Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Radujmy się naszą wiarą

– Radujmy się naszą wiarą, bo ona zwycięża świat, grzech i śmierć w Chrystusie – powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 1 listopada przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

W homilii przypomniał, że „w tajemnicy chrztu św. jesteśmy współuczestnikami życia wiecznego w Bogu”. W tym kontekście wzywał do radości z wiary w żywego Boga.

– Dzisiejsza uroczystość Wszystkich Świętych i Eucharystia, która jest uobecnieniem ofiary krzyża i zmartwychwstania Chrystusa, każe nam z wiarą dołączyć do grona owych nieprzeliczonych pielgrzymów z każdego narodu, wszystkich pokoleń, ludów i języków, którzy, jak podkreślał św. Jan w Apokalipsie, „przyszli z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i wybielili je we krwi Baranka” – podkreślił abp Depo.

Reklama

– To jest radość i nadzieja płynąca z wiary, że otacza nas i poprzedza tak wielka rzesza świadków, którzy wbrew prześladowaniom z powodu imienia Jezusa i wbrew prawu śmierci zaufali Chrystusowi i przez Niego żyją na wieki – kontynuował.

Za papieżem emerytem Benedyktem XVI przypomniał, że „nasza wędrówka ku świętemu miastu, ku niebieskiemu Jeruzalem, nie byłaby możliwa poza Chrystusowym Kościołem”. – To we wspólnocie wiary Kościoła sam Chrystus ofiarowuje nam nade wszystko to, co jest nam potrzebne do zbawienia, do usensownienia naszego życia, mimo zmagań i cierpień, a wreszcie mimo przejścia przez śmierć, bo On w ofierze poświęcił samego siebie – zaznaczył metropolita częstochowski.

– Idąc za Nim drogą wiary, wybieramy życie, a nie śmierć! Idąc za Nim i przez Niego, mamy przyszłość, której świat dać nie może – stwierdził. Zauważył, że uroczystość Wszystkich Świętych „zaprasza nas do niełatwej drogi świętości, która nie jest przeznaczona tylko dla wybranych”. – Tak jak usłyszeliśmy w ośmiu błogosławieństwach, Bóg pragnie, abyśmy byli świętymi – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również fragment adhortacji „Gaudete et exsultete” papieża Franciszka: „Pan (...) nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”. Nawiązując do niego, zwrócił uwagę, że „chociaż orędzie błogosławieństw Jezusa pociąga nas, to jednak świat prowadzi nas do innego stylu życia”. Odwołał się tutaj do fragmentu z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: – Świat dlatego nas nie zna, bo nie poznał Boga albo się od Niego odwrócił i wzgardził Jego miłością ukazaną w krzyżu Jezusa Chrystusa. A przecież to miłość Boga stworzyła nas na swój obraz i podobieństwo – podkreślił metropolita częstochowski.

– Celem stworzenia człowieka nie był próg śmierci, lecz życie i radość, a cierpienie i śmierć weszły na świat przez zawiść diabła. Dlatego dar wiary w Chrystusa Zbawiciela, zwycięzcę grzechu i śmierci, nie jest jakimś dodatkiem do życia, ale jego istotną drogą – pouczał.

Ubolewał, że wielu chrześcijan, w tym duchownych, swoim sposobem mówienia o świecie, człowieku i jego zagrożeniach zdaje się okazywać niedowierzanie „w realną obecność Chrystusa między nami, że to On jest Panem życia i tego świata”. – Wówczas pojawia się w naszym życiu i przepowiadaniu pewien katastrofizm i beznadziejność, a jak mówił św. Jan Paweł II, przyszłość i świat będą należały do tego, kto da im motywy życia i nadziei, a poza Chrystusem, obecnym pośród nas jako droga, prawda i życie, nikt tego nie osiągnie – przyznał abp Depo.

– Nasz świat doczesny ustawicznie zmierza do swojego końca – mówił św. Jan Paweł II w rozmowach z Andre Frossardem – ale dopóki będzie istniał, owa miłość, która jest także miłosierdziem, będzie niestrudzenie pracowała nad tym, aby ten świat uczynić bardziej ludzkim, bo on posiada wiele zła, ale jest jednocześnie zbawiony i odkupiony przez Chrystusa – zaznaczył.

Metropolita częstochowski odniósł się również do symboliki Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Ukazuje on „słaniającego się robotnika, który upada, ale nie wprost na ziemię, czyli w pustkę, a na krzyż Chrystusa, który staje się pomostem między niebem i ziemią, śmiercią i zmartwychwstaniem”. – Autor chciał przez to mocno podkreślić, że ugodzenie w człowieka jest jednocześnie powaleniem krzyża na ziemię, bo Chrystus związał się z każdym bez wyjątku – powiedział.

Przytoczył również ostatni zapisek z pamiętnika oczekującego już na śmierć Janusza Korczaka: „Może śmierć jest przebudzeniem w momencie, kiedy wszystko jest już stracone?”.

– Radujmy się naszą wiarą, bo ona zwycięża świat, grzech i śmierć w Chrystusie – wezwał na zakończenie abp Depo.

2020-11-01 12:25

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Zaufajmy Bogu na wzór Maryi

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: - Ksiądz Arcybiskup przyjeżdża po raz pierwszy na Ad limina. Prosimy o podzielenie się swoimi doświadczeniami z tych pierwszych dni pobytu u Ojca Świętego i w kongregacjach.

Abp Wacław Depo: - Bardzo jestem wdzięczny za te spotkania u grobów apostolskich i z papieżem Franciszkiem, dlatego że dane mi jest rzeczywiście po raz pierwszy uczestniczyć w takiej wizycie. Trzeba ją widzieć w kategoriach zadania tego roku, który Kościół w Polsce przeżywa pod hasłem ”Wierzę w Syna Bożego”. Ta nasza wiara w Jezusa jako Zbawiciela łączy się z wiarą w Kościół, a dzisiaj hasło „Jezus TAK, Kościół NIE, jest na porządku dziennym. I to nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Polsce. Czyli że Kościół nie jest odbierany w kategoriach wiary, tylko instytucji czysto ludzkiej. Dlatego jestem wdzięczny Panu Bogu za tę wizytę. Możemy tutaj dopełnić te formy artykułu wiary, że wiara w Jezusa jest również wiarą w Kościół. Nie ma Kościoła poza Jezusem. Bardzo się cieszę, że na samym początku naszej wizyty mieliśmy Mszę św. w Bazylice Santa Maria Maggiore , czyli w kościele poświęconym Matce Bożej, która jest pewną drogą - podkreślam PEWNĄ - drogą do Jezusa, dlatego że jej sposób przeżywania wiary, czyli uwierzenia w łaskę od Boga, a jednocześnie trwania przy Jezusie we wszystkich jego tajemnicach - jest również naszą drogą. Mówią to jako biskup częstochowski, którego zadaniem dzisiaj jest trwać razem z Maryją i wsłuchiwać się w to, co Jej Syn powie. Dlatego ta wiara, wiara w Syna Bożego na wzór Maryi jest nam tutaj potwierdzona bardzo często na różnych drogach i różnych spotkaniach.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję