Reklama

Przytulisko darem serca

W Częstochowie jest bardzo dużo ludzkiej biedy. Jest wielu ludzi, którzy nie mają własnego dachu nad głową, nie mają własnego domu. Z pomocą, szczególnie teraz w okresie zimy, tym najbiedniejszym przychodzi z Caritas i organizacje pomocy społecznej. Wielu ludzi w przytuliskach znajduje pomoc i schronienie. O roli i znaczeniu przytulisk rozmawiamy z Ryszardem Goskiem - opiekunem przytuliska

KAMIL GOSEK: - Jaką rolę w dzisiejszym społeczeństwie odgrywa przytulisko?

RYSZARD GOSEK: - Przytuliska, schroniska, noclegownie, ogrzewalnie są niezbędne w dzisiejszym społeczeństwie. Placówki te służą ludziom bezrobotnym, bezdomnym, zagubionym w życiu. Status bezdomności ustala Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez swoich pracowników socjalnych. Pracownicy ci po przeprowadzeniu wywiadu kierują osoby do przytuliska. Wśród nich są też niestety ludzie młodzi, którym nie udał się start w dorosłe życie. Wzrastającą liczbę bezdomnych obserwujemy już od wielu lat. Ludzie bezdomni to nie tylko ci z czerwonym nosem, nałogowi alkoholicy. Ciągnący za sobą wszystko, co najgorsze. Tacy też bywają, ale jest ich zdecydowana mniejszość. Osoby młode, które wychowywały się w środowisku dysfunkcyjnym czasem bez rodziny czy w rodzinach rozbitych. Wielu z nich od samego początku szuka schronienia i oparcia w placówkach dla bezdomnych.

Reklama

- Jak wygląda codzienna praca w takiej placówce?

- Opiekunowie schroniska, przytuliska, noclegowni i ogrzewalni pracują w różnych godzinach przez cały tydzień, ponieważ obiekty te czynne są przez 24 godziny na dobę. Do opiekunów należy m.in. sporządzanie harmonogramów dyżurów podopiecznych, sprzątających i porządkujących pomieszczenia mieszkalne i socjalne, kontrola wykonania, udzielanie informacji o mieszkańcach służbom publicznym (policji, straży miejskiej, kuratorom) sprawdzanie trzeźwości mieszkańców (nietrzeźwy nie ma prawa wstępu), pomoc ludziom chorym poprzez podawanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, pomoc mieszkańcom w uzyskaniu miejsc szpitalnych w terapii przeciw alkoholowej.

- Jak wiele osób jest obecnie w przytulisku?

- W Częstochowie istnieją następujące przytuliska, schroniska, noclegownia i ogrzewalnia. Są to: Przytulisko dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta ul. Krakowska 80/2 (35 mężczyzn), Przytulisko dla rodzin - Krakowska 80/2 (6 rodzin), Schronisko i noclegownia - Krakowska 80/2 (15-100 mężczyzn), Ogrzewalnia - Krakowska 80/2 (15-50 osób przywożonych przez policję i straż miejską), Przytulisko dla kobiet Oaza - Staszica 5 (30 kobiet i 16 dzieci). Powyższe placówki kierowane przez Caritas Archidiecezji w Częstochowie zapewniają pensjonariuszom niesienie bezpośredniej pomocy osobom bezdomnym w formie udzielenia noclegu i wyżywienia. Zapewnienie niezbędnych środków do higieny osobistej, zapewnienie bezpośredniego dostępu do pomocy medycznej. Udzielanie porad prawnych, motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego. Pomoc w poszukiwaniu pracy i podjęcia jej. Zapewnienie schronienia rodzinom pozbawionym mieszkań na skutek kataklizmu i klęsk żywiołowych. Poza ww. placówkami Caritas prowadzi: Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II przy ul. Rapackiego 3/5 - dzielnica Raków oraz Stację Opieki Pielęgniarskiej przy uli. Krakowskiej 15/17.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję