Reklama

Częstochowa

15 lat z Matką Słowa

Poprzedzająca Dzień Środków Społecznego Przekazu trzecia sobota września to wyjątkowy czas dla pracowników, czytelników i przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tego dnia - w tym roku był to 17 września - spotykają się oni na Jasnej Górze, by u Pierwszej Redaktorki - jak zwyczajowo w redakcji określa się Matkę Bożą Częstochowską - przeżywać swą doroczną pielgrzymkę. Tegoroczna, 15. już pielgrzymka, odbywająca się pod hasłem: „Deo et Patriae”. 30 lat powrotu „Niedzieli” (1981 -2011), miała charakter wyjątkowy, przebiegała bowiem w roku szczególnych jubileuszy: 85-lecia „Niedzieli” i 30-lecia powrotu tygodnika po zawieszeniu jego wydawania przez komunistów na 28 lat. Jak napisał w zaproszeniu redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś: „Każda pielgrzymka do Matki Bożej to niezwykłe wydarzenie i tak też traktujemy nasze spotkanie z Matką Słowa w Sanktuarium Jasnogórskim. Takie spotkania są nam wszystkim bardzo potrzebne. Gdzież bowiem, jak nie u Matki Słowa, naszej Pierwszej Redaktorki, szukać właściwego zamyślenia nad istotą naszej pracy, wypraszać Bożą pomoc i dobre natchnienia! Mamy wszak świadomość wielkiej potrzeby zapraszania katolików do poszerzania horyzontów myślowych o informację katolicką, co pogłębi naszą chrześcijańską wizję i umocni postawy ewangeliczne”. Uroczystej Eucharystii, która w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się o godz. 10, przewodniczył Ksiądz Redaktor, homilię wygłosił zaprzyjaźniony z tygodnikiem kard. Stanisław Nagy z Krakowa.
Druga część jubileuszowego spotkania odbywała się już w siedzibie redakcji przy ul. 3 Maja 12 i tutaj miały miejsce akcenty związane bezpośrednio z naszą diecezją, gdy medalami „Mater Verbi” zostali uhonorowani księża z diecezji drohiczyńskiej. Nagroda ta przyznawana jest od 14 lat i została pomyślana jako wyróżnienie dla osób bądź instytucji, którym „Niedziela” szczególnie leży na sercu, którzy ją propagują, kolportują bądź zajmują się jej współtworzeniem zarówno na obszarze ogólnopolskim, jak i diecezjalnym.
Rewers medalu „Mater Verbi” każdego roku wygląda inaczej i nawiązuje do tego, czym aktualnie żyje Kościół, a także nasz tygodnik - w tym roku na medalu znalazł się napis: 1981-2011. 30 lat powrotu „Niedzieli”. Na awersie od momentu ustanowienia nagrody widnieje postać Matki Bożej Częstochowskiej - pierwszej Redaktorki „Niedzieli”.
Z naszej diecezji medale „Mater Verbi” 2011 otrzymali księża: Mariusz Boguszewski, który od roku pełni funkcję redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli” z ramienia diecezji, jego pracy i nawiązaniu współpracy z korespondentami terenowymi zawdzięczamy cotygodniowy kształt „Niedzieli Podlaskiej”; Krzysztof Żero i Artur Płachno - których stałym czytelnikom naszej edycji przedstawiać nie trzeba, ich teksty co tydzień pojawiają się na naszych łamach. Ponadto za współpracę z redakcją, zaangażowanie w kolportaż i promocję tygodnia zostali nagrodzeni: ks. prał Andrzej Jakubowicz i parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach - ks. Andrzej medal „Mater Verbi” odebrał osobiście w redakcj; ks. kan. Zygmunt Bronicki i parafia pw. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce oraz ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni - w ich imieniu nagrody odebrał ks. Boguszewski. Laureatom gratulujemy!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emilewicz: w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym nie planujemy pełnych restrykcji

2020-08-07 09:40

[ TEMATY ]

COVID‑19

Jadwiga Emilewicz

wikipedia.org

W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie planujemy pełnych restrykcji, jak np. zamykanie sklepów, dlatego nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Emilewicz była pytana w piątek w TVP1 o to, czy w związku z nowymi restrykcjami w powiatach przewidziane są nowe rozwiązania, jakie rząd będzie stosował, by wspomóc firmy, które będą miały kłopoty na terenie tych powiatów.

Wicepremier przypomniała, że w pierwszych tygodniach kwarantanny nie zamknięto żadnych zakładów produkcyjnych.

"I tak też się dzieje dziś. W tych powiatach zaznaczonych na czerwono, w których wracamy do pewnych restrykcji, nie ma zamknięcia zakładów produkcyjnych. Jest ograniczenie w zakresie dystansu - w restauracjach, sklepach, zwiększa się dystans między klientami. Jest ograniczenie w zakresie pewnych aktywności jeśli chodzi o czas wolny, dyskoteki, kluby, bary - te miejsca, w których wiemy, że w ostatnich tygodniach były takimi ogniskami zakażeniowymi" - tłumaczyła Emilewicz.

Jak mówiła, na razie nie ma potrzeby dodatkowego stosowania restrykcji. Jej zdaniem musimy przede wszystkim mocno egzekwować te restrykcje, które obowiązują, a o których trochę społeczeństwo zapomniało - czyli noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, stosowanie dystansu w sklepach, zamkniętych pomieszczeniach.

"W tych świecących się na czerwono dziś powiatach, takich pełnych restrykcji, które wymagają zamknięcia np. sklepów - tego typu nowych obowiązków nie ma. I dlatego też nie planujemy nowych instrumentów wsparcia. Ponad 130 mld zł, które zostało już przekazane na rynek po to, żeby utrzymać płynność firm - mamy nadzieję na razie w tym momencie, że to są te instrumenty, które pracują, i nie planujemy w tej chwili nowych" - powiedziała Emilewicz.

Wicepremier wskazał, że rząd przygotował "dużo instrumentów" wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych koronawirusem, nawet dla osób samozatrudnionych, jak np. możliwości zawieszenia składek na ubezpieczenia społeczne czy wypłaty postojowego. "Uruchomiliśmy także instrumenty dla osób, które mają np. zakupiony sprzęt na kredyt, czy mikropożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. (...) Zachęcam i zapraszam do ARP, która dla małych firm, także dla osób samozatrudnionych, ale które mają wysokie koszty stałe, też udziela specjalnej pomocy" - powiedziała.

Jak tłumaczy resort zdrowia, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Wprowadzony zostanie też nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany zasad wprowadzane w tych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy organizacji zgromadzeń.
(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

2020-08-07 11:01

[ TEMATY ]

koronawirus

Szumowski

Youtube.com

Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia w czwartek poinformował o planowanym wprowadzeniu od soboty dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

W piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister Łukasz Szumowski zapowiedział wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscowościach turystycznych oraz w tych 19 powiatach, w których zostają wprowadzane dodatkowe obostrzenia. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem.

"Również poprosiłem pana ministra (Jarosława) Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach +żółtych+ i +czerwonych+, jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach" - dodał minister.

"To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości" - przypomniał szef MZ.

Szumowski zwrócił uwagę, że w pasie przybrzeżnym nie ma tak dużej liczby zachorowań, jak można było się spodziewać. W tym kontekście minister zwrócił uwagę, że plażowicze często korzystają z parawanów i w efekcie zachowują dystans 1,5 m. "Poza tym polskie wybrzeże jest zwykle wybrzeżem wietrznym" - dodał.

Od soboty MZ w powiatach z największym przyrostem zakażeń wprowadzi dwa rodzaje obostrzeń – czerwone i żółte.

Większe, czerwone obostrzenia, będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim, a także w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory, będą w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu–Zdroju, Przemyślu i w Żorach. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję