Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku Rzeszowskim

Matko Łaskawa, króluj nam!

Niedziela rzeszowska 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chmielnik Rzeszowski leży w północno-wschodniej części mikroregionu "Dolina Strugu". Za panowania Ludwika Węgierskiego tereny Chmielnika i okolic należące do dóbr tyczyńskich przeszły w ręce Ottona z Pilczy, który był fundatorem pierwszego kościoła w Chmielniku. Po wyprawie Kazimierza Wielkiego na Ruś, w 1340 r. ziemie te ponownie zostały przyłączone do państwa polskiego. Wtedy nasiliła się tu akcja osadnicza. W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o miejscowościach gminy Chmielnik pojawiły się w XV w. Ich właścicielem został wtedy Jan Pilecki herbu Leliwa, wojewoda krakowski. Był on bardzo dobrym gospodarzem, dbającym o rozwój gospodarczy swoich ziem. W 1438 r. uposażył m.in. kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Chmielniku. Pod koniec XVII w. właścicielami miejscowości zostali Braniccy. Po 1808 r. właściciele zmieniali się jeszcze kilkakrotnie. Wieś lokowana była na prawie niemieckim, o czym świadczą wzmianki w dokumentach.

Z bogatych dziejów parafii

Parafia w Chmielniku została ufundowana około 1373 r. przez jej właściciela Ottona Pileckiego z Pilczy. Pierwsza wzmianka o plebanie z Chmielnika, którym był Nocolaus Laurini, pochodzi z 1419 r.

Podobnie jak okoliczne wsie Chmielnik bardzo ucierpiał w czasie najazdu Tatarów w 1624 r. Spalili oni kościół, zamordowali księdza, a wielu mieszkańców uprowadzili do niewoli. Spalony kościół odbudowano, stawiając nową drewnianą świątynię, którą usytuowano na górce, w miejscu, gdzie stoi obecny kościół.

W latach 1740-55 ks. Stanisław Wacławski wraz z parafianami wybudował jednonawowy murowany kościół pw. św. Bartłomieja, który w 1755 r. został konsekrowany przez bp. Wacława Sierakowskiego.

W 1890 r., gdy proboszczem był ks. prał. Franciszek Majcher, świątynia została odnowiona i przedłużona o 10 m. Kolejny raz przebudowano kościół w 1958 r., gdy proboszczem był ks. Julian Pleśniak. Dobudowano wtedy dwie nawy boczne, zakrystię i kaplicę św. Antoniego.

Jest to kościół barokowy z licznymi późniejszymi dodatkami, orientowany, murowany z kamienia i cegły. Początkowo była to budowla jednonawowa, na rzucie prostokąta, z prezbiterium równej wysokości i szerokości, zamknięta półkolistą absydą. Nawę zamyka sklepienie kolebkowe z lunetami, a prezbiterium - sklepienie krzyżowe.

W okresie proboszczowania ks. Władysława Rękasa dokonano remontu kościoła: zabezpieczono sklepienie i więź dachową, przebudowano chór. Prof. Stanisław Jakubczyk z Krakowa wykonał polichromię: w prezbiterium mozaiki, na sklepieniu malowidła ornamentowe, a w nawach bocznych - malowidła figuralne. Parafianin Stanisław Ziaja (organista) wykonał 32-głosowe organy. Na uwagę zasługuje także drewniana rokokowa kropielnica pochodząca z poł. XVIII w., odnowiona w ostatnim czasie.

Koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej

W kościele w Chmielniku najcenniejszy jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Łaskawej, umieszczony w ołtarzu głównym za zasuwanym obrazem Ukrzyżowania. Według żywej miejscowej tradycji obraz cudownie ocalał z pożaru w 1624 r., kiedy Tatarzy spalili kościół. W zgliszczach świątyni odnaleziono wizerunek Matki Bożej Łaskawej, który po odbudowie świątyni umieszczono w specjalnym ołtarzu bocznym.

Już wtedy obraz cieszył się ogromną czcią wiernych. Został wykonany w XVI w. przez nieznanego artystę. Malowany był techniką olejną na płótnie naklejonym na desce. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. W prawej ręce trzyma białą różę, symbol przyszłej męki Jezusa i własnej niepokalaności. Jej twarz rozjaśnia delikatny uśmiech. Głowy obu postaci wieńczą korony.

Bp Jan Krzysztof Szembek, biskup przemyski, w sprawozdaniu po wizytacji w 1721 r. napisał, że obraz ma 12 wotów i powszechnie uznawany jest za cudowny. Po wybudowaniu nowego kościoła w 1755 r. bp Wacław Sierakowski nakazał umieścić obraz Matki Bożej Łaskawej w ołtarzu głównym, pomimo że patronem kościoła był św. Bartłomiej. Nakazał on również proboszczowi, ks. Stanisławowi Wacławskiemu, zaprowadzić Księgę Łask i spisywać w obecności świadków wszystkie otrzymane łaski.

Ożywienie kultu Matki Bożej Łaskawej nastąpiło w XX w. Wyrazem tego są liczne prośby i podziękowania zanotowane w Księdze Łask prowadzonej od 1942 r. (wcześniejsza zaginęła). Mieszkańcy Chmielnika doznali szczególnych łask w czasie II wojny światowej. Z wdzięczności za opiekę Matki Bożej w 1956 r. pozłocili ołtarz oraz zakupili nowe korony i sukienki.

Kult Matki Bożej Łaskawej nadal szybko się rozwijał, trwa zresztą do dziś. Do sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki zorganizowane oraz pielgrzymi indywidualni nie tylko z okolicy, ale także z całej diecezji i spoza niej.

W 1995 r. Cudowny Obraz został poddany badaniom. Następnie Kazimiera i Kazimierz Wajdowie z Haczowa odnowili go, przywracając pierwotne oryginalne malowidło.

7 listopada 1997 r. bp Kaziemierz Górny wydał dekret zezwalający na koronację na prawie diecezjalnym obrazu Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku. Uroczystość koronacji miała miejsce 4 maja 1997 r. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Kazimierz Górny, a kazanie wygłosił metropolita przemyski - abp Józef Michalik. Ponadto nabożeństwo współcelebrowali: bp Stefan Moskwa, bp Bolesław Taborski z Przemyśla, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa oraz ok. 150 księży z diecezji rzeszowskiej, przemyskiej i sandomierskiej.

(cdn.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (17 Niedziela Zwykła)

2025-07-26 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję