Reklama

Oblicza świętości

Niedziela łódzka 18/2002

13 kwietnia br. w auli WSD w Łodzi odbyło się sympozjum zatytułowane " Oblicza świętości", poświęcone postaciom św. Faustyny Kowalskiej, sługi Bożego Anzelma Gądka oraz sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Zostało ono zorganizowane przez Archidiecezjalne Studium Duchowości Chrześcijańskiej, którego moderatorem jest ks. dr Marek Kaczmarek.

Słowo wstępne wygłosił abp Władysław Ziółek, podkreślając w nim, że świętość jest fundamentalnym powołaniem każdego chrześcijanina. Arcybiskup łódzki wyraził głęboką radość z powodu dynamicznego rozwoju Studium Duchowości Chrześcijańskiej, które erygował w 1998 r., i nadzieję, iż będzie ono nadal przynosiło obfite owoce duchowe.

Na sympozjum złożyły się trzy referaty. Ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, wygłosił referat zatytułowany Mistyka Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej. Ksiądz Profesor w sposób syntetyczny prześledził krótkie, choć pełne cierpienia życie Świętej. Prelegent zwrócił uwagę na mistyczne wizje Chrystusa Miłosiernego, jakie otrzymywała św. s. Faustyna. Zdaniem ks. prof. Urbańskiego, Apostołka Bożego Miłosierdzia jest dla nas wzorem człowieka modlitwy i czynu, który siłę do przyjmowania i oddawania cierpienia Bogu Ojcu czerpał z Eucharystii. Siostra Faustyna uczy, że aby pełnić wolę Bożą, należy wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego - bo świętość to czynienie wszystkiego, co mówi i nakazuje nam Chrystus.

Tematem referatu o. prof. dr. hab. Placyda Ogórka, z UKSW w W-wie, była idea dziecięctwa duchowego w nauczaniu sługi Bożego o. Anzelma Gądka jako drogi do doskonałości chrześcijańskiej. Ojciec Anzelm jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, obecnego także w Łodzi, drogę do doskonałości upatrywał w dziecięctwie duchowym, które wiedzie przez miłość, prostotę, pokorę, szczerość, ufność, ubóstwo i całkowite oddanie Bogu. Centralną bowiem praktyką dziecięctwa duchowego są dary Ducha Świętego. Ojciec prof. Ogórek podkreślił, że nauczanie ojca Anzelma jest najlepszym dowodem na to, że idea dziecięctwa duchowego ulega ciągłemu rozwojowi - począwszy od pism św. Teresy z Lisieux przez pisma o. Gądka, a skończywszy na ostatnich publikacjach.

Zdaniem Księdza Profesora, idea dziecięctwa duchowego nie jest formą niedorozwoju. W dziecięctwie tym człowiek nie starzeje się. Odpowiada ono zarówno starszym, jak i młodszym - uczonym i nieuczonym. Jego istotą jest bowiem ewangeliczna miłość - jedyne kryterium interpretacji ludzkich radości i cierpień. Według Prelegenta, ojciec Anzelm na pierwszym miejscu stawiał Dzieciątko Jezus, a bezpośrednio za Nim św. Tereskę. W nauczaniu Sługi Bożego naczelne miejsce zajmuje przede wszystkim ojcostwo Boga, suponując dziecięctwo człowieka - dziecka Bożego. Bóg Ojciec jest Duchem Miłości, który ożywia dziecięctwo duchowe. Dlatego idea ta opiera się nie na rozumowaniu, lecz na umiłowaniu.

Ostatni referat wygłosił ks. prof. dr hab. Jerzy Misiurek, wykładowca KUL. Na początku nawiązał on do listu apostolskiego Novo millennio ineunte, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał wszystkich wiernych do kontemplacji oblicza Chrystusa. Wzorem chrześcijanina kontemplującego tajemnice Zbawiciela jest sługa Boża Wanda Malczewska. Prelegent przedstawił historię i uwarunkowania życia Kandydatki na ołtarze, aby w ich kontekście nakreślić wizje, jakie otrzymywała ( m.in. wizje Ostatniej Wieczerzy, drogi krzyżowej, męki i śmierci Pana Jezusa, spotkania z Maryją i św. Janem w drodze na Kalwarię) . Specyficznym elementem ekstaz sługi Bożej Wandy Malczewskiej był fakt współgrania ze sobą w czasie ich trwania głosów i obrazów. Kończąc ks. prof. Misiurek podkreślił, że Sługa Boża potrafiła połączyć ze sobą życie kontemplacyjne i aktywne na świeckiej drodze do świętości.

Podsumowując przebieg sympozjum, ks. dr Marek Kaczmarek zauważył, że była to niejako odpowiedź na apel Jana Pawła II, który wezwał do poszerzania własnej, osobistej duchowości. Ks. Marek Kaczmarek przedstawiając syntezę wygłoszonych referatów, stwierdził, że chrześcijanin podobny jest do tułacza, który zmierza do Domu Ojca. Na tej drodze człowiekowi z pomocą przychodzą święci, którzy mu w niej towarzyszą - św. Faustyna, o. Anzelm Gądek i Wanda Malczewska, którzy część swojego życia spędzili na ziemi archidiecezji łódzkiej, powinni dla nas stać się szczególnymi znakami świętości i przyjaciółmi na codziennych ścieżkach życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy

Postać św. Franciszka z Asyżu wciąż zadziwia, oczarowuje współczesnego człowieka, który - choć tak niepodobny do Biedaczyny - na samo wspomnienie średniowiecznego świętego poety przystaje i uśmiecha się życzliwie.

Franciszek to chyba jedyny święty w całym katolickim panteonie, który nie ma wrogów, nawet wśród rozmaitych fundamentalistów wiary i ideologów - „zbawców świata”. Jest osobą powszechnie akceptowaną. Nikt nie oskarża go ani o tanią dewocję, ani o przesadną pobożność. Franciszek jest zupełnie współczesny, choć zarazem tak bardzo różny od swych „rówieśników” z XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Obywatelski projekt „W obronie wolności chrześcijan” poparło 380 tys. osób

2022-10-04 10:59

[ TEMATY ]

wolność

Karol Porwich/Niedziela

Przynajmniej 380 tys. Polaków podpisało się pod obywatelskim projektem „W obronie wolności chrześcijan”. Jego celem jest nowelizacja Kodeksu karnego zmierzająca do zwiększenia ochrony wolności wyznawania religii przez wszystkie osoby wierzące.

Wnioskodawcami projektu są członkowie obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie wolności chrześcijan”, utworzonego przez parlamentarzystów Solidarnej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję