Wprowadzając do liturgii oraz obchodzonego dzisiaj Święta Niepodległości, proboszcz parafii zachęcił do modlitwy za naszą Ojczyznę. - Prośmy, abyśmy mogli odzyskaną przestrzeń wolności potrafili obronić i umiejętnie wykorzystać i dołożyć swoją cegiełkę, którą dzisiaj jest uczciwa praca i służba człowiekowi.
W wygłoszonej homilii ks. Piotr Jakubuś nawiązał do wydarzeń sprzed 102 lat, kiedy to spełniły się marzenia ówczesnych Polaków o niepodległej Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dziś wielki dzień dziękczynienia Bogu za dar wolności i niepodległości naszej umiłowanej Ojczyzny, która uświęcona została krwią ojców i okupiona ofiarą życiu wielu - zaznaczył.
11 listopada to dobry moment, aby okazać dziękczynienie tym, którzy troszczyli się o to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce.
- W polskich duszach było niezwykłe pragnienie wolności, zaszczepione tak silnie, że nieśmiertelny nurt wolności nie dał się zatrzymać w biegu. A była to Polska droga krzyżowa, prowadząca do zmartwychwstania w wolności - powiedział ks. Jakubuś.
W dalszej części kaznodzieja podjął refleksję nad dochodzeniem Polaków do niepodległości. Pytał: - Jak to się stało, że pomimo tylu niepowodzeń biło źródło nadziei, z której wyrastały z pokolenia na pokolenie szlachetne czyny podejmowane w imię miłości ojczyzny?
Reklama
Odpowiadając na zadaną tezę, zaznaczył: - Drogi ku niepodległości nie prowadziły przez pustkowia i wertepy, ale przez glebę obsianą ziarnem słowa Bożego. Do niepodległości kroczono pod sztandarami dumnie widniał napis: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Mówiąc o wielkości Polski, ks. Piotr Jakubuś wymienił wielkich Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju naszego kraju i godnie reprezentowali naszą Ojczyznę w Europie. Wspomniał m.in.; o św. Maksymilianie Marii Kolbem, Chopinie, a także o walczących o wolność naszą: Piłsudski, Dmowski, Paderewski, ks. Skorupka, Reymont i wielu innych. - Ojcowie wolności i nauczyciele przyszłych pokoleń. Ludzie, których czasami wiele dzieliło, ale łączyło jedno - miłość Ojczyzny i pragnienie jej dobra. Ludzi takiego formatu dzisiaj nam bardzo potrzeba, by wśród waśni i sporów nie zatracić swojej tożsamości i wolności - powiedział kaznodzieja.
Padła także zachęta do osobistego rachunku sumienia, aby spojrzeć, “jak my dziś realizujemy pragnienie wolności?”.
- Czy rzeczywiście wszystko mi wolno? Czy okazujemy wdzięczność za dar wolnego państwa, narodową wspólnotę ducha, materialny rozwój ojczyzny? Co zrobiliśmy z tą wolnością, jak miłujemy naszą ojczyznę? Co powiemy tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, co powiemy Bogu? - pytał.
Ukazując piękno patriotyzmu, ks. Jakubus posłużył się słowami poety:
“Patriotyzm! – To nie tylko Ojczyzny kochanie,
Słowa wielkie, szlachetne serca wzruszające; (...)
Patriotyzm! – To codzienna i mozolna praca,
Perlona kroplami z czoła płynącymi, (...)
Patriotyzm! To miłość codzienna w rodzinie,
Reklama
W której wzrastają młode pokolenia, (...)
Patriotyzm! – To zgoda wśród ludzi,
To wspólna praca, dla wspólnego celu, (...)
Pamiętaj o tym, … przyjacielu!.
Na zakończenie wspomniane zostały także słowa św. Jana Pawła II: “Pokój Tobie Polsko, Ojczynzo nasza (...)Polska jest matką szczególną, która wiele przecierpiała i na nowo cierpi, dlatego ma prawo do miłości szczególnej.