Reklama

Gotowi na spotkanie

2 lutego br. rozpocznie się drugi etap peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej. W dniach 2-12 lutego peregrynację przeżywać będą parafie dekanatu makowskiego. Obraz i relikwie zostaną uroczyście przyjęte w parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim.

Modlą się i działają

Reklama

Już od wielu tygodni makowscy parafianie wraz ze swoim duszpasterzem, ks. dziekanem Tadeuszem Różałowskim, czynią przygotowania, aby to ważne wydarzenie religijne było godnie i uroczyście przeżywane przez wszystkie makowskie rodziny. - Niech codzienna modlitwa, udział w czwartkowych nabożeństwach, modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego i Eucharystia w intencji religijnego przeżywania peregrynacji będzie naszym duchowym wyrazem przygotowania do tego ważnego wydarzenia - wzywał wiernych Proboszcz makowskiej parafii ks. Różałowski.
Do uroczystej peregrynacji przygotowują się m.in. parafialne grupy modlitewne, a szczególnie Grupa Adoracji Miłosierdzia Bożego, która pod przewodnictwem Barbary Dyrdy w każdą trzecią sobotę miesiąca odprawia nocne czuwanie przy obrazie Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Zaangażowana jest również Akcja Katolicka: - Zgodnie z przyjętym wstępnie programem i uzgodnieniem z Księdzem Proboszczem, członkowie Akcji Katolickiej wraz z naszymi kapłanami oraz innymi grupami parafialnymi, powitają obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i bł. Jana Pawła II na makowskim rynku. Przyjąłem propozycję, aby w drodze od rynku do kościoła parafialnego przenosić relikwie św. Faustyny. To będzie dla mnie zapewne wzruszające przeżycie religijne. Jestem przekonany, że bezpośredni kontakt z łagiewnickim wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, skąd swymi promieniami ma ogarniać On cały świat, oraz relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II wzruszą nasze serca, pobudzą wiarę w moc Miłosierdzia Bożego i poprawią współżycie między ludźmi - mówi przewodniczący Akcji Katolickiej przy makowskiej parafii Jan Białończyk.
Podobne nadzieje i oczekiwania, związane z przeżywaniem peregrynacji, wyrażają małżonkowie Halina i Eugeniusz, którzy zamierzają wiele czasu poświęcić na modlitwę i adorację cudownego obrazu i relikwii, pragnąc wypraszać łaski dla rodziny i parafii. - Myślę, że oczekiwana peregrynacja w naszej parafii będzie służyła wypełnieniu słów Jezusa zapisanych przez św. Faustynę: „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: «Jezu, ufam Tobie»” (dz. 327). To źródło łask i miłosierdzia jest w naszym codziennym życiu zawsze potrzebne - wyznaje Agnieszka.

Listy od Sercan

Ważnym wydarzeniem religijnym mającym przygotować parafian do duchowego spotkania z Jezusem Miłosiernym oraz św. Faustyną i bł. Janem Pawłem II będą kilkudniowe rekolekcje, które rozpoczną się 29 stycznia br. Nauki rekolekcyjne poprowadzą księża sercanie z Lublina. Dla lepszego zrozumienia ich ewangelizacyjnej misji, przysłali dwa listy: „List do parafii przed Misjami Świętymi Bożego Miłosierdzia” i „List do chorych”.
W liście do parafian wskazują na liczne zagrożenia płynące ze współczesnych tendencji w świecie. Są to m.in.: zachłanność na władzę i bogactwo kosztem zubożenia innych, niszczenie przyrody, alkoholizm, narkomania, demoralizacja, aborcja, eutanazja, osłabianie rodziny, itp. Jednak mimo tych zagrożeń, „człowiek może być dobrym, bo został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, odkupiony został Najdroższą Krwią Syna Bożego, co jest świadectwem Jego miłości mocniejszej od śmierci, mocniejszej od grzechu, czyli miłosierdzia. Każdy też człowiek może zło dobrem zwyciężać. W imię ludzkiej solidarności chcemy, my misjonarze, pomóc Wam w tym otwarciu się na Boże Miłosierdzie. Dlatego też, nasze apostolskie przedsięwzięcie zawierzamy samemu Miłosierdziu Bożemu” - piszą księża sercanie.
Natomiast w liście do chorych napisali m.in.: „Misje Święte to nie tylko dzieło ludzi, ale głównie dzieło Boga, kiedy to w sposób szczególny będzie wyciągał do nas swoje miłosierne dłonie. (…) Stąd prosimy Was o modlitwę oraz ofiarowanie Waszych cierpień w tej intencji, by serca wszystkich parafian otwarły się na Boże Miłosierdzie”.

Adoracja będzie trwać

Makowscy parafianie, oprócz duchowego przygotowania do peregrynacji, pragną też nadać wydarzeniu odświętny charakter przez odpowiednią oprawę zewnętrzną m.in. dekorację rynku i ulic. W tworzeniu ceremonialnej wymowy peregrynacji deklarują pomoc także władze samorządowe oraz miejscowe organizacje i stowarzyszenia społeczne.
Kult Bożego Miłosierdzia w makowskiej parafii nie będzie tylko jednorazowym przeżyciem religijnym, związanym z peregrynacją obrazu i relikwii. Peregrynacja zostanie bowiem połączona z uroczystym poświęceniem urządzanej od wielu miesięcy kaplicy Miłosierdzia Bożego i Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Ten pięknie urządzony przybytek sakralny w sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin, zgodnie z zamysłem proboszcza ks. Tadeusza Różałowskiego, będzie gromadził na adoracji i modlitwie współczesne i przyszłe pokolenia wiernych, szukających tam łask i pomocy Bożego Miłosierdzia.
Od parafii makowskiej obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i bł. Jana Pawła II przyjmie 3 lutego parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce, a w następnych dniach - osiem kolejnych parafii dekanatu makowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję