Reklama

Spotkanie księży francuskich i polskich

9 kwietnia br. w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyło się spotkanie księży z Francji i Polski, któremu ze strony polskiej przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Uczestniczyli w nim kapłani ze Stowarzyszenia Synów Misjonarzy z Francji: ks. Pierre Naert, ks. GeMrard Marle, ks. Jean - Paul Marsaud oraz duszpasterze z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej.

Spotkanie to było połączone z warsztatami nt. Tożsamości kapłana w świecie zsekularyzowanym w kontekście jednoczącej się Europy, które mają przygotować do spotkania duszpasterskiego we wrześniu w Pradze, które będzie już V Międzynarodowym Spotkaniem Duszpasterskim. Weźmie w nim udział pięciu księży z naszej archidiecezji i kapłani ze wszystkich krajów europejskich. Wcześniej odbyło się m.in. w Słowenii, na Węgrzech, w Polsce.

Podczas tego spotkania uczestnicy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi pracy kapłana w dobie jednoczącej się Europy.

Ks. Krzysztof Redlak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej, zapytany o to, co daje takie spotkanie, odpowiedział: "To spotkanie nie jest pierwsze ani ostatnie. Dla nas, księży z polskiej strony, jest ważne dlatego, że nie tylko uczymy się, ale doświadczamy powszechności Kościoła, a poprzez bogactwo doświadczeń, my sami stajemy się jej bardziej świadomi".

Należy uświadomić polskiemu społeczeństwu, że wejście do Unii Europejskiej ma również aspekt duchowy. "Kościoły są bardzo potrzebne Europie i nie jest to kwestia dodatku do życia. Jednocząca się Europa potrzebuje też wymiaru duchowego. Europa wyrasta przecież z korzeni chrześcijaństwa i o tym należy pamiętać" - powiedział ks. Janusz Nawrot z archidiecezji poznańskiej.

Kapłani poruszyli także, bardzo nurtujący dziś, temat bezrobocia oraz narkomanii i przemocy wśród młodzieży.

Ks. Gerard Marle, który uczestniczył w opracowaniu listu o bezrobociu do Episkopatu Francji, wskazał na dwa najważniejsze zadania dotyczące bezrobocia stojące przed Kościołem. "Ludzie bezrobotni nie mogą czuć się osamotnieni. Dlatego Kościół musi stworzyć takie miejsca, stowarzyszenia, które będą dla tych ludzi ostoją. Aby poczuli, że Kościół jest z nimi. Drugie zadanie to wywieranie wpływu na rządzących, aby struktury społeczne, polityczne sprzyjały bezrobotnym, którzy nie mogą czuć się odrzuceni przez państwo. Należy przypominać, że zadaniem rządzących jest również troska o ludzi bez pracy" - powiedział ks. Marle.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Rosji: wojna nie rozwiązuje problemów między narodami

2022-09-29 18:33

[ TEMATY ]

biskupi

Rosja

wojna

Episkopat News

Wojna nie rozwiązuje problemów między narodami – napisali katoliccy biskupi w opublikowanym wczoraj apelu po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” w Federacji Rosyjskiej.

Wskazali w nim, że „ostra konfrontacja na Ukrainie przerodziła się w konflikt militarny na wielką skalę, który już spowodował tysiące ofiar, podważył zaufanie i jedność między państwami i narodami i zagraża istnieniu całego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: modlitwy pod klinikami aborcyjnymi pomimo groźby kar

2022-09-30 18:46

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Zatrzymać aborcję

pixabay.com

W ponad 20 miastach Hiszpanii osoby przeciwne przerywaniu ciąży biorą udział w akcji „40 Dni na rzecz Życia”. Rozpoczęta w środę inicjatywa odbywa się m.in. w Madrycie, Barcelonie, Bilbao, Sewilli, Saragossie oraz Walencji. Polega ona głównie na modlitwach pod klinikami aborcyjnymi, a także na propagowaniu idei ochrony życia ludzkiego od poczęcia.

Komentatorzy odnotowują, że kampania ta jest pierwszą po zatwierdzeniu w lutym br. przez władze Hiszpanii przepisów, zgodnie z którymi na osoby próbujące wpłynąć na decyzję kobiety dotyczącą odstąpienia od aborcji można nałożyć kary pozbawienia wolności od trzech do dwunastu miesięcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję