Reklama

Częstochowa

15 lat z Matką Słowa

Edyta Hartman
Edycja podlaska 40/2011

Poprzedzająca Dzień Środków Społecznego Przekazu trzecia sobota września to wyjątkowy czas dla pracowników, czytelników i przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tego dnia - w tym roku był to 17 września - spotykają się oni na Jasnej Górze, by u Pierwszej Redaktorki - jak zwyczajowo w redakcji określa się Matkę Bożą Częstochowską - przeżywać swą doroczną pielgrzymkę. Tegoroczna, 15. już pielgrzymka, odbywająca się pod hasłem: „Deo et Patriae”. 30 lat powrotu „Niedzieli” (1981 -2011), miała charakter wyjątkowy, przebiegała bowiem w roku szczególnych jubileuszy: 85-lecia „Niedzieli” i 30-lecia powrotu tygodnika po zawieszeniu jego wydawania przez komunistów na 28 lat. Jak napisał w zaproszeniu redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś: „Każda pielgrzymka do Matki Bożej to niezwykłe wydarzenie i tak też traktujemy nasze spotkanie z Matką Słowa w Sanktuarium Jasnogórskim. Takie spotkania są nam wszystkim bardzo potrzebne. Gdzież bowiem, jak nie u Matki Słowa, naszej Pierwszej Redaktorki, szukać właściwego zamyślenia nad istotą naszej pracy, wypraszać Bożą pomoc i dobre natchnienia! Mamy wszak świadomość wielkiej potrzeby zapraszania katolików do poszerzania horyzontów myślowych o informację katolicką, co pogłębi naszą chrześcijańską wizję i umocni postawy ewangeliczne”. Uroczystej Eucharystii, która w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się o godz. 10, przewodniczył Ksiądz Redaktor, homilię wygłosił zaprzyjaźniony z tygodnikiem kard. Stanisław Nagy z Krakowa.
Druga część jubileuszowego spotkania odbywała się już w siedzibie redakcji przy ul. 3 Maja 12 i tutaj miały miejsce akcenty związane bezpośrednio z naszą diecezją, gdy medalami „Mater Verbi” zostali uhonorowani księża z diecezji drohiczyńskiej. Nagroda ta przyznawana jest od 14 lat i została pomyślana jako wyróżnienie dla osób bądź instytucji, którym „Niedziela” szczególnie leży na sercu, którzy ją propagują, kolportują bądź zajmują się jej współtworzeniem zarówno na obszarze ogólnopolskim, jak i diecezjalnym.
Rewers medalu „Mater Verbi” każdego roku wygląda inaczej i nawiązuje do tego, czym aktualnie żyje Kościół, a także nasz tygodnik - w tym roku na medalu znalazł się napis: 1981-2011. 30 lat powrotu „Niedzieli”. Na awersie od momentu ustanowienia nagrody widnieje postać Matki Bożej Częstochowskiej - pierwszej Redaktorki „Niedzieli”.
Z naszej diecezji medale „Mater Verbi” 2011 otrzymali księża: Mariusz Boguszewski, który od roku pełni funkcję redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli” z ramienia diecezji, jego pracy i nawiązaniu współpracy z korespondentami terenowymi zawdzięczamy cotygodniowy kształt „Niedzieli Podlaskiej”; Krzysztof Żero i Artur Płachno - których stałym czytelnikom naszej edycji przedstawiać nie trzeba, ich teksty co tydzień pojawiają się na naszych łamach. Ponadto za współpracę z redakcją, zaangażowanie w kolportaż i promocję tygodnia zostali nagrodzeni: ks. prał Andrzej Jakubowicz i parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach - ks. Andrzej medal „Mater Verbi” odebrał osobiście w redakcj; ks. kan. Zygmunt Bronicki i parafia pw. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce oraz ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni - w ich imieniu nagrody odebrał ks. Boguszewski. Laureatom gratulujemy!

Reklama

Abp Depo: Radio Maryja rozmodliło Polskę a TV „Trwam” obudziła serca i sumienia Polaków

2019-12-07 19:29

Redakcja

Nie możemy się lękać wejść na areopagi pogan i głosić tam Chrystusa – mówił abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podczas Mszy św. dziękczynnej za 28 lat istnienia Radia Maryja. Eucharystia z udziałem licznych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych sprawowana była pod przewodnictwem abp Depo w hali widowiskowo – sportowej „Arena Toruń”.

Mariusz Książek

Jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i TV Trwam? To radio rozmodliło Polskę, a TV Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie. A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Patrząc głębiej i wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: Czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu gdyby nie kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków? – pytał abp Wacław Depo oklaskiwany przez licznych uczestników jubileuszowej uroczystości.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Mariusz Książek
W uroczystościach wziął udział ks. Jarosław Grabowski - redaktor naczelny Tygodnika "Niedziela"
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem