Reklama

Wspomnienie o ks. prał. Józefie Toporku

W trosce o rozwój duchowy parafii

Niedziela rzeszowska 40/2011

Historia życia poszczególnych ludzi tworzy historię organizacji, wspólnot, stowarzyszeń. W sposób szczególny zasada ta odnosi się do życia kapłanów, którzy jako duchowi przewodnicy wspólnot parafialnych wpisują swoje życie w historię parafii. W ten sposób staje się ono integralną częścią historii parafii. Także parafia w Łączkach Kucharskich w swoją historię wpisać może życie i zaangażowanie duszpasterskie wieloletniego duszpasterza - ks. Józefa Toporka.
Józef Toporek przyszedł na świat 14 grudnia 1921 r. w Biesowie w parafii Radomyśl Wielki, w bardzo religijnej i wielodzietnej rodzinie, jako najstarszy syn Jana i Teresy z domu Zięba. Miał pięciu braci i dwie siostry. W 1935 r. Józef ukończył szkołę powszechną. Przez dwa lata pozostał w domu z powodu biedy i braku funduszy na dalsze kształcenie. W 1937 r. zdał egzamin do gimnazjum w Tarnowie. Po zakończeniu działań wojennych podjął naukę w tamtejszym liceum ogólnokształcącym, gdzie w 1946 r. zdał egzamin maturalny. W tym samym roku, idąc za głosem Bożego powołania, wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Był alumnem i studentem bardzo gorliwym. Na zakończenie studiów w 1950 r. uzyskał dyplom magistra teologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1950 r. w Tarnowie przez pasterską posługę bp. Jana Stepy. Pierwszą placówką młodego kapłana był Gręboszów, gdzie jako wikariusz pracował w latach (1950-54). Następnie obowiązki wikariusza wypełniał w Chronowie koło Brzeska (1954-56). Zaledwie po sześciu latach od święceń kapłańskich - w 1956 r. - otrzymał nominację na probostwo w Uściu Gorlickim. Tam posługiwał w siedmiu kościołach i uczył w pięciu szkołach. Swoje obowiązki wypełniał do 1958 r. Wówczas mianowany został administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich. Od tego czasu przez ponad pół wieku związany był z tą parafią.
Od pierwszych dni posługi ks. Józef Toporek wyszedł naprzeciw duchowym potrzebom parafian, jak również podjął starania o materialny wymiar funkcjonowania wspólnoty. Na samym początku bowiem okazało się, że wieża kościoła pęka i grozi zawaleniem. Wykonano więc odwodnienie kościoła, co uchroniło wieżę przed zniszczeniem. Kościół przestał pękać i wewnątrz został na nowo wytynkowany i pomalowany. Świątynia została także w latach 1969-71 otynkowana na zewnątrz, wykonano centralne ogrzewanie, w 1975 r. podwyższono prezbiterium przystosowując je do zaleceń Soboru Watykańskiego II, a rok później odnowiono główny ołtarz. W latach 1978-80 zamontowano nowe organy.
Zaangażowanie Księdza Proboszcza nie ograniczało się jedynie do parafialnej świątyni, jego troską była także budowa na terenie rozległej parafii nowych miejsc do modlitwy i posługi katechetycznej. W związku z tym wybudowano domy katechetyczne w Łączkach (1982) i w Łopuchowej (1983). Ks. Toporek przyczynił się także do budowy kościoła parafialnego w Gliniku. W 1987 r. przystąpiono również do budowy domu katechetycznego i kaplicy w Broniszowie. W 1997 r. w Łączkach wybudowano kaplicę cmentarną.
Wszystkie te dokonania materialne miały swoje zakorzenienie w solidnej pracy duszpasterskiej, gdyż jak pisał ks. Toporek: „Nie można by było przeprowadzić tych prac, gdyby nie było pełnej troski o życie religijne w parafii. Rekolekcje i misje przyczyniły się do odnowienia życia religijnego”.
Ks. Józef Toporek za naukę religii przebywał w więzieniu w Dębicy w październiku 1962 r. Pracy katechetycznej został jednak wierny nawet po odejściu na emeryturę, co miało miejsce w 1997 r. Od tego czasu przebywał w parafii, gdzie chętnie angażował się w pomoc duszpasterską. Zawsze radosny i życzliwy pomagał także w okolicznych parafiach.
W swym kapłańskim życiu pełnił różne obowiązki i funkcje zarówno w diecezji tarnowskiej jak i rzeszowskiej: notariusza dekanatu ropczyckiego oraz dekanalnego duszpasterza rodzin (1978-92), kapelana Domu Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie, ojca duchownego dekanatu ropczyckiego (1997-2004) oraz wielopolskiego (2004-10). Ks. Toporek był również odznaczony godnościami kościelnymi: EC (1961), RM (1971), Kapelan Honorowy Ojca Świętego (1998).
Zaangażowanie duszpasterskie jak również modlitwa ks. prał. Toporka stało się z pewnością pomocą w rozpoznaniu powołania do kapłaństwa i życia zakonnego dla wielu młodych ludzi z Łączek Kucharskich.
Ks. prał. Józef Toporek odszedł po wieczną nagrodę 25 lipca 2011 r. Pogrzeb odbył się 28 lipca w Łączkach Kucharskich, gdzie spoczął na cmentarzu parafialnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. dr Jan Sambor

2020-07-07 11:48

[ TEMATY ]

ksiądz

śmierć

Beata Pieczykura/Niedziela

ks. Jan Sambor

Kuria Metropolitalna w Częstochowie z przykrością informuje o śmierci ks. kan. dr Jana Sambora.

Śp. ks. Jan Sambor był emerytowanym proboszczem parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie, wieloletnim wykładowcą Katolickiej Nauki Społecznej oraz Dyrektorem Administracyjnym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w najbliższym czasie.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Jan, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Dwa kolejne zwycięstwa Igi Świątek w Montreux

2020-07-07 22:09

[ TEMATY ]

tenis

Bruno Girin / Foter.com / CC BY-SA

Iga Świątek odniosła w sobotę dwa zwycięstwa w turnieju pokazowym w Montreux. Najpierw gładko pokonała Leonie Kueng 6:1, 6:0, a następnie Jil Teichmann 6:3, 5:7, 10-3. Obie jej rywalki pochodzą ze Szwajcarii i zajmują niższe miejsca w światowym rankingu tenisistek.

Są to pierwsze mecze 19-letniej warszawianki po trwającej ponad cztery miesiące przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W piątek turniej zainaugurowała zwycięstwem nad inną reprezentantką gospodarzy Conny Perrin 6:0, 6:0.

Świątek, która w czerwcu pisała maturę, obecnie zajmuje 49. miejsce w rankingu WTA. Z Kueng (155. w zestawieniu WTA) zna się bardzo dobrze, bo pokonała ją przed dwoma laty w juniorskim finale Wimbledonu.

Łącznie w szczęśliwym dla niej Montreux (wygrała tam turniej ITF w 2018 roku) rozegra pięć meczów. Dwa ostatnie zaplanowane są na niedzielę.

Do rywalizacji w cyklu WTA Świątek ma wrócić w turnieju przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku (21-28 sierpnia). Dzień po jego zakończeniu na tych samych obiektach rozpocznie się wielkoszlemowy US Open. (PAP)

mar/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję