim koniem Wichrem (byłem zwiadowcą) przeprawiłem się przy siodle wpław. Potem do Berlina wchodziliśmy etapami, strzelało się do przodu i skokami naprzód, aż do zwycięstwa.
Po wojnie krótko pracowałem w Warszawie, ale gdy dowiedziałem się o transporcie mojej rodziny z Syberii do wsi Mętno koło Chojny, to szybko tutaj przyjechałem, by ich wesprzeć w tworzeniu życia od nowa. Całe swoje życie zawodowe związałem z pracą w lesie aż do przejścia na emeryturę w roku 1990. Dumą dla mnie jest własna rodzina, a szczególnie moja żona, która ostatnie lata cierpiała na chorobę Alzheimera. Razem w kościele moryńskim dziękowaliśmy Bogu za pół wieku małżeńsko-rodzinnej drogi. Szkoda tylko, że już inni nie pamiętają tych cichych bohaterów, którzy nie wahali się ryzykować swojego zdrowia, a nawet życia, by wyzwolić Ojczyznę spod obcej wojennych ciemięzców. Rzadko kto pochyla się nad blisko dwoma tysiącami grobów polskich żołnierzy na cmentarzu wojennym w Siekierkach.

Reklama

Pielgrzymka Kobiet do sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie

2019-07-17 12:42

rr / Rajgród (KAI)

W najbliższą sobotę w sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są matki i żony, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny Rajgrodzkiej Pani – Królowej Rodzin, która jest wzorem zawierzenia, ufności i wierności Bogu.

Krzysztof Świertok

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura poprzedzi konferencja „Kościół wobec gender”, którą wygłosi ks. dr Paweł Tarasiewicz – wykładowca WSD w Ełku, oraz modlitwa różańcowa. Zakończeniem spotkania będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej po ścieżkach Kalwarii Rajgrodzkiej.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem Jej kultu, a parafia od początku zaistnienia nosi tytuł Narodzenia NMP. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II, 8 czerwca podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony i w jubileuszowym 2000 roku wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin został przyozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła na obszarze 2 ha powstała kalwaria z kamienia. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

Rajgród jest położony na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”, nad malowniczym jeziorem Rajgrodzkim, nad którym kilkakrotnie spędzał wakacje ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. W roku bieżącym rajgrodzka parafia obchodzi 500 lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drohiczyn: w sobotę ingres bp. Piotra Sawczuka

2019-07-18 10:50

mip, tk (KAI) / Drohiczyn

W najbliższą sobotę 20 lipca odbędzie się ingres biskupa Piotra Sawczuka do katedry drohiczyńskiej. Nominację dla dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej ogłoszono 17 czerwca.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

Uroczystość ingresu rozpocznie się w sobotę o godz. 11.00 w katedrze Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Sawczuk. W liturgii uczestniczyć będą parlamentarzyści, ministrowie i samorządowcy, a także biskupi i duchowni w wielu diecezji.

Tego dnia w mieście spodziewane są duże utrudnienia w ruchu drogowym. - Ulice Kościelna, Jana z Drohiczyna, Farna oraz Plac Kościuszki będą dla zamknięte – informuje kanclerz kurii ks. Zbigniew Rostkowski.

Liturgia transmitowana będzie za pośrednictwem diecezjalnej telewizji internetowej, TVP Białystok oraz Radia Podlasie.

Biskup Piotr Sawczuk został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim 17 czerwca 2019 r. Zastąpi on biskupa Tadeusza Pikusa, który ze względów zdrowotnych prosił Stolicę Apostolską o zwolnienie z pełnionego urzędu.

Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. Jego rodzice – Henryk i Zofia - prowadzili własne gospodarstwo rolne w miejscowości Kornica w woj. mazowieckim. Został ochrzczony 25 lutego 1962 r. w kościele parafialnym w Kornicy, a 1 września 1979 r. przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w 1977 r. w Kornicy, a Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w 1981 r. otrzymując świadectwo dojrzałości.

Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bpa dra Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie na Wydziale Teologicznym KUL napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika pracę pt. "Komunijność Kościoła wg kardynała Karola Wojtyły" i uzyskał 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK w Warszawie. W 1992 uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego, na podstawie pracy pt. Teoria rozdziału Kościoła od państwa w świetle nauki Soboru Watykańskiego II, napisanej pod kierunkiem o. prof. dra hab. Stanisława Pasternaka. Dnia 27 czerwca 1996 obronił rozprawę doktorską pt. «Communicatio in sacris» w kanonicznym prawie karnym, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego.

W diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk był notariuszem i sędzią w Sądzie Biskupim; w latach 1996-2003 pełnił urząd notariusza, zaś od 2003 do 2013 r. kanclerza siedleckiej Kurii Diecezjalnej. Od 2009 r. był wikariuszem generalnym diecezji.

Był wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Przez cały czas pracy w kurii angażował się w funkcjonowanie różnych agendach kurialnych, szczególnie w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat biskupów siedleckich w rozwiązywaniu różnych, bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich w diecezji.

23 stycznia 2003 ks. Sawczuk został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tegoż gremium. 20 września 2010 r. Benedykt XVI podniósł go do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

19 stycznia 2013 Benedykt XVI mianował ks. Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.

Bp Sawczuk opublikował książkę „Kornica – dzieje pisane krwią i kredą”, poświęconą 100-leciu powstania parafii rodzinnej. Jest także autorem wielu artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie”, a także w „Echu Katolickim”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem