Reklama

Niedziela Lubelska

Odeszli do domu Ojca

Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą… Ostatnie tygodnie wypełniają serca smutkiem, ale i chrześcijańską nadzieją życia wiecznego.

Paweł Wysoki

Dzień po dniu odchodzą do domu Ojca kapłani, którzy swoim życiem i duszpasterską pracą zapisali piękne karty historii poszczególnych parafii i diecezji. Żegnamy ich z nadzieją, że jak za ziemskiego życia prowadzili wiernych ku Bogu słowem, sparowanymi sakramentami i świadectwem codziennej słubży, tak teraz będą wstawiać się za nami w domu Ojca.

W dniu 10 listopada w szpitalu w Lublinie zmarł ks. Dionizy Pietrusiński, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej, doktor nauk humanistycznych. Urodził się 3 marca 1930 r. w Jaworze Solskim k. Iłży (diecezja radomska); święcenia prezbiteratu otrzymał 17 grudnia 1955 r. w Lublinie. W latach 1955-1961 studiował filologię klasyczną; w latach 1958-1976 wykładał w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Był duszpasterzem w kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha (1957-1964) oraz w kościele rektoralnym pw. Wszystkich Świętych (1987-1988), a także rektorem kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (1976-1984). Pracował jako notariusz w kurii, do przejścia na emeryturę w 1997 r. redagował „Wiadomości Archidiecezji Lubelskiej”.

Reklama

W dniu 14 listopada zmarł ks. Tomasz Raczkowski, kanonik honorowy Kapituły Zamojskiej i kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Urodził się 2 lutego 1951 r. w Chodlu; święcenia prezbiteratu otrzymał 5 czerwca 1976 r. w Lublinie. Był kapelanem byłych żołnierzy AK i organizacji zbrojnych obszaru wschodniej Polski. Pełnił posługę duszpasterską w parafiach w Tomaszowie Lubelskim, Tyszowcach, Zagłobie, Wilkołazie. Ostatnio był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrówku. Od 2017 r. przebywał na emeryturze.

W dniu 14 listopada w Lublinie zmarł ks. Janusz Bogdański, kapelan honorowy Ojca Świętego, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Urodził się 2 stycznia 1941 r. w Józefowie n. Wisłą. Święcenia prezbiteratu otrzymał 12 czerwca 1965 r. w Lublinie. Pracował duszpastersko w parafiach: Dorohusk, św. Jana Nepomucena - wikariusz (1965-1976), Puławy, Wniebowzięcia NMP - wikariusz (1976-1979), Szczebrzeszyn, św. Katarzyny Aleksandryjskiej - rektor kościoła (1979-1982) oraz w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1982-2011) jako proboszcz i budowniczy kościoła. Od 2011 r. emeryt.

W dniu 15 listopada w szpitalu w Lublinie zmarł ks. Piotr Sikora, wikariusz parafii archikatedralnej. Urodził się 6 lutego 1976 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 2 czerwca 2001 r. w Lublinie. Przez ostatnie 9 lat był wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie; służył bliźnim jako archidiecezjalny duszpasterz prawników, członek Rady Kapłańskiej i dekanalny wizytator nauki religii.

Reklama

Informacje o pogrzebach zmarłych kapłanów dostępne na www.archidiecezjalubelska.pl2020-11-16 10:48

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat o śmierci biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza

2021-01-16 21:21

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Archiwum Kurii Biskupiej w Zielonej Górze

początek obecnego roku naznaczony został wiadomościami o zakończeniu ziemskiej pielgrzymki biskupów związanych z naszą wspólnotą diecezjalną.

CZYTAJ DALEJ

Nowy rzecznik PWT

2021-01-16 09:41

Fot. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

Od nowego roku na Papieskim Wydziale Teologicznym obowiązki podjął nowy rzecznik prasowy. Z dotychczasową pracą żegna się Arkadiusz Cichosz.

Co było największą radością i wyzwaniem w pracy? - Na pewno to, że pracowałem dla mojej Alma Mater. Papieski Wydział Teologiczny to wyjątkowa uczelnia, która daje nie tylko wiedzę i wykształcenie, ale również bardzo konkretne wartości – wartości Ewangelii. Z tego powodu promocja PWT i współpraca z mediami, to również ewangelizacja. I to jest bardzo duże wyzwanie i zadanie – podsumowuje rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Odnowa wychodzi z Rokitna

2021-01-16 17:20

[ TEMATY ]

Rokitno

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Karolina Krasowska

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Bp Tadeusz Lityński 16 stycznia w Rokitnie spotkał się z członkami Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

- Chcemy przede wszystkim podtrzymywać wspólnotę. Trzeźwość musi być podtrzymywana przez wspólnotę, ona ma być radosna. Chcemy się modlić, spotykać się, ze względu na sytuację, nawet w mniejszych grupach. Ten czas jest dla nas czasem przygotowania, czasem utrzymywania gotowości do tego, żeby ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce, żeby służyć naszej Ojczyźnie do odnowy, do uzdrowienia. Chcemy podtrzymywać poczucie misji, którą Pan Bóg nam dał, a Rokitno na pewno jest takim ośrodkiem, z którego wychodzi odnowa także gdy chodzi o trzeźwość - powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Henryk Grządko. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję