Reklama

Dziękczynienie za Kościół

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 15/2012

Liturgiczna celebracja Eucharystii i uroczysta sesja w Bielskim Centrum Kultury złożyły się na program obchodów 20-lecia powołania do istnienia bielsko-żywieckiej diecezji

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy razem z biskupem seniorem Januszem Zimniakiem i pomocniczym bp. Piotrem Gregerem. Eucharystię celebrowała ponad setka kapłanów. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci stowarzyszeń i wspólnot katolickich działających na terenie naszej diecezji, poczty sztandarowe wielu organizacji społecznych.
W homilii biskup ordynariusz przypomniał okoliczności powstania naszego partykularnego Kościoła oraz najważniejsze wydarzenia dwudziestoletniej historii.
- Na ten powstający wówczas Kościół lokalny patrzymy oczyma wiary, jako na znak szczególnej miłości Boga bogatego w miłosierdzie, który w nieskończonych swoich wyrokach postanowił, aby pośród nas w osobliwy sposób zamieszkać i być z nami i dla nas blisko, także w osobie biskupa i jego współpracowników tworzących prezbiterium tego Kościoła.
Bp Rakoczy podziękował także osobom zaangażowanym w tworzenie struktur i materialnego zaplecza. - Ze wzruszeniem i wdzięcznością wobec Boga i ludzi patrzę dziś na organizowanie tej nowej diecezji. Był to wynik współpracy z bp. Januszem Zimniakiem, zaangażowania kapłanów, zakonników i zakonnic, katechetów i wiernych pełnych ducha Bożego, żarliwej miłości, niespożytych sił, dobrej woli, szerokich horyzontów w myśleniu, kompetentnych w realizacji zadań, a przede wszystkim otwartych na działanie Ducha Świętego i Jego charyzmaty - mówił.
Przypominając postaci patronów naszej diecezji oraz świętych naszej ziemi podkreślił, że każdy z nich posiada szczególną wymowę ewangelicznej prawdy i każdy odsłania szczególną hierarchię wartości. Zdaniem biskupa, decyzja Ojca Świętego ustanawiająca patronów była gestem proroczym, wytyczającym młodemu Kościołowi bielsko-żywieckiemu drogę do realizacji jego zbawczych zadań w oparciu o przykazanie miłości Boga i bliźniego.
Biskup przypomniał także, że nasz diecezjalny Kościół charakteryzuje twórcze i budujące przenikanie dwóch tradycji kulturowych i kościelnych: krakowskiej i Śląska Cieszyńskiego. - Ta wielość w jedności stanowi ogromne bogactwo duchowe całego naszego regionu. Potrafimy umiejętnie z tych zasobów czerpać, a także ciągle jednoczyć je i pomnażać. Wymiana darów duchowych niewątpliwie przyczynia się do rozwoju i pogłębienia naszego życia chrześcijańskiego - zaznaczył bielsko-żywiecki ordynariusz.
Druga część rocznicowych uroczystości odbyła się w Bielskim Centrum Kultury. Podczas sobotniej sesji wykłady wygłosili: bp Piotr Greger i ks. prof. Edward Staniek. Wikariusz Generalny naszej diecezji przywołał nauczanie bp. Tadeusza Rakoczego odnośnie do świętych naszej diecezji, z kolei krakowski patrolog, znany kaznodzieja i wieloletni rektor seminarium duchownego, ks. Staniek, zwrócił uwagę na dynamizm wiary w kontekście ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary.
Z okazji jubileuszu 20-lecia diecezji bp Tadeusz Rakoczy otrzymał od samorządowców miasta i powiatu bielskiego unikatowy medal, zaprojektowany przez europejskiej sławy rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. Pierwszy z kilkunastu egzemplarzy medalu bielsko-żywieckiemu ordynariuszowi wręczyli prezydent J. Krywult i starosta bielski A. Płonka.
Przypomnijmy, że Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 r. - z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej - utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Równocześnie Ojciec Święty mianował biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji - ks. prał. Tadeusza Rakoczego. Biskupem pomocniczym papież mianował bp. Janusza Zimniaka. Po przejściu hierarchy na emeryturę posługę tę pełni biskup pomocniczy Piotr Greger. Jego nominację ogłoszono 22 października ubiegłego roku - w dniu, kiedy po raz pierwszy Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
Dziś diecezja liczy 207 parafii oraz 2 ośrodki duszpasterskie, zorganizowane w 22 dekanaty. W ciągu 20 lat istnienia biskup konsekrował 68 świątyń. W tym czasie wzniesiono budynki Kurii diecezjalnej, Instytutu Teologicznego i Domu Księży Emerytów. Ponad połowa wszystkich księży diecezjalnych to kapłani, którzy przyjęli święcenia już po utworzeniu bielsko-żywieckiego Kościoła lokalnego.

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów

2019-10-14 20:47

wpolityce.pl

PKW podaje pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Wygrywa PiS, zdobywając 43,59 proc. głosów.

Screen TVP Info

W wyborach wzięło udział 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencja wyniosła aż 61,74 proc.! To najlepszy wynik w ostatnim 30-leciu. Liczba głosów nieważnych 207 747, co stanowi 1,11 proc. ogólnej liczby głosów. Jest ona niższa niż w wyborach z 2015 roku - wtedy było ich ponad 394 tysiące.

PSL uzyskało 30 mandatów. PiS zdobyło 235 mandatów. SLD 49 mandatów, Konfederacja 11 mandatów, KO 134 mandaty. Mniejszość niemiecka uzyskała 1 mandat.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: Matka Boża z Banneux na Światowym Dniu Ubogich

2019-10-15 13:28

pb (KAI/cathobel.be) / Watykan, Banneux

Figura Matki Bożej Ubogich z belgijskiego sanktuarium maryjnego w Banneux towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Watykanie. Zostanie ustawiona przy ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka.

youtube.com

Ustanowiony przez niego na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia Światowy Dzień Ubogich przypada w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. W tym roku będzie to 17 listopada. Wraz z Franciszkiem Mszę św. koncelebrować będzie bp Jean-Pierre Delville, ordynariusz diecezji Liège, na której terenie położone jest Banneux.

Banneux było przed 86 laty miejscem objawień Maryjnych. Ośmiokrotnie pomiędzy 15 stycznia a 2 marca 1933 r. Maryja ukazała się niespełna 12-letniej Mariette Beco, wiejskiej dziewczynie z ubogiej rodziny. W czasie jednego z objawień zaprowadziła Mariette do źródła i powiedziała: „Źródło to jest przeznaczone dla wszystkich narodów do niesienia ulgi chorym... Przychodzę ulżyć cierpieniu... Ufajcie mi, a ja będę ufała wam”. Zgodnie z życzeniem Matki Bożej, już w 1933 r. wybudowano w Banneux kaplicę.

W wyniku licznych uzdrowień nastąpił tam rozwój kultu Maryjnego. 22 sierpnia 1949 r. bp Louis-Joseph Kerkhofs z Liège w imieniu Kościoła uznał objawienia za prawdziwe. W Banneux powstało sanktuarium narodowe Matki Bożej Ubogich. Co roku przybywa do niego ok. 700 tys. pielgrzymów. Od 1993 r. istnieje tam ośrodek umożliwiający pobyt 350 chorym i ich opiekunom.

Jan Paweł II odwiedził Banneux w czasie swej pierwszej wizyty w Belgii 21 maja 1985 r. Spotkał się wówczas z Mariette Beco, która po objawieniach pozostała osobą świecką i założyła rodzinę. – Byłam tylko listonoszem – powtarzała skromnie. Wizjonerka do końca życia mieszkała koło Banneux, nie udzielała się jednak publicznie. Zmarła w 2011 r. w wieku 90 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem