Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń. Pasja drogą życia Henryka Hernanta

6 listopada w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa jubileuszowa „Pasja drogą życia. 55-lecie twórczości artystycznej Henryka Hernanta”.

Zaprezentowano na niej prace pokazujące drogę twórczą artysty, począwszy od tych prostych, młodzieńczych, ukazujących codzienne życie wieluńskiej wsi, po te ostatnie, także z 2020 r., które pokazują mistrzostwo twórcy. Na uwagę zasługują wszystkie płaskorzeźby i rzeźby sakralne oraz ikony, które stały się drugą pasją artysty. Aby je pisać, ukończył specjalny kurs pisania ikon.

– Moja twórczość to twórczość tradycyjna, przede wszystkim ludowa, ale interesuje mnie wiele tematów. Ważne, aby mieć swój styl, swoje dłuto. Moje zainteresowania są szerokie, np. ikonografia – bardzo trudna, ale piękna sztuka. Zbliżam się też do malowania pastelem. Myślę, że jeszcze wiele przede mną, taki mam plan – mówił artysta podczas benefisu zorganizowanego na jubileusz 50-lecia pracy twórczej w SP w Wierzchlesie.

Reklama

Pozostaje temu wierny do dziś, o czym mówili podczas wernisażu Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Tomasz Spychała – kierownik Działu Etnografii muzeum i Leszek Gierczyk – wójt gminy Wierzchlas.

Uzupełnieniem wystawy był krótki film pokazujący drogę twórczą jubilata.

Henryk Hernant urodził się w 1950 r. w Wierzchlesie, w rodzinie, gdzie drewno cenione było od dawna. Z pracą w drewnie związani byli jego pradziadek i dziadek. Obaj byli stolarzami. Pierwszy kontakt z drewnem jubilata to stolarnia dziadka. Tu jednak bardzo szybko ujawniły się predyspozycje artystyczne młodego chłopaka. Zapatrzony w ilustracje z zabytkami sakralnej sztuki ludowej w czasopiśmie „Chłopskie drogi” w wieku 14 lat wykonał swoją pierwszą rzeźbę.

Reklama

Dziś Henryk Hernant jest nie tylko uznanym twórcą ludowym, ale także kolekcjonerem ekslibrisów i medali, autorem przydrożnych kapliczek, rytownikiem, pisarzem ikon, autorem projektu graficznego herbu gminy Wierzchlas i powiatu wieluńskiego. Swoje prace prezentował w Polsce i na wystawie we Francji. Był nagrodzony i wyróżniony w dziedzinie rzeźby „Tradycje 2000” oraz I miejscem w konkursie rzeźbiarskim „Zauroczeni rzeźbą – żywa kultura ludowa mieszkańców ziemi wieluńskiej na 735-lecie Wielunia”, zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Henryk Hernant, od 20 lat związany z Wierzchlasem, prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży, współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, z Urzędem Gminy w Wierzchlesie, z Wieluńskim Domem Kultury oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Prowadzi kronikę OSP Wierzchlas.

2020-11-06 16:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję