Reklama

„Facere veritatem in caritate”

W 2004 r. bp Adam Dyczkowski w słowie wstępnym do księgi jubileuszowej poświęconej bp. Pawłowi Sosze napisał takie słowa: „Służbę Księdza Biskupa Pawła Sochy w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej charakteryzuje przede wszystkim niezwykła pobożność i gorliwość”. Te słowa trafnie charakteryzują osobę Księdza Biskupa i jego służbę Kościołowi

Rok 2012 stanowi pewną cezurę w życiu i posłudze bp. Sochy. Przyjęcie przez Ojca Świętego Benedykta XVI rezygnacji z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zamyka pewien okres w życiu Księdza Biskupa. Jednocześnie rozpoczyna kolejny etap służby. Przejście na emeryturę nie oznacza, że przestaje się być pasterzem. Każdy biskup jest świadkiem Chrystusa żyjącego w Kościele i głosicielem Słowa Bożego. Biskup także daje tego Chrystusa ludowi w sakramentach. Z tej służby żaden biskup nigdy odejść nie może. Mniej będzie teraz spraw typowo organizacyjnych i administracyjnych, ale nadal pozostaną te najważniejsze zadania. Zadania biskupa - świadka i apostoła żyjącego Chrystusa.
Posługę biskupa pomocniczego diecezji gorzowskiej, później zielonogórsko-gorzowskiej, bp Paweł Socha pełnił od 1973 r. Nie sposób w jednym tekście przybliżyć całe życie. Dlatego poniżej zapraszam do zapoznania się z kalendarium, które przybliży nam życie i posługę bp. Sochy w tym okresie. Nie jest to oczywiście kalendarium szczegółowe. Pozwoli ono jednak zobaczyć ogrom zadań i posług podejmowanych w tym czasie. W kalendarium nie zamieszczono funkcji wykładowcy różnych dyscyplin teologicznych. Bp Paweł Socha przez cały ten czas wykłada w Seminarium w Paradyżu, dla świeckich na instytutach w Gorzowie i w Zielonej Górze oraz w Kolegium Teologicznym i w różnych formach dokształcania świeckich. Przez ten cały okres pełnił także wiele różnych funkcji w diecezji, przewodnicząc komisjom, radom i zespołom. Jest członkiem kolegium konsultorów, rady kapłańskiej i diecezjalnej rady duszpasterskiej. Bp Paweł Socha w ostatnim czasie kierował także pracami Wydziału ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, przewodniczył diecezjalnej Komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów, Komisji Liturgicznej oraz Komisji ds. Rodziny. Stał na czele Kapituły Odznaczeń „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.

Kalendarium życia i posługi bp. Pawła Sochy w latach 1973 - 2012

1973 - Ojciec Święty Paweł VI nominuje ks. Pawła Sochę na biskupa pomocniczego w diecezji gorzowskiej. Przyjęcie święceń biskupich z rąk abp. Wojtyły i biskupów współkonsekratorów w katedrze gorzowskiej
1974 - zostaje wikariuszem generalnym bp. Wilhelma Pluty. Zadania wikariusza generalnego pełnić będzie także przy bp. Józefie Michaliku, bp. Adamie Dyczkowskim i bp. Stefanie Regmuncie
1975-78 - członek Komisji Justitia et Pax Episkopatu Polski
1975-78 - rektor WSD w Paradyżu
1975-80 - członek Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych
1978-95 - członek Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego
1980-95 - przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa
1980-89 - członek Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego oraz Komisji Episkopatu ds. Ateizmu
1982-97 - dyrektor krajowy Unii Apostolskiej Kleru
1983 - redaktor pism „Notitiae Unionis Apostolicae” oraz pisma „Dobry Pasterz” poświęconych życiu i posłudze kapłańskiej
1985-97 - członek Międzynarodowego Zarządu Unii Apostolskiej Kleru
1986 - administrator diecezji po śmierci bp. Wilhelma Pluty
1989 - członek Komisji Episkopatu ds. Seminariów
1990 - delegat Konferencji Episkopatu Polski na VIII Synod Biskupów w Rzymie
1993 - administrator diecezji po przeniesieniu bp. Józefa Michalika na metropolitę do Przemyśla. Tworzy Kolegium Teologiczne w Zielonej Górze
1995 - wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, członek Komisji Episkopatu ds. Emigracji
1997 - wicedyrektor krajowy Unii Apostolskiej Kleru
2001 - przewodniczy diecezjalnej delegacji do czeskiej Pragi po relikwie Pięciu Braci Męczenników
2004 - delegat diecezji na uroczyste obchody 1000-lecia śmierci św. Benedykta z Benewentu
2008 - uroczyste obchody 50-lecia kapłaństwa przeżywane wspólnie z bp. Stankiewiczem w katedrze gorzowskiej
2009 - wizyta i posługa biskupia w Afryce
2010 - w 75. rocznicę urodzin bp Paweł Socha zgodnie z przepisami prawa kanonicznego składa rezygnację z pełnionego urzędu biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Benedykt XVI przedłuża mu wówczas posługę na dwa lata. Uczestnik Synodu Metropolitalnego, patronuje komisji synodalnej „Wspólnota Kościoła Metropolitalnego”
2011 - wizyta i posługa biskupia w Ameryce Południowej
2012 - Ojciec Święty Benedykt XVI przyjmuje rezygnację bp. Pawła Sochy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Bp Paweł Socha, choć na emeryturze, to jednak zostaje z nami. Nadal będzie mieszkał w diecezji - w Zielonej Górze - i będzie służył pomocą biskupowi diecezjalnemu Stefanowi Regmuntowi.
Oprac. ks. Adrian Put

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję